Miten saan lapsen passin äidiltäni?
Tilanne on siis se, että äitini piti lähteä lapseni kanssa ulkomaille. Hän maksoi jo koko reissun sekä passin lapselle. Minun valtuuttamana hän myös haki sen r-kioskilta.
Meillä meni nyt niin pahasti sukset ristiin että äitini perui koko reissun. Noh, eipä tullut yllätyksenä tämäkään ja siksi olin aluksi vastahakoinen kertomaan lapselle koko ulkomaanreissusta.
Päätimme nyt sitten miehen kanssa että minä lähden lapsen kanssa ulkomaille korvataksemme äitini aiheuttaman mielipahan. Ongelmaksi on koitunut se, ettei äitini suostu antamaan passia meille. Minun puolestani voi vaikka silputa koko läpyskän jos ei halua meidän hyötyvän siitä. Mutta hän ei suostu tekemään edes sitä.
Passi on vasta kolme viikkoa vanha eli vasta edes myönnetty. Pystyykö tuon passin jotenkin mitätöimään tms.? Tuskin äitini hyötyy passista mitenkään mutta en halua että lapsen viralliset henkkarit ovat hänellä. Uusi passi pitää hommata mutta miten se nyt edes onnistuu kun tiedän missä nykyinenkin on?
Äitini kanssa on turha edes neuvotella asiasta, sitä on jo yritetty ja päätyi siihen, että minut haukutaan ties miksi ja lyödään luuri korvaan.
Kommentit (26)
Ap taas pitkän tauon jälkeen.
Tosiaan, kävin tuolloin poliisilaitoksella ja sieltä soittivat äidilleni joka pelästyi puhelua ja toi toisen siskoni välityksellä passin takaisin. Poliisien mukaan passi kuuluu sille, jonka nimellä se on, oli maksajana ollut kuka hyvänsä.
Lapsen kanssa tehtiin reissu ulkomaille ja se onnistui enemmän kuin hyvin.
Tällä hetkellä tilanne on se, etten tosiaan ole puheväleissä äitini kanssa. Tosin hän yrittää vieläkin tapansa mukaan saada kolmea muuta siskoani minua vastaan mutta eipä ole onnistunut. Siskoni tietävät oikein hyvin, millainen äiti meillä on ja he yrittävät aina sietää häntä että lapset saavat pitää mumminsa. Minä olen aina ollut se, joka uskaltaa laittaa vastaan. Noh, minusta tämä on äitini menetys. Hän menetti tyttären ja kaksi lastenlasta (jotka eivät ole koskaan kauheasti olleet tekemisissä hänen kanssaan).
Niin ja lastensuojeluilmoitusta ei koskaan tullut. Kai varmaan tiesi, ettei sille ole mitään perusteita.
Hakisin uuden passin ja ilmoittaisin vanhan kadonneeksi.
Eikö suostu luovuttamaan passia, vaikka maksaisitte siitä? Omituinen ihminen todella.
Tuohan on rikos. Mistä teille tuli noin iso riita? Voiko sitä sopia?
Soita poliisille ja kysy sieltä...sinä olet lapsen virallinen holhoaja joten voit hakea lapsesi passin vaikka väkisin poliisien kanssa pois.
Voitko tehdä rikos ilmoituksen, että passi on pöllitty?
Laita lapsi (jos tarpeeksi vanha) hakemaan passi mummoltaan raha takataskussa mukanaan...sanoisiko lapselle jonka passi se että en anna?
Ap taas
Täysin olematon riita mutta äitini tapanasa mukaan veti kaiken överiksi. Ja tietenkin martyyrikruunun päähänsä. Sanottakoot esimerkkinä, että viimeksi kun äitini veti kilarit ja välit poikki, se johtui siitä että olisimme menneet äitienpäiväkahville tunnin myöhemmin. Kuulemma olemme itsekkäitä jne. ja ajattelemme vain itseämme. Entäs HÄNEN päivänsä? Tiesimme, ettei äidillämme olisi ollut mitään menoa ja soitimme monta tuntia etukäteen että sopisiko moinen muutos.
Neuvotteluvaraa ei tosiaan ole. Hän pitää päänsä vaikka tarjoaisi 200 euroa yhdestä passista. Varkaudesta ei varmaankaan voi syyttää kun olen kuitenkin itse antanut luvan hakea passin ja säilyttää sitä siihen asti kunnes lähtisivät matkalle.
