lapset auttoi pihatöissä rekkamiestä,naapuri uhkaa ilmottaa isännöitsijälle
Osaisiko kukaan neuvoa miten tässä tilanteessa pitäisi toimia?
Me asutaan siis rivitalossa ja tässä on yhteinen pihapiiri neljän rivitalon kanssa. Tänä aamuna rekka kävi nostamassa pihalla olevat puuromut kyytiin ja minun kolme lasta olivat siinä kattomassa ja auttamassa. Aina kun nostin oli pois käytöstö, lapset auttoivat raahaamaan puuromua lähemmäs rekkaa. Ja menivät sitten sivuun kun rekkamies alkoi nostaa tavaraa kyytiin. Meillä on sitten sellainen naapuri joka on ennenkin vahannut lapsia (meillä on pihapiirissä paljon lapsia) että mitä lapset tekee ja mitä ne tekee väärin. Ja jopa ottanut kuvia yhden naapurin omalta pihalta kun lapset olivat siinä askartelemassa.Kuulemma sotkevat.Omalla pihallahan saa tehdä mitä haluaa. ja roskathan oli tarkoitus kerätä kun askartelu on ohi. Nyt tänään se naapuri otti tai ainakin yksi lapsista tuli itku kurkussa sanomaan että taas se naapuri otti kuvia kun he olivat auttamassa rekkamiestä. MInä kävin kysymässä siltä rekkamieheltä onko minun lapset ollu häiriöksi ja eivät kuulemma olleet. Ja minä menin sitten siltä naapurilta kysymään että miksi hän oli ottanut valokuvia ja se kertoi että on työturvallisuusriski että lapset on siinä auttamassa rekan vieressä. no tottahan se tietenki on että voihan siinä sattua vaikka mitä mutta kun kuitenkin minä katsoin perään että olivat pois edestä kun se mies nosti niitä lautoja. No se naapuri näytti että hällä ei ole kuvia puhelimessa.. MItä jos nyt tuleeki mulle joku kun kävin syyttämässä naapuria.. Saattoihan se poistaa ne kuvat. Ja kun lapset kertoivat että sillä oli puhelin ollut siinä asennossa että kuvaa heitä.. Niin se naapuri sanoi että on lupa ottaa kuvia ja näyttää sitten isännöitsijälle ne. Se naapuri yrittää saada lapsiperheet pois täältä asumasta. Kertokaa oonko tehny väärin jotain.. Harmittaa vähän kun kävin sanomassa naapurille kuvaamisesta..
Kommentit (40)
Mitään väärää tuossa ei ole tapahtunut paitsi naapurisi taholta joka kuvannut lapsia ja toisten pihaa ilman lupaa. Minä myös sanoisin tekeväni perverssistä harrastuksestaan ilmoituksen poliisille jos vielä kuvaa minun lapsiani. Naapurillasi on vikaa päässä, tollasia naapureita on joilla ei omaa elämää joten kytätään sitten muiden. Meidänkin leppoisaan taloon muutti ammattivalittaja, samat perheet asuneet 5-7 vuotta ja kaikilla mukava olla ja yhtäkkiä muutti joku joka alkaa määräilemään mitä lapset saa ja ei saa tehdä.
Jos olet itse tilannut rekkakuljetuksen ja maksat sen ja omistat puuromut, niin vastuu on sinulla lapsesi turvallisuudesta.
Tilanne on aivan toinen, jos puuromut on taloyhtiön omistuksessa ja kuljetuksen on hoitanut taloyhtiö. Silloin naapuri on oikeassa. On edesvastuutonta laskea lapsia edes rekan luokse, saati auttaa puuromujen lastauksessa. Eihän työpaikoillakaan ulkopuoliset pääse rekkojen tai muiden koneiden lastaukseen, sillä siinä on turvallisuusriski, jolloin ei myöskään vakuutukset korvaa, jos vahinko tapahtuu.
Musta on kyllä hyvä että lapset oppii tekemään töitä eikä vaan kuvaa vieressä, miksei se saatanan törppö naapuri menny siihen apuun?
