Laihduin 20kg-kaveri suuttui
Laihduin 90kg->70kg ja olen nyt normaali painoinen. En ole sitä ollut 20v. Eilen olin ystäväni kanssa lenkillä. Ystäväni on itse huomattavan ylipainoinen. Hän ei ole sanallakaan maininnut laihtumistani enkä itsekään ole siitä viitsinyt puhua.
Eilen sitten ehdotin pieniä juoksupyrähdyksiä kävelylenkillä. Ja voi hitto kuinka kaverini suuttui. Sieltä alkoi tulla kamala ryöpytys siitä, kuinka en enää ota kahvin kanssa pullaa, kuinka synttäreillä en syö mitään ja viimeksi leffassakaan en suostunut syömään hänen ostamiaan karkkeja. Ja kuinka en voi olettaa, että hän jaksaa juosta hetkeäkään.
Siis mitä ihmettä??? Onko teillä vastaavia kokemuksia?
Kommentit (27)
Tyhmä. Sillä kaverilla on ihan tekemistä jo sen kävelylenkinkin kanssa. Typerää ehdottaa juoksemista selvästi ylipainoiselle.
Menetit juuri lenkkikaverin kävelylenkeiltä.
Minä olen hoikka ja ihan perus kunnossa kun taas kaverini on vähän pullukka. Hän ehdottaa yleensä näitä lenkkejä ja juoksupyrähdyksiä ja minusta se on ihan mukavaa. Tosin jos ystäväsi ei siihen kykene niin se ei sinun syysi ole mitenkään.
Kaverisi oli ikävä, mutta niin olit sinäkin.
Kumpikaan ei osaa asettua toisen asemaan. Sinä varmasti tiedät, että kaverisi ei kokonsa ja kuntonsa vuoksi pysty tekemään intervalleja. Et sinäkään ennen pystynyt.
Teiltä on poistunut paljon yhteistä ja vaikka aito ystävyys kestää erilaiset elämäntilanteet, menee nuo muutostilanteet helposti siihen, että se uudistunut osapuoli alkaa jatkuvasti voivotella pikkuasioista. Jos joka viikko saa kuulla miten sulla on vielä kaksi kiloa ylimääräistä, se tuntuu vittuilulta. Ja on sitä myös ensimmäisen kahden kerran jälkeen.
Koeta keksiä teille muuta yhteistä puhuttavaa kuin paino ja kuntoilu, ettekä te samantasoista lenkkiseuraakaan ole.
[quote author="Vierailija" time="26.10.2014 klo 11:41"]Kukaan ei jaksa laihduttajaylimielisiä, ei edes me aina hoikat ihmiset. Laihdutus ei ole saavutus elämässä. Ja kohteliaisuudesta syöty karkki tai pulla ei ketään lihota takaisin läskiksi.
[/quote]Näin voi puhua ainoastaan ihminen jolla ei ole koskaan ollut mitään ongelmia painon tai syömisen kanssa.
[quote author="Vierailija" time="26.10.2014 klo 12:08"]
[quote author="Vierailija" time="26.10.2014 klo 11:55"]
Ajattele toisen kannalta. Ei oo kivaa kun kaveri ei edes seuran vuoksi syö..
[/quote]
Seuran vuoksi syöminen on kyllä outo ilmiö, itse syön kyllä ihan omaa ravinnontarpeeseeni... eipä ihme jos lihoo jos syö tuollaisista syistä.
[/quote]
Voi, voi ja margariini... Minä uskallan kertoa että syön suurimman osan syötävistäni kohteliaisuudesta muita kohtaan.
Turhaan tuo kaveri persettään tollasesta repi. Säähän vaan ehdotit, etkä oo mitään pakottanu. Ja ethän sää voi tietää, ettei toinen pysty pikku pyrähdyksiä juoksemaan ja tää ottaa senkin vittuiluna. Mun mielestä et oo tehny mitään väärää. Kyllä se kaveri siitä leppyy kun tajuaa, miten hassusti käyttäytyi. Hänellä on varmaan jotenkin paha mieli siitä, että sinä olet hoikistunut ja jaksat vielä juosta, toisin kuin hän.
Miten sinulta olisivat sujuneet juoksupyrähdykset ylipainoisena. :)
Onnea, että pääsit normaalipainoosi.
