Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

nälkäinen 4kk vauva

Vierailija
22.04.2014 |

Vauva ollut tyytymätön monta päivää. Särkylääke ei vaikuta joten tuskin koskee mihinkään. Ruokaa nähdessään maiskuttaa suuta ja tissillä käy vajaan tunnin välein (ennen 2 tuntia). Olen tullut siihen tulokseen että vauvalla on nälkä ja siksi marisee ja valittaa koko ajan.

Aloitamme soseiden maistelun jokatapauksessa lähi päivinä, mutta eihän ne alun pienet annokset mihinkääm vaikuta.

Yritänkö nyt vaan jaksaa syöttää lähes 30min välein(liekö maitoa edes on niin tiheään) vai annanko suosiolla korviketta? Syötän tällä hetkellä yhden rinnan kerrallaan, kannattaisiko alkaa syöttämään molemmat?Voiko tiheän imun kausi tulla 4kk iässä? Vauva on kyllä aina syönyt niin usein että tuntuu kuin koko 4kk olisi ollut yhtä tiheän imun kautta.

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niitä kiinteitä voi aloitella melko vikkeläänkin jos vauvan vatsa sietää. 

Tuo on juuri se aika, jolloin vauvat alkavat kaivata lisäruokaa, siitä se tiheän imun kausikin tulee, kun tilataan lisää syötävää. 

Miksi et aloittaisi kiinteitä jo huomenna ja kokeilisi samalla imettää molemmat rinnat putkeen. Sitten kunnon röyhtäytys päälle kun vauva ei enää syö (n.10-15min/rinta...muu on muuta tarvetta). Tällä metodilla seuraava syöttö aikaisintaan tunnin päästä jotta rinnat ehtivät täyttyä (tai itkussa on kyse muusta kuin nälästä, esim.vatsavaivoista tai siitä, ettei maitosi todella riitä lapselle).

Ja seuraavalla syötöllä aloitat siitä rinnasta joka oli viimeksi vika.

 

Voi korviketta antaa, itse kokeilisin ensin näin.

Vierailija
2/15 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anna vaan tissiä :) voi olla joku kehityksellinenkin juttu että syöpöttelee tiuhempaan.. onko tapahtunut muutoksia päovärytmissä yms.. enemmän vieraita/reissuja kuin ennen.. Tissihän on vauvalle muutakin kuin vain syömistä (lohtua, läheisyyttä..) enkä kyllä lähtis korvikemoskaa hommaan sotkemaan. Kiinteitä toki pikkuhiljaa mutta pidä vauvaa lähellä, tissitelkää ja voi olla, että huomenna on jo uudet kujeet :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä nyt reilu 3 kk ja kaksi hammasta tullut alas, kiukkunenm kuin mikä, koko ajan haluisi syödä, auttaa ikenien kutinaan, tuttikin kelpaa välillä.

Vierailija
4/15 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauva valittaa myös sylissä ollessaan. Ihan pienen hetken saattaa olla tyytyväinen ja nauraa kunnes alkaa taas valitus. Mutta nyt ollaan kyllä oltu normaalia enemmän liikenteessä.

Taidan alkaa sen soseiden maistatuksen sitten jo huomenna. Ensin 1lusikka, seuraavana päivänä 2 ja parin päivän päästä niin paljon kuin syö?

Kuuluuko ensin syöttää rinta vai sose siinä vaiheessa kun sosetta annetaan jo enemmän niin?

Vierailija
5/15 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

3-4- kuiset vauvat ovat usein tyytymättömiä motorisen kehityksen ja hampaiden puhkeamisen vuoksi (korvatkin kannattaa tarkistaa jos lapsi on levoton muutenkin) mutta varsinkin poikalapsilla on tuossa iässä usein ihan älytön nälkä. Ja nälkään ei auta kuin ruoka. Minäkin aloittaisin ne kiinteät heti, ja jos vaivoja ei tule niin määriä voi kyllä kasvattaa aika nopeastikin. Perunalla voi aloitella, mutta se voi aiheuttaa myös pieninäkin määrinä hankalaa ummetusta, joten porkkana, bataatti tai päärynä voi olla parempaa evästä näin alkuun.

Vierailija
6/15 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noi (tiheänimun)kaudet menee kyl ohi, yritä jaksaa, vaikka kyllä se uuvuttaa. Ite aloitin kiinteät ku vauva katteli mun syömistä ja maiskutteli, oli kanssa reilun 4 kk sillon. Annoin kyllä alusta asti niin paljon kuin upposi, vaikka ei olisi ohjeiden mukaan saanut. Silti meni todella monta kuukautta, että tissiriippuvuus väheni. Se oli mulle  yllätys, kuvittelin että kiinteiden aloituksen jälkeen olisin jotenkin välittömästi vapaampi. 

 

Muksu syö edelleen rintaa, vaikka on kohta 1,5 vuotta. Tiheän imun kausia ei varsinaisesti ole ollut enää aikoihin (onneksi! pää räjähti niihin), mutta sillä on edelleen selkeästi läheisyyskausia. Lähempänä vuoden ikää ne olivat sellaisia että se kävi rinnalla kääntymässä vartin välein. Ei se syönyt, kunhan vaan vähän aikaa imi ja sitten taas pois ja takas. Nykyään se ei enää pyydä maitoa noina kausina, mutta haluaa olla tiiviisti sylissä ja äitiäitiäitiäitiäitiÄITI. Ja sitten on taas kausia, kun äiti ei voisi vähempää kiinnostaa kun on tarroja ja keinuja ja oravia.