"Ja minä menin sitten siltä naapurilta kysymään että miksi hän oli ottanut valokuvia ja se kertoi että on työturvallisuusriski että lapset on siinä auttamassa rekan vieressä. no tottahan se tietenki on että voihan siinä sattua vaikka mitä mutta kun kuitenkin minä katsoin perään että olivat pois edestä kun se mies nosti niitä lautoja"
Entä jos lautakasan nippu olisi hajonnut ja laudat sinkoilleet ympäriinsä? Tai nostin mennyt epäkuntoon? Näinkin voi käydä. Siinä ei paljon lapsen vahtiminen enää auta.
Jos vastaavaa tapahtuisi työpaikoilla, niin työturvallisuusviranomaiset olisivat paikalla ja yrittäjä maksaisi sievoiset sakot.
[quote author="Vierailija" time="12.06.2014 klo 11:13"]
Jos olet itse tilannut rekkakuljetuksen ja maksat sen ja omistat puuromut, niin vastuu on sinulla lapsesi turvallisuudesta.
Tilanne on aivan toinen, jos puuromut on taloyhtiön omistuksessa ja kuljetuksen on hoitanut taloyhtiö. Silloin naapuri on oikeassa. On edesvastuutonta laskea lapsia edes rekan luokse, saati auttaa puuromujen lastauksessa. Eihän työpaikoillakaan ulkopuoliset pääse rekkojen tai muiden koneiden lastaukseen, sillä siinä on turvallisuusriski, jolloin ei myöskään vakuutukset korvaa, jos vahinko tapahtuu.
[/quote]
No tätä ihmettelin minäkin, noin niinkun vastuukysymyksenä. Mutta sain pelkkiä alapeukutuksia. Eli vastaukseksi että vastuu on vanhempien tietenkin.
Asiahan ei kuulu naapurillesi hevon vittua. Se on sinun ja rekkamiehen välinen aisa miten lapset ovat olleet touhussa mukana. Anna ilmoittaa isännöitsijälle, hän siinä joutuu naurunalaiseksi. Ala ottamaan kuvia naapuristasi, ihan vain vittuilleksesi.
Kai tuosta voisi jo tehdä poliisille tutkintapyynnön. Järjestäkää ansa, pistäkää joku pikkumukula krimailemaan alasti pihalle, muka sisältä ulos karanneena ja voisesta säädyttömyydestä naapuri ei varmasti vo olla ottamatta kuvia todisteeksi. Sitten vain poliisille ilmoitus naapurin pedofilista joka kuvaa alostomia lapsia.
Anna esitellä, ei lapset tehneet mitään väärää. Ja rekkakuskikaan ei tehnyt mitään väärää, kun toimitti lapset pois tieltä, käyttäessään kouraa.
Ilkeä naapuri teillä, ota sinäkin kuvia hänestä kun vie roskia tai muuten pihalla
Kuvaaminen loppuu, kun kysyt vihjailevasti miksi mies haluaa niin innokkaasti kuvata lapsia. En tiedä mitä mies keksii sitten tilalle.
Siis että mikä "joku" sulle voi tulla?
Onko rivitaloissa asuvat ihmiset todella noin pimeitä? Tarkoitan siis sekä sinua että naapuria. Luulisi yksinkertaisemmankin kansalaisen käsittävän, että ammatikseen isoa autoa ajavalla pitää olla hyvin tarkka tieto työturvallisuudesta. Jos se ei naapurillesi riitä, niin oikeudelle riittäisi.
[quote author="Vierailija" time="12.06.2014 klo 10:16"][quote author="Vierailija" time="12.06.2014 klo 10:09"]
Jos sattuu tapaturma pihatöissä niin mikä on silloin rekkamiehen, firman vastuu kun on sallinut lasten auttaa. Tai jääkö vastuu sinulle?
[/quote]
Tietenkin vanhepien vastuulla...
