Miten tupakointi on vaikuttanut ulkonäköösi?
Mitä ulkonäköä huonontavaa olet huomannut johtuen tupakoinnistasi? Onko edistänyt vanhenemista jotenkin.Itse kamppailen lopettamisen kanssa,mutta ei millään meinaa onnistua.Pelkään ennenaikaista rypistymistä ja tiedostan vaarat,mutta siltikin vaikeaa.
Kommentit (20)
Mulla on jo hieman näkyviä ryppyjä vaikka täytin kesällä vasta 24. Lopetin tosin yli vuosi sitten 9 vuoden polttamisen jälkeen.
Ei mitenkään. En kyllä poltakaan kun 5-6 kessua päivässä.
Ihoon tulee poimuja, iho kuivuu ja näyttää jotenkin haaleammalta. Pystyn helposti tunnistamaan pitkään polttaneen kasvojen ihon perusteella
[quote author="Vierailija" time="03.11.2014 klo 11:16"]Olen muuttunut paljon coolimman näköiseksi.
[/quote]
Tai paljon wt:mmän...
Ihon sävy harmaa, iho näyttää elottomalta. Ihohuokoset kasvavat. Ja ryppyjä tulee, kun iho menettää kimmoisuutta. Olen niin turhamainen, että lopulta lopetin tupakoinnin juuri ihon kunnon vuoksi.
[quote author="Vierailija" time="03.11.2014 klo 11:18"]
Ei mitenkään. En kyllä poltakaan kun 5-6 kessua päivässä.
[/quote]
Minusta tuo kuulostaa melko paljolta. Poltin pahimmillaan kuutisen tupakkaa päivässä, ja kyllähän siinä ihan säännöllisesti saa sitä röökiä kiskoa.
[quote author="Vierailija" time="03.11.2014 klo 11:22"][quote author="Vierailija" time="03.11.2014 klo 11:18"]
Ei mitenkään. En kyllä poltakaan kun 5-6 kessua päivässä.
[/quote]
Minusta tuo kuulostaa melko paljolta. Poltin pahimmillaan kuutisen tupakkaa päivässä, ja kyllähän siinä ihan säännöllisesti saa sitä röökiä kiskoa.
[/quote]
Ennen poltin 20-30 päivässä. Aika vähän tuo 5-6 on.
Hampaat ovat tummuneet. Olen ryppyinen. Iho on samea:( olen vasta 48v ja näytän 70v. Lisäksi sairastan keuhkoahtaumaa.
Tupakoivien iho on pinnalta kuiva ja harmaa. Mutta alta rasvainen. Eli tulee yhtä aikaa ryppyjä ja epäpuhtauksia. Huulien ympärillä rypyt imemisestä. Poskilla ja nenässä katkenneita verisuonia.
Yksilöllistähän tuo on. Itse olen 36v. ja minun ihoni on kuulemma jopa kadehdittava. Ei ryppyjä, iho sileä, terveen värinen ja näppylöitäkin tuli vasta kun lopetin tupakoinnin vuosi sitten. En kyllä usko, että se iho siitä paranisi jos jatkaisin, katastrofi saaattaisi kolkutella 45v:nä. Itse lopetin ihan keuhkojeni takia, aski meni päivässä. Nyt kulkee henki eikä tarvitse pelätä jatkuvasti. Ne muutamat näppylät ovat tosiaan se miinuspuoli minulla lopettamisessa.
Muutaman rypyn huomasin jo ylähuulen yläpuolella, ikää 19 vuotta. Ja oikeen käden etu- ja keskisormen kynnet kellertää. Oon polttanut 7 vuotta. Ja hampaat on keltaset.
Ihoni muuttui harmaaksi ja kalpeaksi sekä finnejä tuli kuin milläkin teinillä! Nyt 8kk savuttomuutta takana, finnit kadonneet ja ihoon tullut normaali väri takaisin :) yhä tekee mieli kessua!!
Silmäluomet veltostu 30v. siihenmalliin, et kävin yllemmät leikkauttamassa, otsassa on pari syvää juonnetta, voi tulla tietysti vihaisesta ilmeestäkin, niin ja rinnatki on rupsahtanu ennenaikojaan.
Kuka on niin tyhmä että alottaa polttamisen ?? Joo alkoholii nuoret kokeilee et ois hauskempaa ym mut eihä tupakka laita päätä sekasi. Eihä se tee muuta ku,pilaa terveyden ja ulkonäön ja rajottaa elämää.. Idioottejen hommaa..
Tehkääpä testi:
Arvatkaa marketin kassajonossa pelkän ulkonäön perusteella kuka polttaa. Ainakin itse pystyn bongaamaan tupakkaa ostavat henkilöt melko varmuudella jo ennakkoon. Tähän toki vaikuttaa muukin kuin ihon ja hampaiden kunto. Elämäntyyli ja sosiaaliluokka näkyvät vaatteissa, käytöksessä ja puhetyylissä.
Ts. mitä luuserimman näköinen, sitä todennäköisemmin polttaa.
Ihme juttu, en tiedä sillä itselleni on käynyt niin että vaikka olen tupakoinut lähes 30v, iho on hyvä ei ryppyjä. Olen keskimäärin noin 10v ikäisiäni nuoremman näköinen. Osittain johtuu geeneistä, äitini esimerkiksi on säilynyt uskomattoman nuoren näköisenä.
Geenit ne just vaikuttaa eniten kaikkeen.
[quote author="Vierailija" time="03.11.2014 klo 13:15"]
Ihme juttu, en tiedä sillä itselleni on käynyt niin että vaikka olen tupakoinut lähes 30v, iho on hyvä ei ryppyjä. Olen keskimäärin noin 10v ikäisiäni nuoremman näköinen. Osittain johtuu geeneistä, äitini esimerkiksi on säilynyt uskomattoman nuoren näköisenä.
[/quote]
Niin, jännä juttu, miten kaikki omanikäiset ympärillä rupsahtaa, mutta itsessä on jotenkin mahdoton huomata ikääntymisen merkkejä. ;)
[quote author="Vierailija" time="03.11.2014 klo 11:28"]
Hampaat ovat tummuneet. Olen ryppyinen. Iho on samea:( olen vasta 48v ja näytän 70v. Lisäksi sairastan keuhkoahtaumaa.
[/quote]
No sinähän sovit sitten hyvin tupakkafirman mannekiiniksi. Mahdat olla todella tyhmä ja heikko ihminen.
Olen muuttunut paljon coolimman näköiseksi.