onko 17 km liian pitkä työmatka polkupyörällä kuljettavaksi?
Kommentit (13)
Mekö se päätetään sinun puolesta??
No, ei ole. Ole hyvä ja mukavaa työmatkaa.
Tuosta on jo ketju viikon/parin sisältä, joku joka muistaa sen linkittäkää.
Jos pitää sillä peruskouluun hankitulla ekalla aikuisten pyörällä, mitä ei ole kertaakaan huollettu, niin on.
Jos haet kaupasta trendi-Jopon, niin on.
Jos sinulla jo on tai haet kaupasta jonkun vähän paremman pyörän, niin ei.
No kokeile aluksi muutama kuukausi. Muista, että talvi voi olla aina ankaraa aikaa pyöräilijälle, vaikka asuisikin etelä-Suomessa.
Tarkoitatko 17km/pv vai 17km*2 kertaa päivässä?
Onko mahdollisuutta vaihtaa vaatteet ennen työpäivää ja käydä myös suihkussa?
Harrastatko pyöräilyä?
17km on sinänsä lyhyt matka enemmän pyöräilevälle. Taittuu alle tuntiin helpostikin. Jos maastopyörällä ja tottumaton olet, niin varaa tunti työmatkaan (jos kodin ja työpaikan etäisyys 17km).
Kyllä tuollasen matkan akka sais jaksaa polkee, ei ainakaa perse leviäis.
No en jaksaisi. Meillä on mäkinen maasto ja pyöräilin työpaikalleni 7 km x 2 koko viime kesän ja oli se kamalaa.
No jos nyt ainakin kesän polkisi joka päivä, niin näkyisikö se positiivisena muutoksena näin pikkuisen plösössä kropassa?
[quote author="Vierailija" time="29.05.2014 klo 16:55"]
Kyllä tuollasen matkan akka sais jaksaa polkee, ei ainakaa perse leviäis.
[/quote]
Eipä se sulle riittäis silti.
Mulla työmatkaa yhteen suuntaan reilu 15 km ja pyöräilen keväästä syksyyn.
talven menen bussilla tai autolla.
itse en pidä pitkänä matkana mutta mulla reitti on suhteellisen tasainen eikä pahoja mäkiä ollenkaan.
Mulla on mahdollisuus käydä pesulla töissä ja muutenkin vaihdan työvaatteet päälle erikseen.
Kokeile ap ihmeessä tuntuuko matka liina pitkältä tai raskaalle.
Ekana tulee mieleen, missä kunnossa ne tiet ovat talvella?
Riippuu maastosta. Jos espoon mäkisillä kukkuloilla pitäisi polkea niin ei päivää :D mutta olisitpa ainakin timmissä kunnossa.