käytiin just ihanan talon näytössä...
Ja sen pyyntihinta on joku 20 000 enemmän mitä saadaan lainaa :( Välittäjä sanoi, että kymppitonnin ne myyjät suostuisivat varmasti pudottamaankin hinnasta. Jääpä "pienestä" kiinni :(
Kommentit (12)
Tarjotkaa 10 % vähemmän kun pyydetään.
No tyhmää käydä kiusamassa itseään käymällä liian kalliissa näytöissä..
Toki tarjotaankin! Tuskin myyvät, mutta ainahan voi toivoa :)
Ap
Eikös kymppitonnin voi vipata vaikka vanhemmilta? Velkakirja peliin ja lyhennyssuunnitelma, jota noudatatte, niin siitä se lähtee :)
Mitäpä jos hankkisitte asunnon, johon teillä on oikeasti varaa. Ei kannata ajaa itseään taloudellisesti nurkkaan.
[quote author="Vierailija" time="26.03.2014 klo 21:59"]
Eikös kymppitonnin voi vipata vaikka vanhemmilta? Velkakirja peliin ja lyhennyssuunnitelma, jota noudatatte, niin siitä se lähtee :)
[/quote]Ihmisillä hämärtyy usein rahakäsitys, kun on isommista summista kyse. Maitopurkin hinnasta säästetään, mutta kymmenillä tonneilla ei ole niin väliä...
Paljonko se kokonaishinta sitten oli ? Talo uukuniemen perämettässä maksaa hyväkuntoisena isoine tontteineen 50t e ja samankokoinen läpimätä postimerkin kokoisella tontilla maksaa helsingissä 500.000.... se kymppihän on mitätön summa kun on kyse PK:n hinnoista, mutta valtava muualla.
No oliko näytöllä paljon muita kiinnostuneita, onko kämpästä tehty aiempia tarjouksia? Onko myyjillä kiire aikataulu? Jos ei niin tarjotkaa ihmeessä reilusti alle pyynnin, ettehän te siinä mitään menetä. Tällä hetkellä on käsittääkseni aika pitkiä noi myyntiajat.
Välittäjien tehtävä on saada kova hinta. Tarjoa vaan se mikä on varaa, taloja tulee jamenee ja hinnat on nyt lievässä laskussa. Itsekin asuntoa etsimässä ja paljon tulee sähköpostiin "uusia kohteita", vaikka tosiasiassa on joku vanha, jossa on vaan hintaa laskettu. Etuoven haussa ne tulee uusina.
Meillä oli sama tilanne muutama vuosi sitten. Me saatiin unelma-asunto, että otettiin toinen laina toisesta pankista. Eli juuri sen verran kun sai ilman takaajaa. Maksettiin pois parissa vuodessa. Varsinaisessa asuntolainassa oli maltillinen lyhennys ja kun oltiin saatu maksettua "apulaina" pois niin nostettiin kuukausilyhennystä.
lol älkää nyt välittäjää uskoko :) tarjotkaa reilusti vaikka -30 000 ja katsokaa mitä tapahtuu.