Vihaan äitejä jotka luulevat että kadehdin heidän lapsiaan
Tiedätte varmaan äitityypin, heikolla itsetunnolla varustettu rumilus, joka pönkittää egoaan lapsen kautta.
Taas kerhossa yksi äiti pisti saatanallisen shown pystyyn naulakoilla kun äidit tulivat hakemaan lapsiaan ja pukeutuivat eteisessä. Tämän äidin lapsi osoitti omaa numeroitua naulakkoaan ja äiti sitten kovaan ääneen alkoi laskettaa lapsellaan numeroita 1-10 ja sen jälkeen vielä 11, 12 ja 13. Lapsi (2,5vee) ei tuntunut osaavan isoja numeroita mutta äiti liioitellun kovaäänisesti jankkasi että "sano mikä tulee 11 jälkee, sano, onko se 12? Kyllä sinä aina kotonakin osaat!!" Ja tähän perään sellaista ylimielistä myhäilyä ja katseen kiertelyä että kuulihan kaikki nyt varmasti. Ja meet oltiin siinä vaivautuneina ja yritettiin saada omille ipanoille ulkovaatteet ennätysajassa, että ei tarvitsisi todistaa sitä näkyä ja kuulemaa enää sekuntiakaan kauempaa. Asiaa olisi parantsnut jos se pikkuinen mauri pekkarisen näköinen möllinaama olisi edes osannut sanoa ne numerot, mutta ei.
joten pyydän, jotain rajaa nyt. Hankkikaa vaikka harrastus, joku lapsivapaa juttu jossa saisi ehkä itsetuntoa kohdilleen ja aivoja tuuletettua.
Kommentit (11)
Miksi kulutat energiaasi vihaamiseen ja tällaisen miettimiseen..
Yksi tuttu tuo esille miten kaikki haluaisivat hänen lapsen itselleen. En minä ainakaan, pidän mielummin omani :D Muistaa tietenkin vähätellä muiden lapsia ja osoitella vikoja. Ei kuitenkaan huomaa että omansa ei edes sano mitään vaikka on pian 2,5 vuotias. Juokin vain tuttipullosta, ei syö itse. Onko tämäkin sitten jotain oman itsensä pönkittämistä ja huonoa itsetuntoa.
Heh, Mauri Pekkarisen näköinen möllinaama.. :D Meinas lounas lentää pöydälle.
Hehee, kiitos ap nauruista! Tunnistan hyvin tuon äitityypin ja tiedän itsekin muutaman. En heitä vihaa, ehkä tunnen jopa myötätuntoakin heitä kohtaan, mutta kieltämättä paljon huumoriakin olen heistä repinyt oman pääni sisällä kaikessa hiljaisuudessa. ;)
7 puhuu totta, huumoria näistä saa. Miehen kanssa ainakin saadaan hyvät naurut eräästä tällaisesta äiti-tyypistä.
Muutaman kerran seuraanut vierestä kun äiti huutaa kaksosille "koko ajan vaan tappelette" vaikka lapset eivät edes mielestäni kinaa keskenää..samainen äiti kerhon aamupalalla muistuttaa lapsille kovaan ääneen "muistakaa syödä yhtä nätisti kun kotona" . Tämän äidin puolesta hieman häpeän mutta toisaalta sa illalla miehelle kertoa hauskoja tarinoita
Hahhah :D
Mullakin yks frendi joka pätee lasten kautta.
Kertoo juttuja tyyliin "meidän Seppo 2v osaa jo pukea itse ja on ainoa lapsi hoidossa joka ei itkeskele ja jää reippaasti sinne.Ja kuinka hoidossa oleva toisen perheen Mikko on niin toistaitoinen, ettei osaa mitään ellei heidän Seppo ole näyttämässä mallia"
Välillä on jutuissa kestämistä.
On kova vertailemaan lapsia.
Miksi kaikessa pitäisi yrittää olla aina paras? Johan se luo jo lapsellekkin paineita.
Tuli mieleen hauskuus kerhoajoilta: Lapset askartelevat ja osa äideistä ei voi antaa lastensa tehdä töitä taitojensa mukaan. Lapsi sylissä sitten liimailevat ja värittelevätvät ahkerasti. Lopputulokseen kirjoitetaan lapsen nimi, vaikka äiti on väsännyt koko taideteoksen. Lopuksi arvioidaan suureen ääneen, kuinka meidän Uuno ja Tyyne on niin taitavia käsistään.
Nauroin ääneen hölmistyneen näköistä räkänokkaista mauri pekkarista.
Heheh, kiitos tästä mielikuvasta :D