Keskustelufoorumeita eroa harkitseville?
En todellaaan tiedä mitä tekisin tämän avioliittoni kanssa, olen jo vuosia ollut hyvin onneton tässä suhteessa mutten myöskään suhtaudu lähtökohtaisen innostuneesti siihen että lasten koti rikotaan ja tulee kaiki kahden osoitteen ongelmat jne. Jo ydinperheenäkin meillä on haasteita lasten sosiaalisten suhteiden jne kanssa, eikä se varmastikaan helpottuisi erotilanteessa.
Missä tällaisia asioita voisi rakentavasti puida samassa elämäntilanteessa olevien kanssa? Tarvitsisin nyt vähän erilaista tukea kuin ne joilla tilanne on että pakenevat väkivaltaista miestä ja ovat yksiselitteisen helpottuneita kun pääsevät hirviöstä eroon.
Kommentit (2)
Olisin hyvin voinut olla aloittaja. Hyvin samanlainen tilanne on minullakin. Mies rakastaa minua kovasti ja kaikki oikeastaan on ihan hyvin, mutta olen niin tajuttoman onneton tässä suhteessa. Ollaan niin erilaisia kaikessa ja se on arjessa niin raskasta. Olen jopa alkanut inhoamaan naimisissa oloa. En edes käytä sormusta enää. Jos lapsia ei olisi, olisin taatusti jo eronnut miehestäni. Elämä on lyhyt ja en vaan tiedä mitä pitäisi tehdä. Tuntuu vaan niin itsekkäältä erota ja rikkoa lasten koti. Ehkä lasten onni menee omani edelle, en tiedä.
Meillä monella tapaa samanlainen tilanne, tosin lisämausteena miehen pettäminen. Eroaisin välittömästi jos ei olisi lapsia, mutta on kiistatonta että mies on hyvä isä ja en tiedä voinko rikkoa lasten perhettä. Toisaalta taas en usko että voimme enää koskaan olla kuin normaali aviopari. Keskustelutuki olisi tervetullutta.