Jukka Kopra: Lapsilisiä oli pakko leikata
http://yle.fi/uutiset/kansanedustaja_jukka_kopra_lapsilisia_oli_pakko_leikata/7164615
Kopra (kok.) huomauttaa, että jos kehysriihessä ei olisi saatu säästöjä aikaan, Suomen luottoluokitus olisi ollut vaarassa pudota.
Kokoomuksen kansanedustaja Jukka Kopran mukaan kahdeksan euron kavennus lapsilisiin ei ollut hyvä ratkaisu, mutta leikkaus oli pakko tehdä.
- Meillä on rahat loppu ja jokainen suomalainen kärsii nyt näissä talkoissa, kun taloutta laitetaan kuntoon, Kopra toteaa ratkaisusta.
- Niin nuoret, lapset, keskituloiset, keski-ikäiset, työssäkäyvät kuin eläkeläisetkin ovat kaikki näissä talkoissa mukana ja ikävä kyllä nyt jouduttiin myös puuttumaan lapsilisiin, hän jatkaa.
MUTTA....
Kopran mukaan kehysriihen päätökset olivat niin mittavia, etteivät mahdolliset leikkaukset puoluetukiin nousseet esille.
Kommentit (12)
Onko tämä sen Aino Kopran isä? Siis sen lukiolaistytön, joka niistä yliopistolintsauksista tms. avautui Hs.ssä?
Olisi poistettu lapislisät kokonaan, niin sillä olisi yksistään hoidettu koko säästötarve. Mitä sitä kiertelemään, pienituloisiin lapsiperheisiin nämä muutkin säästö kuitenkin osuu, sama lopputulos.
Mitä sillä luottoluokituksella tekee, oikeasti? Ja onko lasku yhdellä A:lla jotenkin kestämätön asia? Kenelle meidän pitää todistella taloudestamme yhtään mitään, kun jokainen EU-maa on kusessa, osa paljon pahemmassa kuin Suomi?
Netissä pyöri joskus mielenkiintoinen väite koskien sitä, että Suomi ostaa jatkuvasti näitä luottoluokitus-tutkimuksia, lähes kuukausittain tai jotain. Meille kansalaisillehan annetaan kuva, että ne tulisivat puolueettomalta taholta yms.
Luottoluokituksen lasku aiheuttaa paljon enemmän lisäkustannuksia veronmaksajille kuin lapsilisäsäästöt moninkertaisena. Nyt vähän talousoppia ihmiset.
8, mitä nämä lisäkustannukset ovat?
Puoluetukia, etenkin kokoomukselta, olisi varaa leikata. Nyt tuet jakaantuvat erittäin epäoikeudenmukaisesti, niin että suurimmat puolueet saavat leijonanosan tuista, jolloin tietenkin voivat käyttää esim vaalien aikaan enemmän rahaa mainostamiseen, tiedottamiseen ja muuhunkin markkinointiin, jolloin pysyvät isoina puolueina. Vasemmistoliitto ja Vihreöt ovat tästä monesti huudelleet, persutkin hjuutelivat ennen, kunnet pääsivät isojen puoluetukien kastiin viime eduskuntavaalien seurauksena, jolloin Soininkin huutelu hiljeni.
[quote author="Vierailija" time="01.04.2014 klo 11:23"]
8, mitä nämä lisäkustannukset ovat?
[/quote]
Valtion kasvaneet korkokulut. Meillä on kymmeniä miljardeja velkaa, joten laske siitä paljonko prosenttiyksikön nousu vaikuttaisi.
Täällä lisää puoluetukien määrästä: http://valtioneuvosto.fi/ajankohtaista/tiedotteet/tiedote/fi.jsp?oid=377140
Esimerkiksi Kokoomus, jonka mielestä "kaikesta on nyt vaan leikattava" saa puoluetukia eniten kaikista, 340 000 enemmän kuin seuraavana listassa oleva SDP, joka taas saa 510 000 euroa enemmän kuin seuraavana listassa oleva Perussuomalaiset, joka taas saa 680 000 euroa enemmän kuin Keskusta, Keskusta saa jo 3 570 000 (Kyllä, luit oikein!) enemmän kuin vasemmistoliitto. Jos noilta kolmelta leikattaisiin vain tuo seuraava listalla olevaa korkeampi summa, säästöjä olisikin jo 5,1 miljoonaa!!!
Nyt me vasta ollaankin keskellä romurallia.
Täytyyhän lapsilisiä leikata että kansanedustajien palkat ja muut edut säilyy ja jopa nousee!