Hyvät lähihoitajat
Jos haluatte ottaa pistää potilaalle kanyylejä, viedä lääkkeitä ja hoitaa nesteytyksestä, opiskelkaa sairaanhoitajiksi.
Jos haluatte määrätä lääkeitä, kantaa kokonaisvastuun potilaan hoidosta, tehdä diagnooseja, opiskelkaa lääkäreiksi.
Jos haluatte tehdä lähihoitoa, auttaa ihmistä asioissa joihin hän ei itse pysty, kuten ruokailussa, liikkumisessa ja hygieniassa, välittää ja kuunnella, niin olette valinneet oikean kouluksen. Olkaa tyytyväisiä ja ylpeitä työstänne.
Kommentit (3)
Itse olen pohjakoulutukseltani myös lähihoitaja, mutta halusin tehdä toisenlaista työtä ja opiskelin kätilöksi. Nyt sellainen työ, mistä nautin.
Ja totta, tuo lähihoitajakoultus on hyvä ponnahduslauta, ja voi antaa varmistuksen siitä, haluaako tehdä esim. hoitotyötä.
klö
sosiaalisella puolella että saatan vaikka opiskella sosionomiksi tms
Olen lähihoitaja ja opiskelen nyt pätevyyttä lastensuojelu tehtäviin (joissa olen toiminut jo useita vuosia).
Olen suuntautunut mielenterveys työhön ja lukenut psykkaa ja kasvatustieteitä avoimessa.
Koko ajan voi oppia ja opiskella uutta!
Lähihoitajan tutkinto on hyvä ponnahduslauta sosiaali alalle:)
Ja miksei vaikka lääkäriksikin siinä kun muutkin ihmiset, jos vaan niin pitkän tien tahtoo kulkea;-)