Miten saada aamupesut ja meikkaus nopeammin suoritettua?!
Mä en ymmärrä ihmisiä, jotka sanovat olevansa valmiita lähtöön aamuisin alle puolessa tunnissa, jotkut jopa 15 minuutissa... eivätkä kuitenkaan lähde ilman meikkiä ja "tukka miten sattuu". Miten IHMEESSÄ he sen tekevät...?
Itselläni kuuluu arkimeikkiin pohjustus BB-voiteella, ripsiväri, kulmakynä ja huulikiilto, ja hiukset jotenkin laitettuna helpolle kampaukselle (letti, nuttura, jonkinlainen ponnari tms) mutta mulla menee aamutoimiin järjestäin 45 minuuttia! Enkä tajua, mistä saisin aikaa nipistettyä. Mitä muka jätän pois, hampaidenpesun???
Eli siis tässä mitä teen wc:ssä aamulla: käyn pissalla, pesen käsisuihkulla alapään, kuivaan, pesen seuraavaksi lavuaarin yllä kainalot saippualla ja rinnanaluset (hikoaa öisin tissien alta, en ole silti lihava...), kuivaan ne, laitan deodorantin kainaloihin. Pesen seuraavaksi hampaat. Sitten pesen kasvot, kuivaan kasvot, laitan kasvovettä, silmänympärysvoidetta, sitten laitan bb-voiteen, nopeasti, mutta huolellisesti ja toki katson että on hyvin häivytetty ettei ole rajoja leuassa tms. Sitten peitevoidetta tummille silmänalusille ja ripsiväriä muutama kerros. Ja jos on näppyjä naamassa, niin peitän ne peitepuikolla ja häivytän. Seuraavaksi muotoilen kulmat (kulmani ovat ohuet, vaaleat ja kulmakarvojen välissä on aukkoja, joten teen kynällä kulmat joka aamu, mutta teen ne huolellisesti, ettei tule mitään naurettavia viivakynäkulmia). Sitten huulikiilto.
Seuraavaksi hiukset, harjaan ne, laitan etuhiuksia (sivulle/pinnillä tms.) ja letitän loput hiukset/teen ponnarin/sivuponnarin/ranskalaisen letin tms.). Tarkistan tuloksen toisen peilin avulla, ettei sivusta/takaa sojota mitään epämääräisiä kiehkuroita.
Sitten vielä laitan korvikset korvaan.
Ja tadaa, kaikkeen tähän on mennyt 45 minuuttia, vaikka koko ajan teen jotakin, enkä vaan istu/mietiskele tms.
Mistä ihmeestä voin nipistää? Siis jos kuitenkin oletetaan, että haluan ehtiä tekemään tämän kevyen arkimeikinkin, enkä halua haista hieltä.
Miten ihmeessä toiset pystyvät nopeampaan suoritukseen? Ettekö peseydy aamulla, laitatteko vaan uudet deodorantit vanhojen päälle? Ettekö pese hampaita? Ettekö häivytä meikkivoidetta tms.? Eikö tukkaa harjata?
Kertokaa vinkkinne, olisi ihanaa saada nukkua aamuisin pidempään...
Kommentit (43)
Käyn suihkussa illalla viimeiseksi, en tarvitse pesuja aamulla, hamoaat vain. Kiharran hiukset yöllä niin, että ovat ponnarilla ja latvoihin kieputettu patukat. Siitä on nopeata tehdä kampaus, kun avatut hiukset pöyhitään tai harjataan ja sidotaan uudelleen löysälle nutturalle. Lakka ja rusettipinni tai lettinauha päälle.
Meikkaan nopeasti, en jää mullistelemaan peilin ääreen. Pohjustan ihon tasaväriksesi ja meikkaan silmät ja suun rajausten kera. Ei siihen kauaa mene, kun ei joka ihohuokosta tarvitse tutkia. Korvikset kiinni ja menoksi. Aikaa menee 20-30min ja se on minusta ihan sopiva, koska samalla juon teetkuppini.
Laitat ihan liikaa voiteita naamaan. Pesun jälkeen joku kosteutus ja sitten vähäks aikaa kahveelle. Sitten meikkivoide perään. Muita ei tarvita. Ripsari, kulmat, ei mene kuin minsa niissä. Takasin kahveelle. Noissa pesuissa ei mene kuin minsa niissäkään. Hampaissa tosin se 2 minsaa plus matka kylppäriin, tuubin puristus harjalle yht ehkä 3 min. Sit vielä vähän kahvia ja samalla on aikaa lukea romaania.
No MIKSI sitä pitäisi nopeuttaa? Elämä nyt on sellaista että aika kuluu niihin asioihin mitä pitää tehdä. Jos ihminen haluaa peseytyä ja laittaa naamansa ja tukkansa aamuisin, tietysti siihen kuluu aikaa. Suosittelen ennemminkin että opettele nauttimaan siitä aamusta ja laittautumisesta. Mitä vikaa siinä on että haluaa olla siisti ja että siihen kuluu vähän aikaa?
