Kuinka paljon pelkäät, että Venäjä hyökkää Suomeen tai miehittää Suomen?
Kommentit (127)
Ajattelin päättää päiväni jos näin käy. Minulla ei ole miestä eikä lapsia eikä muitakaan läheisiä lähellä. Sodan aikaista ja jälkeistä todellisuutta en halua elää.
2. Jo 90-luvulla spekuloitiin näitä asioita aivan ylimitoitetusti.
Tällä asteikolla 2, jos kyse on lähivuosista.
En yhtää olen M joten joutuisin vielä sotaan mutta kun ei vaa vittuakaan kiinnosta niin iha hyvä olla
Miinuksella pelko, eli en lainkaan. Venäjä ei ole hullu!
[quote author="Vierailija" time="12.08.2014 klo 15:26"]
Miinuksella pelko, eli en lainkaan. Venäjä ei ole hullu!
[/quote]
Mutta sen nykyinen tsaari taitaa hiukan olla.
Omaa pelkoani en osaa numeroida, mutta todennäköisyys edellä mainitulle 8-9. Kyse on vain ajasta. Voi olla, että menee vuosi, voi olla, että 10 tai 20, mutta jossain vaiheessa uskon sen tapahtuvan.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2014 klo 15:28"]
Omaa pelkoani en osaa numeroida, mutta todennäköisyys edellä mainitulle 8-9. Kyse on vain ajasta. Voi olla, että menee vuosi, voi olla, että 10 tai 20, mutta jossain vaiheessa uskon sen tapahtuvan.
[/quote]
Perustatko tämän johonkin faktatietoon vai mutuun nykytilanteen perusteella? Eli toisin sanoen, oletko tutkinut asiaa tarkemmin?
Kieltämättä aika ajoin jonkun verran, kun media ja poliitikot molemmilta puolilta tätä pelkoa ovat nyt lietsoneet maaliskuusta lähtien.
Minäkin meinasin vetää koomakännit ja vetää ranteet auki jos konflikti rupeaa näyttämään varmalta. Mielummin viimeinen humala, lämmin nukahdus ja ikuinen pimeys kuin sotiminen tämän maapläntin puolesta.
Joskus käväisee mielessä, ei itseni, mutta lasten takia. 10-vuotias on alkanut kyselemään iltapäivälehtien otsikoista ja selvästi asia ahdistaa häntä. Toissapäivänä juuri selitin, mitä tarkoittaa "kylmä sota", oli ilmeisesti nähnyt jonkin otsikon tehdessään karkkipäiväostoksia lähikaupassa.
Sota tarkoittaisi meillä myös kahden nuorukaisen sinne lähtemistä.
Asteikolla ehkä 6.
7
ennen viime aikojen tapahtumia oli ehkä 2. pelkoa nostaa se, että omat pojat alkavat tulla asevelvollisuusikään.
14, Kuinka selitit lapselle sanan "kylmä sota"? Ihan vain mielenkiinnosta kysyn.
1. Ei Venäjällä ole mitään syytä tänne tulla, jos johonkin meinaa mennä, niin luulen että jonnekin etelämmäksi, Suomi on kuitenkin Venäjälle arvokas naapurimaa, ja Venäjän ei tarvi koskaan pelätä että Suomi sinne hyökkäisi tms.
Olen enemmän huolissani 2 aikuisesta pojastani, laitettaisiinko heidät tykinruuaksi?
Asteikolla 0-10, niin vastaan 0.
1. Jo Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen oli selvääkin selvempää, että näin tulee käymään; Venäjä tulee haluamaan takaisin menetetyt alueensa eli Baltian maat, Ukraina jne.
Näinä aikoina riittää rukoiltavaa.
Niin paljon ettei juuri saa öitään nukutuksi.