Onko niin että jos liittyy kirkkoon vain hetkeksi
joutuu silti maksamaan koko vuoden kirkollisveron?
Kommentit (9)
Jos tuo naimisiin meneminen on syy liittyä hetkeksi kirkkoon, niin olet todella säälittävä ihminen. Joko kuulut tai et, mutta lopeta tuollainen kikkailu.
[quote author="Vierailija" time="17.10.2014 klo 14:51"]
Jos tuo naimisiin meneminen on syy liittyä hetkeksi kirkkoon, niin olet todella säälittävä ihminen. Joko kuulut tai et, mutta lopeta tuollainen kikkailu.
[/quote]
Miksi se olisi säälittävää? Jos kirkko verotusoikeudellaan tällaisen mahdollistaa, niin kenen/minkä vika se on? Ja siinä ei välttämättä ole mitään ns. uskonnollista kytkentää, jos haluaa käyttää vaikkapa kulttuurihistoriallisesti hienoa rakennusta vihkimiseen.
Miksi tukea sellaista instituutiota, johon ei usko? Ota pää ulos sieltä perseestä ja jätä kirkko uskovaisille. En mäkään mene missään synagogassa naimisiin sen takia ku "kiva paikka".
[quote author="Vierailija" time="17.10.2014 klo 14:55"]
Miksi tukea sellaista instituutiota, johon ei usko? Ota pää ulos sieltä perseestä ja jätä kirkko uskovaisille. En mäkään mene missään synagogassa naimisiin sen takia ku "kiva paikka".
[/quote]
Minä voisin mennä naimisiin esimerkiksi vuosisatoja vanhassa mahtipontisessa moskeijassa, jos se olisi mahdollista. Ja eihän siinä mitään instituutiota tue, kun liittyy vain siksi aikaa, että saa tietyn rakennuksen käyttöön. Hienot rakennukset on hienoja rakennuksia uskonnollisuudesta/uskottomuudesta riippumatta :)
Erota piti ennen marraskuuta, jos meinaa välttyä seuraavan vuoden verolta. Hopihopi, vielä ehtii.
[quote author="Vierailija" time="17.10.2014 klo 14:57"]
Erota piti ennen marraskuuta, jos meinaa välttyä seuraavan vuoden verolta. Hopihopi, vielä ehtii.
[/quote]
Nykyään se menee kyllä niin, että kunhan eroaa viimeistään vuoden viimeisenä päivänä, niin seuraavalta vuodelta ei tarvitse maksaa.
Verohallinnon sivuilta:
Kirkkoon liittyminen tai kirkosta eroaminen vaikuttaa vasta seuraavan vuoden kirkollisveroon
Kirkollisveron kannalta ratkaisevaa on se, oletko kuulunut kirkkoon edellisen vuoden lopussa. Kirkollisveroa ei siis makseta vielä kirkkoon liittymisvuodelta, vaan vasta seuraavalta vuodelta.
Myös kirkosta eroaminen vaikuttaa kirkollisveroon vasta seuraavana vuonna. Eroamisilmoitus on siis tehtävä viimeistään vuoden viimeisenä päivänä, jotta seuraavalta vuodelta ei tarvitse maksaa kirkollisveroa.
Periaatteessa, jos kirkollisvero kismittää, niin voi jokaisen vuoden alussa liittyä ja ennen vuoden vaihdetta erota, niin ei joudu maksamaan ollenkaan.
Heh, ne joita "vapaamatkustajat" ärsyttävät, niin voisivat lähteä ajamaan kirkon julkioikeudellisen aseman romuttamista, niin "edut" voisi antaa vain jäsenmaksun maksaneille ;)
Jos liityt kirkkoon vuodenvaihteen jälkeen ja eroat ennen vuodenvaihtoa, niin et maksa kirkollisveroa ollenkaan. Jos taas liityt kirkkoon juuri ennen vuoden vaihdetta, niin maksat kirkollisveroa seuraavalta vuodelta, ihan sama missä vaiheessa eroat.
Eli jos liityt kirkkoon vaikkapa 1.3 ja eroat 20.12, niin et maksa kirkollisveroa ollenkaan ja saa pidettyä kesähäät kirkossa ;)