Häiritsee vain tosi paljon ajatus siitä, että hänellä on lapsen viralliset henkkarit henkilötunnuksineen päivineen (vaikka tuskin hän niillä mitään tekisikään mutta silti).
Mietin myös tuota että jos ilmoitan passin kadonneeksi mutta äidilleni jäisi silti vanha passi.
Äh, niin paska tilanne eikä vähiten lapsen kannalta (matka olisi ollut kahden viikon kuluttua).
Ilmoita passi hävinneeksi ja hae uutta.
[quote author="Vierailija" time="14.06.2014 klo 01:38"]Laita lapsi (jos tarpeeksi vanha) hakemaan passi mummoltaan raha takataskussa mukanaan...sanoisiko lapselle jonka passi se että en anna?
[/quote]
Mä en kyllä enää lasta laittaisi hoitamaan tilanne, jos riita on tyttären ja äidin välinen. Kamalaa jo, kun mummo peruuttanut matkan jonkin riidan takia ja tuottaa lapselle pettymyksen. Ilmoittaisin passin kadonneeksi ja hankkisin uuden. Mummo matkustelkoot yksinään jatkossa...
Matka peruttu = passin palautus oikealle omistajalle. Piste.
Imoitat sille mammallesi, että jos hän ei suostu antamaan passia, konsultoit asiasta poliisia. Ihan saa mamma itse valita kumman vaihtoehdon haluaa.
Hae passi pois jonkin verukkeena varjolla? Pyydä vaikka anteeksi (vaikkei olisikaan syypää riitaan).
Rikosilmoitus ja tiedot poliisille varastetusta passista. Oppiipahan ämmä olemaan.....
[quote author="Vierailija" time="14.06.2014 klo 01:45"]Hae passi pois jonkin verukkeena varjolla? Pyydä vaikka anteeksi (vaikkei olisikaan syypää riitaan).
[/quote]
Mummo kuulostaa manipuloivalta, itsekkäältä ja lapselliselta marttyyyrilta. Ei tarvitse alkaa pyytelemään anteeksi ihmiseltä, joka toiminnallaa tuottaa lapselle pettymyksiä eikä osaa katsoa peiliin ja nähdä, että siellä on se, joka pystyy vaikuttamaan omiin ongelmiinsa.
[quote author="Vierailija" time="14.06.2014 klo 01:43"]
[quote author="Vierailija" time="14.06.2014 klo 01:38"]Laita lapsi (jos tarpeeksi vanha) hakemaan passi mummoltaan raha takataskussa mukanaan...sanoisiko lapselle jonka passi se että en anna?
[/quote]
Mä en kyllä enää lasta laittaisi hoitamaan tilanne, jos riita on tyttären ja äidin välinen.
[/quote]
Juu ei missään nimessä lasta tuohon välikäteen, ties mitä se mummo alkaa lapselle sekoilla.
Entä jos sinäkin vedät överiksi. Sanot poliisille että pelkäät nyt että mummo vie lapsen luvatta pois maasta kun ei suostu passia sinulle luovuttamaan ...tai jos et nyt poliisille tätä sano niin sano äidillesi että tähän tulet vetoamaan jos passi ei oo sulla heti tässä ja nyt.
Mä kävisin penkomassa mummon kämpän ylösalaisin ihan sama vaikka tulisikin kuraa niskaan....
Ap taas.
Itsekin kyllä mietin pari kertaa päästänkö lapsen äitini kanssa minnekään mutta ovat siis menossa Tanskaan siskoni luokse eli lapsi on äitini kanssa vain lentomatkojen verran kahdestaan. Siskooni luotan sataprosenttisesti mutta äitini...noh, ei hän tule tekemään mitään jos on muita näkemässä. Kulissit täytyy aina pitää kunnossa.
Eilen kylläkin äidiltäni tuli viestiä, että matka onnistuisi sittenkin mutta kieltäydyn. Minä en lähde tähän enää mukaan. Parempi on, että lähden lapsen kanssa kahdestaan tapaamaan siskoani ja hänen perhettään. Ja kyllä passista tapeltiin ja totesin että maanantaina menen poliisilaitokselle ja kyselen miten toimia. Uhkailtiin lastensuojeluilmoituksella ja ties millä jos edes harkitsen moista.
Ei tosiaan tarvitse olla tämän jälkeen tekemisissä äitini kanssa.