Aikuisen joululahjalista Facebookissa
"Koska joulu on tulossa, teistä moni varmaankin miettii, että mitä ostaisitte mulle joululahjaksi." Sitten luetellaan linkkien kera Kalevala-koruja, Iittalan kastehelmituikkukippoja, Finlaysonin lakanasettejä yms. Ja kyseessä on reilusti kolmekympin paremmalla puolella oleva nainen. Itse en kehtaisi. Kehtaisitko sinä?
Kommentit (7)
Joo, jos sillä välttyisi niiltä kaiken maailman koirakuvioisilta collegepaidoilta yms. mitä äiti ostaa.
Äiti ei kuitenkaan lue mitään somekanavaa.
Aika huumorintajuton olet. Sulta on tainut muitakin vitsejä mennä ohi :D
En todellakaan. Jos haluan jotain, menen kauppaan ja ostan itse. Muut ihmiset saavat ostaa minulle mitä haluavat itse antaa.
En todellakaan edes odota saavani lahjoja.
Nykypäivänä en ihmettele enää mitään.
Jotkut on tuollaisia lapsentasoisia ja itsekkäitä yhtä aikaa.
Itse pyysin äidiltäni 11- tai 12-vuotiaana että lopetettaisiin tämä jokavuotinen tuhlaus ja säästettäisiin nekin rahat. Näin on siitä asti tehty joka vuosi enkä kyllä ymmärrä miksi sitä pitäisi joku paketti antaa turhan päiten. Lapset nyt eri juttu, heitä voi muistaakin kun ovat kuitenkin vielä lapsia.
En.