Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Fb-kirppisten tunteikkaat myyjät

Vierailija
10.04.2014 |

Facebookin kirppisryhmissä huvittaa myynti-ilmoituksissa usein toistuvat ilmaisut : "sydän verta vuotaen myyntiin", "itkien myyn", "hampaita kiristellen laitan nyt myyntiin", "en raaskisi myydä, mutta kun.." , "meille niin rakkaat kurahousut/kengät tms." , "en millään tahtoisi luopua näistä", "en nyt tiedä maltanko luopua näistä, kokeillaan nyt kuitenkin..."

 

Minuun ei ainakaan ostajana tehoa nuo keinot, lähinnä ärsyttää. Jos myyt, niin myyt. Piste. Tuleeko teillä mieleen muita ilmauksia tai huomioita fb-kirppisten myynti-ilmoituksista?

 

 

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
10.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tätä näkee kyllä enenmmän huuto.netissä. Myydään vanhoja huonekaluja yms. ja vihjaillaan epämääräisiä "oliskohan Tapiovaaraa" tai "varmaankin Tynellin suunnittelema"... ei v**tu varmaan ole. Piste.

Vierailija
2/3 |
10.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä en tajua, miksi tori.fi-ilmoituksiin pitää laittaa otsikkoon että "ihana".  Eihän se tavara muiden mielestä ole mitenkään ihana.

 

Mutta, eilen selaisin asuntoilmoituksia, ja siellä oli kyllä tunteikkuuden kukkanen, eli myyjä oli itse kuvannut asuntonsa. Oli kuvia ruusupuskista pöydällä, hämyisestä makuuhuoneesta romanttisen lampun valossa, ja ihmeellisiä kuvakulmia joissa lähinnä näyteltiin sisustusta. Mulle oli ihan mysteeri, että miksi mua kiinnostaa ruusupuska pöydällä kun en ole ostamassa sitä pöytää tai kukkapuskaa vaan sitä asuntoa.  Tuli mieleen että kokemattomalla kuvaajalla on mennyt nyt sekaisin asuntonäyttö ja Kodin Kuvalehden sisustusjutut. Tuollainen tyyli herättää lähinnä epäilyksiä; onko seinät niin täynnä vihreää hometta ettei niitä voinut kuvata, tai oliko siihen partsin alle taas naapuri mennyt viinapäissään sammumaan, kun talosta ei voitu ottaa kuvaa vai mitähän näillä kuvilla yritettiin oikein nyt viestiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
10.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Haikein mielin luovun hääpuvustani".

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän yhdeksän