Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jatkan keskustelua tuohon 18 v Wilman käyttöön liittyen:

Vierailija
04.07.2014 |

Pitääkö vanhempien antaa 18 v nuorelle aikuiselle lapselleen viikko- tai kuukausirahaa?

Pitääkö vanhempien kustantaa vuokra, sähkö, vesi, ruoka, harrastukset, vapaa-aika, vaatteet yms?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
04.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, pitää tietenkin maksaa kaikki. Aikuisella, kotona asuvalla 18 v opiskelijalla ei ole mitään velvollisuuksia, oikeuksia on aika paljonkin.

Ei tarvitse siivota, ei laittaa ruokaa, ei pestä pyykkiä, ei maksaa laskuja. Vanhemmat hoitavat ja antavat käyttörahaa, ostavat pyörät, mopot, autot, ajokortit ja ihan kaikki.

 

Vierailija
2/5 |
04.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi jatkat, miksi et voinut pysyä siinä ketjussa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
04.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei pidä... aika moni kuitenkin haluaa. Ihan kuin aika moni 18v vielä haluaa vanhemmilleen kertoa kuulumisensa.

 

Jos tuo ei puolin ja toisin onnistu, niin pieleen on menty jo vuosia ennen tuota maagista 18v-päivää.

Vierailija
4/5 |
04.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka lukiolaiseni on jo täysi-ikäinen, hän on silti lapseni josta haluan edelleen huolehtia. Eli kyllä, hän saa täyden ylöspidon ja rahaakin. On kyllä itsenäinen ja en usko hänen täällä kotona notkuvan enää lukion ja armeijan jälkeen. Mutta toistaiseksi saa saman kohtelun kuin nuorempi lukiolaisemme ja yläasteella oleva kuopuksemmekin, täysi-ikäisyydestään huolimatta. Ja on myös antanut luvan meidän käydä wilmassa.

Vierailija
5/5 |
04.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse ajattelin, että ajokortin hankkimiseen vielä avustan, se saa olla 18-vuotislahja. Sitten satunnaisesti tiukoissa paikoissa ja aina on ruokaa ja yösija vaikka asuisi muuallakin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi yhdeksän