Itse en ymmärrä tuota periaatetta että pestään joka ruumiinkohta erikseen pöntössä tai lavuaarissa, kun samassa ajassa kävisi suihkussa pesemässä koko kropan. Siihen sitä turhaa aikaa kuluu kun lutraat erilaisten suihkujen kanssa ja peset ja kuivailet joka taivetta erikseen eri paikoissa. Kunnon reipas ja raikas suihku ja on kerralla puhdas koko kroppa.
[quote author="Vierailija" time="10.06.2014 klo 09:15"]
No MIKSI sitä pitäisi nopeuttaa? Elämä nyt on sellaista että aika kuluu niihin asioihin mitä pitää tehdä. Jos ihminen haluaa peseytyä ja laittaa naamansa ja tukkansa aamuisin, tietysti siihen kuluu aikaa. Suosittelen ennemminkin että opettele nauttimaan siitä aamusta ja laittautumisesta. Mitä vikaa siinä on että haluaa olla siisti ja että siihen kuluu vähän aikaa?
Itse en ymmärrä tuota periaatetta että pestään joka ruumiinkohta erikseen pöntössä tai lavuaarissa, kun samassa ajassa kävisi suihkussa pesemässä koko kropan. Siihen sitä turhaa aikaa kuluu kun lutraat erilaisten suihkujen kanssa ja peset ja kuivailet joka taivetta erikseen eri paikoissa. Kunnon reipas ja raikas suihku ja on kerralla puhdas koko kroppa.
[/quote]
Itse skippaan kokosuihkun aamuisin siksi, että olen atoopikko ja kärsin kuivasta ihosta, joten kun käyn kokosuihkussa, joudun rasvaamaan rasvaisella perusvoiteella koko kropan (reidet, sääret, käsivarret, selkää..) joten siinäpä sitä aikaa sitten vasta kuluisin, plus että joutuisi odottelemaan rasvan imeytymistä.
Siksi siis osapesut aamuisin (käyn kyllä toki siis kokosuihkuissakin, mutta en aamulla kun muutenkin on kiire).
Ja joku ihmetteli, että laitan liikaa voiteita naamaan, siis mitä, enhän mä laita pesun jälkeen kuin kasvovettä, sitten se bb-voide siihen (ja silmänympärysvoide ennen sitä)? Miten tässä on liikaa voiteita?
ap
Teepä näin: peset ainakin naamasi heti noustuasi sängystä ja puhdistat ja voitelet sen. Voiteidenhan pitäis joka tapauksessa antaa imeytyä ennen meikkausta. Syöt aamupalan, tulet takaisin peilin eteen, laitat ripsivärin ja hiukset ja olet valmis.
Vaikkei aika tosiasiassa lyhenisi niin siltä se ainakin tuntuu.
Ota kestoväri niihin kulmiin. Veikkaan et sun aika menee niitä väritellessä.
Värjäytä kulmat ja ripset säännöllisin väliajoin.Auttaisiko se siihen ettei kulmia tarttua joka aamu laittaa?
Mun tuntemat hyvin nopeat lähtijät eivät joko peseydy tai sitten meikkaa aamulla. Kerran puhuttiin siitä kaveriporukan kanssa ja tosi moni sanoi käyvänsä aina vain iltaisin suihkussa.
Mä en osaa antaa hyviä neuvoja muuten kuin aamutoimien tekeminen Ns. oikeassa järjestyksessä nopeuttaa paljon.
Itse tykkään lähteä ilman kiirettä.Varaan tunnin aikaa mulle ja pojalle aamuksi.
Teen asioita omasta mielestäni siinä järjestyksessä että saan tehtyä ne kuluttamatta turhaa aikaa.
Eli vessaan ja samalla pesen hampaat.
Sitten keittiöön ja huutelen samalla pihalle jos se ei ole herännyt.
Puuro kattila pikalevylle. Veden kiehuessa laitan vedenkeittimeen veden ja laitan pojalle t-pussin ja hunajan kuppiin.
Otan omat vitamiinit ja lääkkeet.
Sitten itselle kuppi kahvia keittimeen. Puuro vesi kiehuukin jo ja pikakaurahiutaleet kattilaan ja levy pois päältä.
Tällä aikaa poika on käynyt suihkussa. Hänen jälkeensä menen pikasuihkuun. Suihkun jäljen naamarasva ja dödö+talkki kainaloihin.
Sitten istumme syömään puuron. Puuron jälkeen vaatteet päälle ja kasvorasva on ehtinyt imeytyä. Meikkaan ja juon kahvin.
Meikiin kuuluu Lumenen meikkivoide puuteri ja ripsiväri ja lopuksi huulikiiltoa. Meikkiin menee aikaa n.2 min. Hiukset ponkkarille ja menoksi. Jos en ole pessyt illalla hiuksia vaan aamulla niin tässä vaiheessa kuivaan hiukset. Sen jälkeen ulkovaatteet niskaan ja kohti töitä ja koulua.
Yleensä meillä menee aamutoimiin 55-60 min.