[/quote]Työn tekijä on aina vastuussa tekemänsä työn turvallisuudesta. Myös vanhempien vastuulla jos ovat jotain 3 vuotiaita. Jos ovat vaikka 12 vuotiaita, niin ei ole vanhempien tehtävä seistä perseen takaan koko ajan vahtimassa, vaan rekkamies voi sanoa että siirtyvät kauemmaksi.
[quote author="Vierailija" time="12.06.2014 klo 09:49"]
Sano naapurillesi että jos ei ahdistelu lopu niin SINÄ ilmoitat siitä isännöitsijälle tai poliisille.
[/quote]
Vainoaminen on kielletty, se on rikos
[quote author="Vierailija" time="12.06.2014 klo 11:18"]Musta on kyllä hyvä että lapset oppii tekemään töitä eikä vaan kuvaa vieressä, miksei se saatanan törppö naapuri menny siihen apuun?
[/quote]Tai miksi naapuri ei puuttunut tilanteeseen, jos näki siinä vaaran mahdollisuuden?
Kotirauhan vahva suoja
Kotirauha varjelee kaikkia asumiseen tarkoitettuja alueita, on kyseessä sitten asunto, hotellihuone tai vaikkapa teltta. Myös asuntojen porraskäytävät, pihat ja niihin välittömästi liittyvät rakennukset kuuluvat yleensä kotirauhan piiriin. Kotirauhan kaltainen vahva suoja kieltää salakatselun myös käymälöissä, sovituskopeissa tai peseytymistiloissa sekä muissa paikoissa, joissa toimitetaan intiimejä asioita. Kotirauhan piirissä oleskelevien ihmisten kuvaamiseen on aina oltava kuvattavien suostumus. Hiljaisesta suostumuksesta käy poseeraus ja leveä hymy kameralle. Sopiiko siis tähtäillä umpitunnelissa rymyäviä körmyjä, jotka rehvastellen esittelevät itseään? Entä vekaroita, noita otollisia kuvauskohteita? Lasten ikuistamiseen tarvitaan lähes poikkeuksetta holhoojan suostumus. Teiniikäinen lapsi voi antaa suostumuksen tavallisesti jo itse.
Eli naapurillasi on oltava sinun suostumus lastesi kuvaamiseen, käy tekemässä rikosilmoitus tai uhkaa ensin sillä, jos ei lopeta kuvaamista
[quote author="Vierailija" time="12.06.2014 klo 11:35"]Kotirauhan vahva suoja
Kotirauha varjelee kaikkia asumiseen tarkoitettuja alueita, on kyseessä sitten asunto, hotellihuone tai vaikkapa teltta. Myös asuntojen porraskäytävät, pihat ja niihin välittömästi liittyvät rakennukset kuuluvat yleensä kotirauhan piiriin. Kotirauhan kaltainen vahva suoja kieltää salakatselun myös käymälöissä, sovituskopeissa tai peseytymistiloissa sekä muissa paikoissa, joissa toimitetaan intiimejä asioita. Kotirauhan piirissä oleskelevien ihmisten kuvaamiseen on aina oltava kuvattavien suostumus. Hiljaisesta suostumuksesta käy poseeraus ja leveä hymy kameralle. Sopiiko siis tähtäillä umpitunnelissa rymyäviä körmyjä, jotka rehvastellen esittelevät itseään? Entä vekaroita, noita otollisia kuvauskohteita? Lasten ikuistamiseen tarvitaan lähes poikkeuksetta holhoojan suostumus. Teiniikäinen lapsi voi antaa suostumuksen tavallisesti jo itse.
http://www.timolaine.fi/missa-saa-kuvata/
[/quote]Naapuri pitäisikin nyt saada näyttämään ne kuvat isännöitsijälle, jolloin hän voi todistaa mahdollisen kotirauharikkomisen, jos sellainen on nyt tapahtunut. Riippuu vähän että missä kuvaaminen tapahtui.
"Eli naapurillasi on oltava sinun suostumus lastesi kuvaamiseen, käy tekemässä rikosilmoitus tai uhkaa ensin sillä, jos ei lopeta kuvaamista"
Julkisella paikalla kuvaaminen on sallitua, johon lasketaan myös as.osakeyhtiöiden pihat. Luulen, naapurin kieltäneen äitiä/lapsia ennen kuvaamista olemalla liian lähellä autoa, koska se todellakin on turvallisuusriski.
