Mitä ruokaa näistä aineksista?
Palkka tulee vasta loppukuusta ja pitäisi sinnitellä viikko tämänhetkisillä jääkaapin ja kuivakaapin antimilla. Ei viitsisi joka päivä syödä puuroa ja voileipiä. Onko vinkkejä mitä ruokia voisin tehdä, kun käytettävissä on:
- vehnä- ja ruisjauhoja
- kaurahiutaleita
- kananmunia 6 kpl
- uusia perunoita
- porkkanoita
- voita + oivariinipaketti
- makaronia
- riisiä
- maitoa
- sipulia
- 1 pkt mustapekka-tuorejuustoa
- ruisleipää
- oltermannipaketista 1/3 jäljellä
- kinkkuleikkeleitä puoli pakettia
- oliivi- ja auringonkukkaöljyä
- muut peruskuivatuotteet (perunajauhoa, leivinjauhetta, ruokasoodaa, korppujauhoja, tomusokeria, sokeria, suolaa, mustapippuria, lukuisia muita mausteita)
Kiitos tuhannesti etukäteen ruokavinkeistä :)
Kommentit (7)
Porkkanoista (perunoista), mustapekasta ja mausteista keittoa, sipulista ja kinkusta risottoa, munista ja maidosta pannukakkua, jauhoista ja kaurahiutaleista sämpylöitä, perunoista ja sipulista perunaröstiä, perunapizzaa . Halpaa salaattia saa varhaiskaalista ja porkkanoista. Kaikista kaksinkertaiset annokset ja toisella kertaa lisää mausteita niin maistuu uudelta. Kyllä noilla pärjää; hyvä ruoka, parempi mieli,
miksi pitää ostaa kallista mustaa pekkaa ja oltermannia sekä erikoisöljyjä ja kinkkuleikkeitä jos tietää että rahat loppuu? HÄH?
Kiitos paljon! Olette ihania <3 T. ap
Ekaksi käy poimimassa nokkosia. Missään muussa kasvissa Suomessa ei ole yhtä paljon C-Vitamiinia. Käytä sitä pinatin tapaan. keitä, soseuta, tms ja lisää vaikka keittoon tai leivonnaisten joukkoon.
t. Sami
---
Nokkonen on ollut pitkään yleinen hyötykasvi, jota on syöty ravitsevana vihanneksena. Keittiökasvina nokkonen tunnetaan jo Rooman valtakunnan ajoilta. Pinaatti ja sen viljely on sittemmin syrjäyttänyt nokkosen. Nokkonen sisältää erittäin paljon piitä, rautaa ja C-vitamiinia (n. 100 mg/100g); vihreissä osissa on korkea klorofyllipitoisuus. Kasvi sisältää myös tärkeitä A-, B-, E- ja K-vitamiineja. Nokkosessa on mm. pinaattiin verrattuna seitsenkertaisesti rautaa. Nokkosen ravintoarvo on erittäin korkea. Mikään kasvi Suomessa ei sisällä yhtä paljon mineraalisuoloja kuin nokkonen. Nokkonen on yksi Pohjois-Euroopan merkittävimmistä luonnonkasveista
Et kertonut paljonko kasviksia on mutta näillä voisi lähteä nälkä.
Perunoita ja munia valkokastikkeessa.
Sipulikeitto
Leipoisin kinkku-mustapekkakolmioita
Riisillä sakeutettu porkkanakeitto
[quote author="Vierailija" time="23.06.2014 klo 21:56"]
miksi pitää ostaa kallista mustaa pekkaa ja oltermannia sekä erikoisöljyjä ja kinkkuleikkeitä jos tietää että rahat loppuu? HÄH?
[/quote]
Eipä nuo ole mielestäni mitään erikoisöljyjä vaan ihan normaaleja elintarvikkeita. Ruokaöljyt kestävät pitkään, sopivat ruuanlaittoon, leivontaan, salaatteihin, eli ovat monikäyttöisiä. Leikkelepakkaus ei ollut kallis, maksoi reilusti alle 2 euroa ja valitsin kaupasta halvimman/tarjouksessa olevan. Avaamaton Musta pekka on äitini tuoma, ei mennyt minun rahoistani. Oltermannista on riittänyt iloa pitkään, on niitä kalliimpiakin arkijuustoja olemassa.
Ei minulta normaalisti rahat lopu (ihan ok kesätyön palkka on) - viime viikolla vain sattui eteen yllättävä ja suuri meno, johon ei voinut ennakkoon varautua. Kiitos kuitenkin panoksestasi. :)
Ja muille suuret kiitokset vinkeistä!
Porkkanalettuja (2 munaa)
Perunat ja munasoosi (2munaa)
Makaronilaatikko (2 munaa) sekaan juustoo
Paistettua riisiä, tähän kinkut ja sipulia
Uunipuuro kaurahiutaleista