Menkat pitäisi alkaa tänään ja ovistikulla tuli plussa???
Ihan vaan huvikseen testasin ovistikulla. Menkkojen pitäisi alkaa tänään. Testiin tuli kaksi viivaa. Testasin tässä kierrossa oviksen kp 14. Mitä ihmettä tarkoittaa??
Kommentit (45)
eli vaihtoehdot ovat toinen ovulaatio tai raskaus? muusta syystä ei tule viivaa? ap
Vaikea sanoa etukäteen... :/ Itse testailin kanssa ovistikulla tänään ja sain aika vahvaa viivaa, kun menkat ei tässä kuussa tullut "ajallaan" (PCOS), mutta nyt vuoto näyttäisi alkavan. Joka tapauksessa tumma viiva voi viitata raskauteen, koska mittaa samaa hormonia.
Oliko oikeasti plussaa, eli testiviiva yhrä vahva tai vahvempi kuin kontrolliviiva? Vai oliko vain kaksi viivaa?
no mulla on aina ovin menkkojen aikaan. Siks kesti vuoden tulla raskaaksi
onko sulla 31 siis kaksi ovista vai aina vain menkkojen aikaan? mulla oli ovis kp 14 ja nyt uudelleen näyttää kahta viivaa. ap
Mene nyt ostamaan se raskaustesti! Jo toista päivää jankkaat täällä samasta asiasta, mene ostamaan raskaustesti niin selviää oletko raskaana vai et. Me ei täällä voida sitä tietää.
sori sulle, jos jankkaan. ostan testin sitten, kun menen kauppaan, mikäli ei ole menkat alkaneet. Mua nyt vaan kiinnostaa, mistä voisi johtua. ap
Se ovis plussa voi johtua raskaudesta, siksi suosittelen sitä raskaustestin ostamista. Tule takaisin tänne jankkaamaan jos se raskaustesti näyttää miinusta, mietitään sitten uudestaan että mistä voisi johtua. Toivotaan että saat plussan myös raskaustesti, tsemppiä.
Selvä, lähden kauppaan hakemaan raskaustestiä. ap
Miksi pitäisi heti rynnätä ostamaan testi? Eikö ole parempi ostaa vasta sitten kun ne menkat kunnolla myöhässä jos ei pettyä halua? Jos on plussaa niin pienempi riski jo että olis kemiallinen ja iloitsee turhaan plussasta.
Ihan eri hormonia mittaa...ei se mittaa istukkahormonia sori vaan
[quote author="Vierailija" time="27.04.2014 klo 17:06"]
Ihan eri hormonia mittaa...ei se mittaa istukkahormonia sori vaan
[/quote]
Joku täällä selitti, miksi ovistikku näyttää myös raskauden, en enää muista tarkalleen syytä, reagoivatko ne nyt sitten samalla tavalla samaan aineeseen. Mä oon menestyksekkäästi testannut raskauden ovistestillä ja neuvolan th sanoi, että tulos on luotettava.
Tule sitten kertomaan mitä testi näytti. Peukut pystyyn!
mulla toinen testi näytti vahvan viivan ja toinen(eri merkki) haalean viivan. ap
[quote author="Vierailija" time="27.04.2014 klo 17:06"]
Ihan eri hormonia mittaa...ei se mittaa istukkahormonia sori vaan
[/quote]
HCG ja LH ovat samanlaisia, joten kyllä ovulaatiotesti reagoi HCG:hen. Raskaustestillä taas ei voi testata ovulaatiota, koska reagoi vain HCG-hormoniin. Tästä on kyllä paljon tietoa netissä.
- 3
Mäkin oon ovulaatiotestillä tetannut raskauden. Raskaustestiin tuli silloin vielä aika haalea viiva mutta ovistestissä erittäin vahva plussaviiva.
Raskaustesti oli negatiivinen. Onko mulla siis toinen ovulaatio? Kp on siis 28 tänään. ap
[quote author="Vierailija" time="28.04.2014 klo 14:13"]
Raskaustesti oli negatiivinen. Onko mulla siis toinen ovulaatio? Kp on siis 28 tänään. ap
[/quote]
Toinen ovulaatio voi tulla ainoastaan peräkkäin edellisen kanssa. Joskus naisella irtoaa 2 munasolua suurinpiirtein perättäisinä päivinä. Lääkkeellisesti (lapsettomuushoidot) voi irrota vaikka 3 tai useampikin, mutta yleensä tämä tapahtuu samoina päivinä. Ei voi ovuloida kierron puolivälissä että loppukierrossa, vaan jos ovuloit kaksi kertaa niin sulla irtoaa 2 munasolua 1-2 päivän välein.
Sen sijaan joillakin voi tapahtua voimakas LH:n kohoaminen joitain päiviä ennen menkkoja. Voi olla kyse siitä, tai sitten kemiallinen raskaus joka ei enää näy testissä ja myöhästyttää menkkoja.
Sanokaa nyt jotain?