Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Dear Eki

Vierailija
24.08.2014 |

Eki vastasi kyllä ihan päin mäntyä.

Painon nousu liikunnasta ja ruokavaliosta huolimatta + karvojen liikakasvu + epäsäännöllinen kierto = tyyppiesimerkki PCOS:stä.

Olisin halunnut kommentoida tuota vastausta, mutta kommentit - painike ei toimi ja jos klikkaan: kysy Ekiltä, tulee kuittaus: kiitos kysymyksestä jne. Eli siihenkään ei pääse laittaan mitään viestiä.

Eki saisi luvan korjata vastaustaan ja kehoittaa nuorta neitoa kääntymään gynen puoleen. PCOS kun aiheuttaa myös lapsettomuutta ja sen hoitoon on lääkkeitä. Nuoren neidin olisi hyvä tietää mistä on kyse. Tuo vaikuttaa naisen itsetuntoon, kun lihoo vaikka järjen mukaan pitäisi laihtua. Lisäksi liikakarvoitus on kiusallista.

 

http://www.iltasanomat.fi/kukatjamehilaiset/art-1288726732294.html?pos=ksk-trm-hyva-ostu

Nuorella tytöllä on ongelmia painon kanssa. Lue Ekin neuvo.Hei Eki!

Olen 19-vuotias ja jo yrittänyt saada vaivaani apua, mutta en enää tiedä kenen puoleen kääntyä. Jo useamman vuoden painoni on noussut hälyttävästi eikä liikunnasta tai ruokavaliosta tunnu olevan apua. Nyt harrastan liikuntaa 3 – 5 tuntia viikossa ja syön keskimäärin alle 1000 kcal päivässä.

Mitat ovat nyt 70+ kg/168 cm ja kehonkoostumusmittauksen mukaan rasvaa on liikaa. Aliravitsemus on kuitenkin näkynyt mm. aiemmin säännöllisten kuukautisten harvenemisena. Niin yksityisellä kuin julkisellakin puolella on tutkittu verestä varmaan kaikki mitä pystyy ja mm. kilpirauhaseen liittyvät näytteet lähetettiin Yhdysvaltoihin asti.

Kilpirauhashormonin arvot ovat vaihdelleet, mutta ovat normaalin rajoissa kuitenkin. Toinen asia mihin kiinnitettiin huomiota oli koholla oleva kortisoliarvo. Huomasin kesäloman alkaessa ja stressin vähetessä, että paino tippui 78.sta kilosta 73 kiloon, mutta nyt on taas nousussa ja sitä on entistä vaikeampi pudottaa.

Olen todella epätoivoinen, kun lääkärit eivät ole osanneet tarjota vastauksia ja koen, että minut on jätetty roikkumaan tämän asian kanssa. En voi jatkaa näin, joten kehen tulisi ottaa yhteyttä terveydenhoitajan, kahden lääkärin ja ravitsemusterapeutin jälkeen?

Nimimerkki: Tuuliajolla

Eki vastaa:

Kilpirauhashormoniarvo ei mikään vakio, vaan voi vaihdella normaalien raja-arvojen puitteissa. Tuo koholla ollut kortisoliarvo kyllä olisi paikallaan selvitellä tarkemmin.

Jos on toistuvasti tai jatkuvasti koholla niin puhutaan hyperkortisolismista ja se vaatii aina jatkotutkimuksia ja siihen liittyy mm. painon nousua, kuukautishäiriöitä, lisääntynyttä karvoitusta, striiamuodostusta iholla jne.

Olisi hyvä, jos saisit varattua ajan endokrinologille (erikoislääkäri, joka tutkii umpieritysrauhasia ja hormoneja), jotta hormonitoimintaasi selvitettäisiin nyt kunnolla.

 

 

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
24.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä vastaus Ekiltä. Kyseessähän voi olla myös Cushing.

Vierailija
2/4 |
24.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän tuo kysyjä edes valita liikakarvoitusta, Eki vain mainitsee sen mahdollisena oireena. Olen kyllä samaa mieltä siitä, että olisi hyvä ehdottaa muitakin mahdollisia aiheuttajia vaikka se kortisoli olisikin kohdalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
24.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

IS on ansioitunut asiallisten kommenttien sensuroinnissa.

Vierailija
4/4 |
24.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eki ei muutenkaan osaa vastata kaikkiin kysymyksiin. Kerran eräs tyttö kuvaili rintojaan jotka selvästi olivat tubulaariset, ja eki sanoi että kuulostaa normaalilta kun molemmat rinnat ovat samanlaiset (y)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi kuusi