Ehkä kaverisi on kateellinen, mutta tuo intervalliehdotus oli MAUTON. Sen voi tulkita suorastaan toiselle ilkeilyksi. Ensinnäkin kaverin kanssa on kiva lenkillä jutustella, eikä juosta mitään intervalleja. Lisäksi kaverisi on ronskisti ylipainoinen, niin hänelle se 30 sekuntiakin on tuskaa juosta ja ennen kaikkea puuskuttaa ja läähättää sen jälkeen, kun sinä keventyneenä heität sen helposti. Mä loukkaantuisin sydänjuuriani myöten, jos kaverini pitäisi tuollaista laihduttuaan, jos itse olisin vielä paksu.
Olen itse laihtunut takavuosina 15kg ja se on totta, että jotkut oli jotenkin kateellisia. Omituisinta oli, että muutama trimmattu työkaveri koki siitä melkein eniten ongelmaa. Kai heidän egonsa perustui siihen, että työpaikan muut naiset on läskejä ja sitten he voivat siinä loistaa omassa erinomaisuudessaan. Sellaista kateutta, jossa itsellä on jotain, mutta toiset ei saisi saada samaa..
tohon ap:n kaverin purkaukseen en nyt kommentoi mitenkään, mutta tuon painonmuutoksen kommentoimattomuuden ymmärrän täysin. mielestäni on tökeröä huomauttaa ihmiselle tämän painosta, ellei hän itse ota asiaa puheeksi. oli se muutos sitten hyvä tai huono.
Kaveri on hieman kateellinen sekä vihainen itselleen kun ei ole pystynyt samaan. Hänen on vaikea hyväksyä muutostasi ja haluaisi, että olisit yhä samanlainen kuin aikaisemminkin.
älä olisi pakottanut juoksemaan. Jos siihen ei pysty niin se kuulostaa vittuilulta
Läski on kuule kateellinen sinulle.
Vituttaisi minuakin jos joku haluaisi juoksennella, vaikka olen ja olen aina ollut hoikka.
Se on kateellinen. Antaa olla! Mahtavaa miten oot saanut laihdutettua! Hyvää työtä. Jatka terveellisiä elämäntapoja ja harrasta säännöllistä liikuntaa. Ja hemmottele itseäsi (uusia vaatteita, meikkejä, kampaajalla käynti, kosmetologi) , olet sen ansainnut! :)
[quote author="Vierailija" time="26.10.2014 klo 11:30"]
älä olisi pakottanut juoksemaan. Jos siihen ei pysty niin se kuulostaa vittuilulta
[/quote]
En pakottanut juoksemaan. Vaan kysyin, että voitaisiko tehdä intervallityyppisesti lenkki eli juoksua vaan hiljalleen puoli minuttia. Ja sitten taas kävelyä ja kohta taas lyhyt juoksuosuus.
ap
[quote author="Vierailija" time="26.10.2014 klo 11:34"]Vituttaisi minuakin jos joku haluaisi juoksennella, vaikka olen ja olen aina ollut hoikka.
[/quote]
No ehkä joku tykkää juoksennella. Miten muiden pitäisi tietää että inhoat juoksemista? En mä ainakaan oo mikään telepaatti.
Kukaan ei jaksa laihduttajaylimielisiä, ei edes me aina hoikat ihmiset. Laihdutus ei ole saavutus elämässä. Ja kohteliaisuudesta syöty karkki tai pulla ei ketään lihota takaisin läskiksi.
[quote author="Vierailija" time="26.10.2014 klo 11:36"][quote author="Vierailija" time="26.10.2014 klo 11:34"]Vituttaisi minuakin jos joku haluaisi juoksennella, vaikka olen ja olen aina ollut hoikka.
[/quote]
No ehkä joku tykkää juoksennella. Miten muiden pitäisi tietää että inhoat juoksemista?  En mä ainakaan oo mikään telepaatti.
[/quote]
No kyllä mun kaverit tietää, samoin kuin minä kavereistani. Mä tosiaan tunnen kaverini..
Se on selvästi kimppaläski. Voi ostaa ja syödä hyvällä omatunnolla kun voi "jakaa" ja nyt ei sitten enää voikaan perustella omia syömisiään ja ostamisiaan monikossa. Pysy vahvana. Tsemppiä!
Porvooo