Luulen, naapurin hankkineen vain todistusaineistoa, jos sitä myöhemmin olisi tarvittu.
On uskomatonta, miten ajattelemattomia moni vanhempi on.
Joka vuosi useampi lapsi loukkaantuu vakavasti työkoneiden ja isojen autojen pyörien alle, vaikka kuinka vanhemmat ovat valvoneet, onhan lapset arvaamattomia ja nopeita. Nykyään vaaditaan autohin ja työkoneisiin jo varoitusäänet ja valot, mutta siitä huolimatta vahinkoja tapahtuu. Autojen ja koneiden käsijarrut pettävät jne. jne. nippusiteet aukeavat lautakasoista jne. jne. Siinä tuskin rekkakuski ehtisi huolehtia muista kuin itsestään.
Jos vahinko olisi tapahtunut ap. tapauksessa, vakuutukset eivät olisi sitä kattaneet ja ehkä ääni kellossa olisi muuttunut myös ap:llä.
Työyhteisössä ja julkisella paikalla, mihin lastetaan myös as.osakeyhtiöiden pihat, jo laki vaatii suurempaa varovaisuutta ja vastuuta ja mahdolliset turvallisuusriskit huomioimista jo etukäteen. Se on asunto-osakeyhtiölakiin hyvin selvästi kirjoitettu. Myös ne vastuukysymykset.
Kukaan ei ala toisten lapsille lapsenvahdiksi työajallaan ja tietenkin julkisella paikalla saa kuvata. Ketään ei kiinnosta toisten lapset, jos nämä eivät häiriköi. Joten koska etusivu on täynnä typeriä vastauksia herää kysymys, ovatko ihmiset niin johdateltavia, että kun ap itse vastaa pari eka vastausta ja peukuttaa ne samoin kuin aloituksensa, kaikki jatkavat samaa linjaa.
Vai onko ap itse vastannut sivun verran itselleen, mikä olisi jo sairasta.
edelliselle vastaajalle: tuota noin jos oikeesti ajattelet että itse minä ap olisin vastausten takana niin tämä on väärä paikka sinulle.
Teidän riesaksiko se meidän entinen naapuri muutti :D ? Kuulostaa niin samalle touhulle. Vihaa lapsia niin paljon kun ikinä kykenee. Kuvailee ja näyttelee isännöitsijälle "todistuaineistoaan". Tuo tyyppi lähti meidän taloyhtiöstä kun kerran soitin poliisit ja kirjoitin kirjallisen selityksen asiasta isännöitsijälle.
"Ja minä menin sitten siltä naapurilta kysymään että miksi hän oli ottanut valokuvia ja se kertoi että on työturvallisuusriski että lapset on siinä auttamassa rekan vieressä. no tottahan se tietenki on että voihan siinä sattua vaikka mitä mutta kun kuitenkin minä katsoin perään että olivat pois edestä kun se mies nosti niitä lautoja"
Kyllä naapurisi on oikeassa, koska asut asuntoosakeyhtiössä, sillä laki velvoittaa isännöitsijää ja hallitusta huolehtimaan, ettei asukkaille aiheudu vaaraa tai turvallisuusriskiä korjaustöissä, roska-autoista, kuljetuksista jne. ja he ovat jopa henk.koht. omaisuudellaan vastuussa (oikeudenpäätös) jos vahinko tapahtuu.
Äitien on hyvä sanoa valvovansa lasta, mutta entä jos vahinko tapahtuu, niin silloin huudetaan muita apuun ja vastuu sysätään muille. Jos taloyhtiössä isännöitsijä tai hallitus laiminlyö tehtävänsä, mitkään vakuutukset eivät vastaa, vaan jäävät taloyhtiön maksettavaksi. Naapurisi teki aivan oikein, kun hätisti lapset pois. Ei ne koskaan lautakasat ole turvallisia edes aikuiselle, saati lapselle.