Voisko olla as-henkilö?
Sukulaiseni on seuraavanlainen: innostuu yhdestä asiasta niin, että siitä tulee koko elämä. Puhuu siitä, tutkii asiaa, hurahtaa siihen täysin. Sosiaalisesti kömpelö, vain vähän ystäviä. Lapsena puhui aikusille tuskin mitään, ikätovereiden kanssa tuli toimeen ok, mutta tiettyjä vaikeuksia siinäkin. Opettajat antoivat palautetta, että on usein omissa maailmoissaan. Koulumenestys kuitenkin hyvä. Kokee nyt aikuisena ulkopuolisuuden tunnetta, ei osaa mennä joukkoon, ei tiedä, miten toimia muiden kanssa. On kuitenkin miellyttävä ja mukava seuralainen, ehkä vähän erikoinen. Pitää eläimistä enemmän kuin ihmisistä. Nauraa hohottaa omasta mielestään hauskoille asioille hillittömästi (tilannekomiikka parasta huumoria), mutta varsinaille vitsi-vitseille harvoin, ei ymmärrä mm. sarkasmia. Ei aina ymmärrä, mitä muut tarkoittavat, jos asiaa ei ole esitetty loogisen selkeästi.
Hän on alkanut miettiä, voisiko olla as.
Kuulostaako kertomani ominaisuudet tyypillisiltä as-henkilöltä?
Kommentit (8)
Enpä usko että aspergeria noiden perusteella täytyy epäillä, tai muuten varmaan 30% ihmisistä on asseja ;) Ja tosiaan kuten 2 sanoi, älykkäistä korkeakouluissa opiskelevista suurempi osa kuin muista minusta.
Olen tuollainen ja olen omasta mielestäni lievästi assi. Tosin ymmärrän kyllä asiat ja ymmärrän sarkasmia. Toisaalta lapsena otin kaikki kirjaimellisesti, voi olla opittuakin. Isäni on kai täysin assi ja ei ymmärrä sarkasmia vaan ottaa ihan älyttömätkin jutut ihan todesta, vaikka vitsillä sanoisi. Mulla on tosin lisäksi yliherkkyyksiä.
Millaisia yliherkkyyksiä sinulla on?
Puhuuko hän itsestään mielellään myös kolmannessa persoonassa?
En ymmärrä mikä tuossa viittaisi erityiseen älykkyyteen, mutta kai se on näiden ei-pidettyjen, huumorintajuttomien sosiaalisten urpojen sisäänrakennettu defenssi nähdä itsensä ja kaltaisensa sellaisina.
[quote author="Vierailija" time="15.10.2014 klo 11:53"]
Puhuuko hän itsestään mielellään myös kolmannessa persoonassa?
En ymmärrä mikä tuossa viittaisi erityiseen älykkyyteen, mutta kai se on näiden ei-pidettyjen, huumorintajuttomien sosiaalisten urpojen sisäänrakennettu defenssi nähdä itsensä ja kaltaisensa sellaisina.
[/quote]
Missä viitattiin erityiseen älykkyyteen?
Googleta asperger testi. Siitä saa vähän käsitystä kannattaisiko asiaa pohtia enemmän.
En tiedä, mutta yliopistossa on tollasia tyyppejä.