Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ensimmäinen kokemus matkapuhelimesta

Vierailija
26.06.2014 |

Muistaako kukaan ensimmäisiä kokemuksia matkapuhelimesta?

 

Joskus 90-luvun alussa mulla oli treffit ihan jees kundin kanssa. Se tuli tapaamiseen semmosen hemmetin laatikon kanssa, jossa oli luuri. :) Sitä se sitten vahtas silmä kovana ja odotti, että joku soittais :)

En treffannut tätä kaveria toista kertaa :)

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
26.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensimmäisen oman kännykkäni ostin vuonna 1995 - oli Ericssonin 337 ja maksoi 3.500,- markkaa (alkuperäinen hinta rapiat neljä tonnia, josta sain myyjän antamaa kaverialennusta). Jos en ihan väärin muista niin maksamani hinta oli noin puolet kuukauden bruttoansioista. Puhelin oli lujaa ruotsalaista laatua ja kesti käytössä usean vuoden. Tuohon aikaan kännykät olivat aikas pitkälle työsuhde-etuja, mutta muutos yksityishankintaan oli vahvasti käynnissä.

Vierailija
2/3 |
26.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies osti lahjaksi vuonna 1996.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
26.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli mökillä Mobira Cityman 90-luvun alusta asti. Isällä oli sellainen työpuhelimena niin kauan kuin NMT-verkko oli olemassa, eli vuoteen 2000 asti :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi viisi