 

Mut siis tiheän imun kausi oli vissiin yleensä viimenen joskus puolivuotiaana. Jostain luin tuskaillessani niiden kanssa. Vihasin niitä. Mutta ne unohtuu hyvinkin nopeasti kun ne ovat kokonaan ohi. Imetys on kivoimmillaan ensimmäisen vuoden lopun lähestyessä ja sen jälkeen, koska silloin se ei enää ole sellainen kahle. Voimia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alotin esikoiselle kiinteät n 3,5 kk iässä, koska hän halusi maitoa koko ajan. Ja sitä sosettakin alkoi menemään reiluja määriä ihan muutamassa päivässä. Eli anna lapselle sosetta, ei korviketta, se on kuitenkin "vain" maitoa. Minä annoin ensin sosetta, sitten päälle maitoa, jos vauvalle maistui. Ekana päivänä söimme jo useamman lusikallisen kun vauvalle maistui hyvin porkkanasose.

Vierailija
8/15 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Velliä voisit myös kokeilla jos tuttipullosta huolii.. maissi tai riisi velli. Meillä otettii suunnilleen noihin aikoihi  käyttöön velli iltaan kun ei maito riittänyt pitämään nälkää.. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä syöttäisin ensin molemmista rinnoista ja aloittaisin hiljalleen soseet. Ei oo nelikuiselle enää yksi rinta per syöttökerta riittänyt millään.

Vierailija
10/15 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.04.2014 klo 21:18"]Velliä voisit myös kokeilla jos tuttipullosta huolii.. maissi tai riisi velli. Meillä otettii suunnilleen noihin aikoihi  käyttöön velli iltaan kun ei maito riittänyt pitämään nälkää.. 

[/quote]

Älä anna velliä tuttipullosta. Se saattaa häiritä imetystä ja on ravintoarvoiltaan sosetta tai puuroa huonompaa. Maissivellihän on vain maidolla laimennettua maissisosetta. Anna mieluummin lusikalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä anna korvikkeita, vaan mielummin soseutettua banaania tai muuta luonnollista ruokaa vauvalle, joka täyttää vatsan ja pitää nälän poissa. Toiset lapset alkavat tuossa iässä tarvitsemaan ruokaa, maito ei vaan enää yksinkertaisesti riitä, vaikka sitä saisi litkiä kuinka paljon tahansa. 

Vierailija
12/15 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos neuvoista, alan heti huomenna syöttämään kahta rintaa kerrallaan ja hiljakseen niitä soseita. Vauva on itsekin jo selvästi kiinnostunut ruuasta/syömisestä.

 

Velliä ei tosiaan enää neuvolasta suositeltu. Ja nyt tajusin, ettei korvikkeen antaminenkaan varmaan olisi edes toiminut koska vauva ei oikeen juo tuttipullosta edes pumpattua maitoa..

 

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.04.2014 klo 20:57"]Anna vaan tissiä :) voi olla joku kehityksellinenkin juttu että syöpöttelee tiuhempaan.. onko tapahtunut muutoksia päovärytmissä yms.. enemmän vieraita/reissuja kuin ennen.. Tissihän on vauvalle muutakin kuin vain syömistä (lohtua, läheisyyttä..) enkä kyllä lähtis korvikemoskaa hommaan sotkemaan. Kiinteitä toki pikkuhiljaa mutta pidä vauvaa lähellä, tissitelkää ja voi olla, että huomenna on jo uudet kujeet :)

[/quote]Mihin sinun vauvasi tarvitsee lohtua? Miten onnistut luomaan hänelle pelottavan ja surullisen olon? Vai onko hänellä kipuja?

Vierailija
14/15 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä lopetin imettäminen vauvan ollessa 4 kk, ei enää riittänyt oma maito ja sitten se tyrehtyikin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nelikuinen vauva on kiivaimmassa kasvuiässä. Kun tarkastellaan ihmislasta toisessa kiivaassa kasvuiässä, eli murrosiän kasvupyrähdyksessä, niin onhan sillä nuorella aivan järjetön ja pohjaton nälkä. Murrosikäinen poika voi vetää kerralla kattilallisen ruokaa. Ilman että hänellä on mitään henkisiä ongelmia. Ei se ole sen kummempi juttu vauvankaan kohdalla. Vauva kokee nälän kokonaisvaltaisena kipuna. Ei hän tarvitse lohtua ja virikettä, vaan ruokaa, ruokaa ja vielä vähän lisää ruokaa. Kipu loppuu, lapsella on hyvä mieli, ja hän voi nukkua pitkät unisyklit niin että elimistö saa rauhassa erittää kasvuhormonia. Vauvalla harvemmin mitään psykologisia tarpeita, ja se, että niitä vauvassa niin helposti nähdään, kertoo vain siitä kuinka rajallinen kyky aikuisella kuitenkin on asettua siihen vauvan asemaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän kolme