Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kaksivuotiaan epätasainen kehitys

Vierailija
05.10.2014 |

Poikamme ei osaa vielä puhua lainkaan eikä edes syö itsenäisesti. Hän ei myöskään osaa/halua vilkuttaa. Toisaalta hän tunnistaa muutamia numeroita (1-10) ja perusvärejä osoittamalla, kun kysytään häntä näyttämään joku numero tai väri. Alle vuoden ikäisenä hän osasi muutaman sanan, mutta sittemmin ko. taidot alkoivat heiketä ja nykyään hän sanoo hyvin harvoin sanoja. Joskus hän ikäänkuin "kuiskaa" sanoja, tosin silloinkin hyvin epäselvästi.

Satunnaisesti olen huomannut hänen sanovan muutamia sanoja, mutta erittäin epäselvästi ja hiljaisella äänellä. Ollaan onneksi menossa puheterapeutille ja toisaalta motorinen kehitys on ollut ihan normaalia (kävely, juokseminen, kiipeily sujuvat hyvin). Mikäköhän poikaa vaivaa? :( 

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
05.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos sillä ei ole mitään sanottavaa?

Vierailija
2/9 |
05.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luetko hänelle, jutteletko paljon, saako muita ihmiskontakteja? Ihan normaalilta kyllä kuulostaa silti...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
05.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Autismi?

Vierailija
4/9 |
05.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän poika oli samanlainen tuossa iässä, diagnoosi kehityshäiriö ja autistiset piirteet, paljon on mennyt eteenpäin terapian ja päiväkodin avulla (vertaisryhmä ja ihana, väliitävä, ammattitaitoinen elto ja muu henkilökunta, täydet pisteet päiväkodille!) Ihana, omalaatuinen 5v.poika nykyään. Tsemppiä teille, ottakaa kaikki apu vastaan mitä teille tarjotaan, aikainen kuntoutus tärkeää, jos jotain kehityshäiriötä.

Vierailija
5/9 |
05.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="05.10.2014 klo 04:48"]

Autismi?

[/quote]

Olen itsekin miettinyt autismin mahdollisuutta, tosin poika kyllä katsoo ihmisiä silmiin, hymyilee ja höpöttelee omalla kielellään. Toisaalta poika ei leiki ns. symbolisia leikkejä myöskään lainkaan, vaikka hänelle niitä opastaisi ja hänen kanssaan leikkisi. Mieluiten hän lajittelee, pinoaa erilaisia tavaroita ja katselee veden virtausta/vesipisaroita tai pesukoneen rumpua pesukoneen käydessä.

Vierailija
6/9 |
05.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ton ikäset leiki yksikseen. Paljonko itse puhut lapselle lyhyitä lauseita, 2-4 sanan? Paljonko luette ja katselette kuvakirjoja päivittäin? Millainen on hoitopaikka?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
05.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pinoaminen on tyypillinen autismin oire.

Vierailija
8/9 |
05.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leikkikaverit? Meillä ainakin me puhutaan liian "hienosti" ja lapselle tuli rimakauhu puhumisesta. Ikätovereiden alkeellinen puhe rohkaisi lasta itseäänkin puhumaan.

Meillä oli 2-vuotiaana tosi huono puhuja. Oppi ekat sanat alle 1-vuotiaana ja käytännössä samoilla sanoilla mentiin 3-vuotiaaksi asti. Käytiin puheterapeutilla ja ymmärrys oli ikätasoista. Testeissä yllätti 3-vuotiaana ja sanavarasto olikin yllättävän hyvä. Ei vaan käytä sanoja ja taivutuksissa oli kankeutta. Motorisesti oli huippu. Juoksi, pomppi, oppi suoraan luistelemaan jne. Yllättäin juuri poika kyseessä. Pojilla usein juuri kai juuri näin, että puhe laahaa helposti.

Nyt ikää 4,5. Puhuu minusta edelleen ikäisekseen hiukan huonosti, mennään taas puheterapiaan jatkamaan harjoituksia. On ollut pieni tauko. Puheesta saa kuitenkin selvää, ainakin me ja hoitotädit. Sanavarasto on laaja ja yleinen käsityskyky erinomainen. Muisti pelaa, hahmoitus huippua jne. Osaa piirtää yllättävän hyvin ja rakentaa pikkulegoista yksityiskohtaisia ja symmetrisiä koneita. Juttelee kovasti, vaikka puhe välillä puuroutuukin. On toiminnallinen ja skarppi poika, vaikkei mikään suuri verbaalikko olekaan. On hirveän kiinnostunut kaikesta. Nyt on opetellut automerkkejä ja tunnistelee niitä liikenteessä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
05.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo mitä kerroit leikistä viittaa kyllä autistisiin piirteisiin/ johonkin muuhun häikkään kehityksessä. Tuon ikäisellä on yleensä jo symbolista leikkiä ja lapsi yleensä myös leikkii itsekseeniin. Ja kielenkehitys ja leikki liittyvät lapsella tietyssä mielessä yhteen, ja symblisen leikin puute tekee puheen puuttumisen hieman huolestuttavammaksi. ( kaikki 2 v ei puhu, ja jos lapsi ymmärtää, kommunikoi muuten ja leikkii symbolista leikkiä, puhetta voi vielä odotella, mutta jos myös edellä mainituissa o ongelmia, kannattaa heti puuttua asiaan.)

Mutta muista myös iloita lapsestasi, on varmasti ihana:)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän kuusi