Miksi ebola-potilaita siirretään valtioihin, joissa ei ole ebolaa?
Siis miksi ihmeessä ne avustustyöntekijät eivät jää ebola-alueille Afrikkaan hoidettaviksi? Hehän ovat ottaneet tietoisen riskin sairastumisesta lähtiessään Afrikkaan ebola-alueelle, joten tartunnan sattuessa olisi reilumpaa, että he saisivat paikan päällä myös hoidon tautiinsa sen sijaan, että heitä lennätettäisiin oitis terveiden pariin mahdollisesti tartuttamaan. En vain käsitä logiikkaa tuossa. Voisihan ne avustustyöntekijöitä lähettäneet valtiot/tahot kustantaa sen hoidon paikan päällä Afrikassa, mutta miksi pitää tartuttaa muihin ko. tautia?
Kommentit (10)
Koska päättäjinä on apinoita, simpansseja ja gorilloita
[quote author="Vierailija" time="07.10.2014 klo 00:13"]
Koska päättäjinä on apinoita, simpansseja ja gorilloita
[/quote]
Paitsi että tuo on loukkaus apinoita, simpansseja ja gorilloita kohtaan.
Ajatelkaas sitä ilmaa siinä koneessa, jossa tuollainen potilas kuljetetaan. Todella hyvä levittäjä.
[quote author="Vierailija" time="07.10.2014 klo 00:13"]Koska päättäjinä on apinoita, simpansseja ja gorilloita
[/quote]
Eikää söpö!
Koska ne on vain harvoille ja valituille ne eristystilat. Jotta ihmiskunnan aivot säilyisivät... lajista ei niinkään väliä. Ahneus ja itsekkyys on selviytymisen edellytys. Eiköhän tässä ole joku lajin erilaistumisen paikka. Jos olet ollut täysin moraaliton rahan tekijä olet varmaan ostanut jonkin oman saaren jolle selviydyt,
Vaikka en olekaan mikään salaliittoteoreetikko, niin tästä tulee hieman mieleeni ne salaliittoteoriat, joissa suunnitellaan ihmiskunnan väkimäärän rajoittamista sairausepidemioilla ja katastrofeilla. :( Sekin on melko kummallista, että näitä isompia epidemioita on alkanut näkyä enenevässä määrin tässä noin 5 vuoden sisällä.
Kultaisella 80-luvulla tai ysärilläkään ei ollut vastaavia oikein missään päin maailmaa HIV:iä lukuunottamatta - ja sekin sinänsä alkoi yleistyä vasta tuolloin. Aivan kuin joku taho tahallaan levittäisi tai laittaisi alkuun epidemioita (esim. virus olisikin laboratoriosta kotoisin, ainakin siten, että apinoilta otettu sairaus olisi hieman "boostattu" jossain laboratoriossa). :( Aika pelottavaa, sanoisin.
[quote author="Vierailija" time="07.10.2014 klo 00:45"]Vaikka en olekaan mikään salaliittoteoreetikko, niin tästä tulee hieman mieleeni ne salaliittoteoriat, joissa suunnitellaan ihmiskunnan väkimäärän rajoittamista sairausepidemioilla ja katastrofeilla. :( Sekin on melko kummallista, että näitä isompia epidemioita on alkanut näkyä enenevässä määrin tässä noin 5 vuoden sisällä.
Kultaisella 80-luvulla tai ysärilläkään ei ollut vastaavia oikein missään päin maailmaa HIV:iä lukuunottamatta - ja sekin sinänsä alkoi yleistyä vasta tuolloin. Aivan kuin joku taho tahallaan levittäisi tai laittaisi alkuun epidemioita (esim. virus olisikin laboratoriosta kotoisin, ainakin siten, että apinoilta otettu sairaus olisi hieman "boostattu" jossain laboratoriossa). :( Aika pelottavaa, sanoisin.
[/quote]
Nyt se foliohattu päähän
[quote author="Vierailija" time="07.10.2014 klo 00:06"]Siis miksi ihmeessä ne avustustyöntekijät eivät jää ebola-alueille Afrikkaan hoidettaviksi? Hehän ovat ottaneet tietoisen riskin sairastumisesta lähtiessään Afrikkaan ebola-alueelle, joten tartunnan sattuessa olisi reilumpaa, että he saisivat paikan päällä myös hoidon tautiinsa sen sijaan, että heitä lennätettäisiin oitis terveiden pariin mahdollisesti tartuttamaan. En vain käsitä logiikkaa tuossa. Voisihan ne avustustyöntekijöitä lähettäneet valtiot/tahot kustantaa sen hoidon paikan päällä Afrikassa, mutta miksi pitää tartuttaa muihin ko. tautia?
[/quote]
Ihmisiä tulee karsia. Meitä on nyt jo liikaa täällä!
Minkätakia joku influenssaan sairastunut saa kulkea ihmisten ilmoilla. Se pitäisi pysyä kotona eikä tunkea täyteen terveyskeskukseen tai sairaalaan?
Eiköhän paras ratkaisu ole juuri yrittää rajoittaa ebola, kun se on vielä pienellä alueella ja kaukana täältä. Miksi emme lähettäisi asiantuntijoita sinne? Miksi emme huolehtisi, jos nämä hyväntekijät sairastuisivat? Eihän sinne kukaan menisi, jos heistä ei huolehdittaisi.
Kyllä se on suomalaistenkin etu, että epidemia saadaan rajoitettua pienelle alueelle.
Ihan samaa mietin myös.