Saako raskaana ollessa syödä selkäkipuun Oxynormia, jos Panadol ei auta?
Lääkäri kieltäytyi määräämästä, kun pyysin. Sanoi, ettei kannata näin viimeisillään ollessa käyttää huumeita!
Kommentit (15)
Minulle tarjottiin sairaalassa Oxynormia kun esikoisen synnytyksen käynnistymistä odotettiin. En huolinut...
Toista kun odotin iski umpparitulehdus, Oxynormia piikitettiin ainakin ti-yönä, ja vielä pariin otteeseen keskiviikkona, sain vielä pillerimuodossakin yhden.
Eli tuskin satunnainen käyttö ole hengenvaarallista vauvalle, mutta ei ehkä suotavaa jos pärjää ilman....
Oksikodonin käyttöä raskauden aikana, erityisesti alkuraskaudessa, tulisi välttää. Kertyneen tiedon mukaan oksikodonin käyttö alkuraskaudessa ei lisää epämuodostumien määrää, mutta raskauden ensimmäisen kolmanneksen aikaisesta käytöstä on hyvin rajallisesti tietoa. Kontrolloituja tutkimuksia oksikodonin käytön turvallisuudesta raskauden aikana ei ole julkaistu.
Oksikodonin käyttö loppuraskauden aikana voi johtaa tyypillisiin opioidihaittoihin neonataalikaudella (mm. väsymys, vetämättömyys, hengitysvaikeus, imemisongelmat). Oksikodonin puhdistuminen vastasyntyneillä on hidasta, ja äidin oksikodonin käyttöä tulisi välttää juuri ennen synnytystä. Äidin CYP2D6 entsyymin aktiivisuus, mikä on perimän säätelemää, todennäköisesti säätelee altistumisen määrää oksikodonille ja oksimorfonille ja saattaa aiheuttaa merkittäviä yksilöiden välisiä eroja oksikodonin loppuraskauden aikaisessa turvallisuudessa.
Runsas tai pitkäjaksoinen oksikodonin käyttö erityisesti loppuraskauden aikana voi johtaa opioidivieroitusoireden ja hengityslaman ilmenemiseen vastasyntyneellä. Opioidivieroitusoireet voivat ilmetä mm. vastasyntyneen ärtyisyytenä, hyperaktiivisuutena, epätavanomaisena unirytminä, itkuisuutena, tärinänä, oksenteluna, ripulina ja painon kehityksen hidastumisena. Mikäli oksikodonia joudutaan käyttämään loppuraskauden aikana, annoksen tulee olla mahdollisimman pieni. Useita vuorokausia kestävää hoitoa tulee välttää.
Ite käytin helevetilliseen selkäkipuun ton lisäks lyricaa, panacodia, triptyliä, ibumaxia ja tramalia ennenkun auttoi.
No mitä tässä sitten voi käyttää? Aivan hirveä noidannuoli kipu!
ap
[quote author="Vierailija" time="27.03.2014 klo 21:38"]
No mitä tässä sitten voi käyttää? Aivan hirveä noidannuoli kipu!
ap
[/quote]
Jos et ole aivan loppumetreillä, voit yksittäisiin tilanteisiin ottaa esim. Burana+ Panadol-yhdistelmää. Burana lisää verenvuotoriskiä. Opiaatteja niin ikään voi käyttää tarvittaessa. Eivät vahingoita sikiötä, mutta saattavat aiheuttaa syntyvälle lapselle vieroitusoireita.
Älä ihmeessä ota Buranaa, jos loppumetreillä olet. Sikiön valtimotiehyt sulkeutuu ennenaikaisesti, keuhkovaltimopaine nousee ja munuaisten vajaatoiminnan riski lisääntyy. Myös synnytys voi pitkittyä.
Eli Panadol on se turvallinen.
lääkäri
Raskauden keskikolmanneksella ibuprofeeni on suhteellisen turvallinen säännöllisemmälläkin käytöllä. Ykkösannoksia voi ottaa läpi raskauden.
Miksi ihmeessä et soita neuvolan lääkärille tai äitiyspolille? Sieltä saisit oikeata infoa eikä tällaista mutu-tietoa... Kuitenkin aika tärkeästä asiasta kyse.. En lähtis kyllä ite riskeeraan!
No ei ole mututietoa, mutta tottakai omalle lääkärille jos homma ei skulaa.
t:9
[quote author="Vierailija" time="27.03.2014 klo 22:15"]
Miksi ihmeessä et soita neuvolan lääkärille tai äitiyspolille? Sieltä saisit oikeata infoa eikä tällaista mutu-tietoa... Kuitenkin aika tärkeästä asiasta kyse.. En lähtis kyllä ite riskeeraan!
[/quote]
Nimenomaan soitin. Käskivät vain mennä terveysasemalle, eikä sieltä irronnut kuin Panadol resepti!
ap
Älä nyt hullu tuollaisia hirveitä lääkkeitä ainakaan raskaana ollessa käytä. Ajattele nyt jos syntyvä lapsesi tulisi maailmaan aineissa.
[quote author="Vierailija" time="27.03.2014 klo 22:37"]
[quote author="Vierailija" time="27.03.2014 klo 22:15"]
Miksi ihmeessä et soita neuvolan lääkärille tai äitiyspolille? Sieltä saisit oikeata infoa eikä tällaista mutu-tietoa... Kuitenkin aika tärkeästä asiasta kyse.. En lähtis kyllä ite riskeeraan!
[/quote]
Nimenomaan soitin. Käskivät vain mennä terveysasemalle, eikä sieltä irronnut kuin Panadol resepti!
ap
[/quote]
no mun mielestä se on siinä tapauksessa aika selvä että se on ainoa sallittu lääke tapauksessasi.. Tai sitte soitat sille panadol-reseptin kirjottajalle että lääke ei tehoo, onko vaihtoehtoa.Eikö se samainen lääkäri ollu jo sulle sanonu, ettei mainitsemaasi lääkettä suostu määräämään ja perustellut myös miksi..? En oikein nyt ymmärrä mikä tässä vielä sua ihmetyttää?
Opioideja selkäkipuun? Ihan oikeasti?
Troll loll loll looolll