Pussaatteko lastanne huulille?
Olin viemässä lastani harrastukseen ja siinä oli äiti 7 vuotiaan poikansa kanssa. Äiti sitten otti poikaa olkapäästä ja muiskaisi monta pusua pojan huulille. Rupesin miettimään, kun itse en lapsiani pussaile kuin poskelle tai otsaan niin onko se yleistä että lasta pussaillaan huulille?
Kommentit (19)
Meillä ei pussata huulille, ihan jo karies-riskin takia.
Meillä ei pussata lapsia huulille, poskelle on ok. Jotenkin outoa kun 40 vuotias nainen ja 10 vuotias poika vaikka äiti ja lapsi olemmekin..
Kyllä pussataan. Joskus yritin opettaa pussaamaan poskelle, mutta lapset tuppaavat tähtäämään aina suoraan suulle, vauva joskus suu ammollaan ja kieli pitkällä. Ihan niin märkiä pusuja yritän välttää mutta kyllä suulle saa muiskauttaa.
Ei pussata huulille, huuliherpes ja karies-bakteerin takia.
Meillä ei lapsia pussata huulille, mutta poskelle pussataan.
En pussaa huulille. Oman suuni bakteereita en halua lapseeni siirtää, toisekseen jotenkin olen aina mieltänyt suulle pussaamisen enemmänkin romanttiseksi pussaamiseksi.
Suukottelen kyllä poskelle ja otsalle lasta :)
Äitini yritti muiskautella suulle 13-vuotiaaksi asti, yöh. Oli todella epämiellyttävää vaikkei hän siinä onnistunutkaan kun käänsin päätä. Tiedän ettei hän tarkoittanut sillä mitään "outoa", itseasiassa mummonikin yritti aina välillä samaa.
Pussataan sekä huulille, että poskille. Ja tiedoksenne: karies ei tartu huulien koskettaessa toisiaan. Herpes toki tarttuu, joten jos on rakkula huulessa, ei kannata pussata suulle.
Ei! Poskelle, otsaan tai tukkaan...
Kyllä pussataan. Lapset on alle 5-vuotiaita ja innokkaita pussailijoita kaikki. Saa nähdä, minkä ikäisenä eivät enää pussaa äitiä suulle tai ollenkaan.
Juu, pussataan! Molemmat alle kouluikäisiä ja oikein harmittelevat kun suusuukkoset jäävät väliin huuliherpeksen takia aina silloin tällöin.
Joskus huulille, joskus poskille. Lapset pussaa mua usein huulille. Minulla ei ole str. mutansia suussa (testattu sylkinäytteestä), reikiä nolla eikä huuliherpestäkään, joten en keksi esteitä huulipusuille.
Suomi on ihan helvetin ennakkoluuloinen maa. :(
Meillä pussataan huulille..