[quote author="Vierailija" time="10.06.2014 klo 09:31"]
Ota kestoväri niihin kulmiin. Veikkaan et sun aika menee niitä väritellessä.
[/quote]Toi lyhentää aikaa vain hieman. Jos niissä kulmissa on koloja niin ei niitä millään kestovärillä saa piiloon. Pigmentoinnin vaatisi.
No en siis todellakaan herätä naapurustoa huutelemalla pihalle van huutelen POJALLE.
Nro 9
Yksi tapa on käyttää iltaisin tehotippoja. Miksi meikkaat noin paljon?
Helppo kampaus, vaikka lyhyet hiukset vain viisipiikkisellä ja geeliä.
Iltaisin tee voileivät valmiiksi ja lataa kahvinkeitin.
Laita vaatteet valmiiksi esille siinä järjestyksessä kun ne puet.
Mun aamu:
Ylös klo 6.45, kahvinkeitin päälle, pisu ja naamapesu ja kevyt kosteusvoide, kahvi mukiin ja peilin eteen, dödö peitevoide, puuteri, varjostus, poskipuna, ripsari, kulmat, korut, hiusten suoristus, lakka, vaatteet, laukku ja kengät, ulkona ovesta klo 7.10.
Lyhyet hiukset EIVÄT ole helpot! Pitkien hiusten letittäminen on huomattavasti vaivattomamapaa kuin lyhyen tukan föönaaminen. Useimmiten tukka on pestävä aamuisin, koska yön aikana se taittuu voimakkaasti tyynyn puolelle.
Ne eivät peseydy.
Vaan lätkivät meikit hikiseen naamaan..
Itsellä menee n. 40 min kun olen valmis lähtöön. Vesi kattilaan ja vessaan, kasvojen pesu, harjaan hampaat ilman pepsodenttia, ryynit kattilaan, katson vaatteet, päivävoide ja silmänympärysvoide. Etsin sukkia, katson ikkunasta mikä ilma. Tarvittavat mukaan. Syöminen. Pukeutuminen. Matkaan. Hiukset kampaan vaan.
[quote author="Vierailija" time="10.06.2014 klo 09:49"]
Itsellä menee n. 40 min kun olen valmis lähtöön. Vesi kattilaan ja vessaan, kasvojen pesu, harjaan hampaat ilman pepsodenttia, ryynit kattilaan, katson vaatteet, päivävoide ja silmänympärysvoide. Etsin sukkia, katson ikkunasta mikä ilma. Tarvittavat mukaan. Syöminen. Pukeutuminen. Matkaan. Hiukset kampaan vaan.
[/quote]illalla käyn suihkussa, aamulla alapääsuihku ja kainalot lavuaarissa.
[quote author="Vierailija" time="10.06.2014 klo 09:43"]
Mun aamu:
Ylös klo 6.45, kahvinkeitin päälle, pisu ja naamapesu ja kevyt kosteusvoide, kahvi mukiin ja peilin eteen, dödö peitevoide, puuteri, varjostus, poskipuna, ripsari, kulmat, korut, hiusten suoristus, lakka, vaatteet, laukku ja kengät, ulkona ovesta klo 7.10.
[/quote]
Hmm.. anteeksi nyt, mutta kiinnostaisi nähdä sinut livenä, kuinkahan huolelliset varjostukset esim. naamaasi koristaa, jos ne on tehty kaiken muun ohella tuossa ajassa? Tai kuinka hyvin tukka on suoristettu, vai onko sellaisia suoria osioita ja suoristusraudan painaumia laineikkaan tukan seassa? Entä kulmat, onko ne nopeasti vedetyt viivat?
Saat olla aika taitava, että noin nopeasti saat siistiä ja huoliteltua jälkeä... pisteet sulle, jos todella osaat.
Mulla ainakin se, missä järjestyksessä laitan ripsarin vaikuttaa nopeuteen... Jos teen pitkän kaavan mukaan niin eka rajaus + taivutus + ripsiväri ja ylimääräiset suditaan topsilla pois. Sitten vasta meikkipohja. Nopemmin menee laittamalla silmät viimeiseksi ja muutenkin sutimalla värit siivommin niin ettei jälkiä tartte korjailla topseilla. Yhtä hyvää lopputulosta niin ei saa, mutta ihan kelvollisen arkimeikin kuitenkin. Ei tartte odotella värin kuivumistakaan ennen seuraavan vaiheen aloittamista.
Mä en edes tiedä mitä on varjostukset...
Hmm vaikea sanoa miksi sinulla menee tuon verran aikaa. Itse teen samat asiat kuin sinä, mutta käyn joka aamu suihkussa/kuivaan hiukset. Aikaa menee 30-45min.
Kaiketi kyse on vaan ihmisten eroista, jotkut vaan toimivat nopeammin. Itse olen kyllä sellaisen asian huomannut, että jos en käy aamulla suihkussa aikaa menee kauemmin, sillä en useinkaan saa hiuksia laitettua hyvin samassa ajassa kuin yleensä.