Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko täällä jollain positiivisia kokemuksia lastenkodista?

Vierailija
30.10.2014 |

Hei!

 

Olen sosionomiopiskelija ja olen tekemässä artikkelia lastenkodin valoisista puolista. Mediassa näkee aina vaan negatiivisia kauhutarinoita huostaanotosta ja lastenkodeista, joten ajattelin nostaa esiin positiivisia tarinoita :) Haluaisin haastatella sähköpostilla yhtä tai miksei kahta tai jopa useampiakin henkilöitä, jotka ovat kokeneet lastenkodin/nuorisokodin positiivisena juttuna! Sellaisia "sankaritarinoita" siis :) Henkilöt esiintyvät jutussa tietysti nimettöminä ja kaupunkeja ei mainita. Teen kirjoituksen tämän syksyn aikana ja se julkaistaan mahdollisesti jossakin paikallislehdessä. Jos en saa sitä lehteen, kirjoitus päätyy koulutyöksi ja opettajani luettavaksi.

 

Löytyisikö täältä ketään, jolla olisi hyviä kokemuksia ja haluaisi jakaa niitä? :) Voit ilmoittaa halukkuutesi joko tässä, tai lähettää sähköpostia lastenkodissa@gmail.com. Olisin kiitollinen vastauksista :)

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
30.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isoon mediaan pääsee aina sensaatiohakuiset tarinat. Tosiasiassa monessa lastensuojelulaitoksessa lapsen on hyvä olla sillä siellä huolehditaan juuri lapsen ikätasoisista ja yksilöllisistä tarpeista. Rytmistä ja rutiineista muodostuu turvallinen jatkumo ja hoitava yhteisö niine aikuisineen, jotka ovat siellä nimenomaan lapsia varten, auttavat lasta eteenpäin myös silloin kun pienelle mielelle on annettu liikaa käsiteltävää. 

t. Lastensuojelulaitoksissa työskennellyt ja sitä kautta paljon hyvää ja lapsissa tapahtunutta myönteistä muutosta nähnyt

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme kuusi