Osaako ekaluokkalaisenne virkata?
Tyttö tuli koulusta ja opettajalta oli mukana viesti,että harjoitella kotona
koska kaikki muut osaavat :) Osaavatko?
Kommentit (9)
mutta opettaja sanoi syksyllä että opettelevat koulussa joskus myöhemmin.
mutta hitsit kun on vaikeaa oikeakätisenä opettaa vasurille :(
myös käsitöistä tulee kotitehtäviä, se on aine siinä missä muutkin, vai jätätkö neuvomatta matikan, äikän yms. tehtävissä sillä perusteella että opettajan pitää hoitaa opetus?
hyvä jos numerot ja kirjaimet opettaisivat. ei ihme että kasvuluokille on tungosta nykyisin kun eskarissa pitisi jo osata lukea. menee näköjään se koulu-aika sitten kaiken muun " tärkeän" opetteluun..
http://www.kallamedia.com/virkkaus/silmukat.html
tuolta löytyy apua virkkaukseen, myös oikeakätisillekin
terveisin toinen vasenkätisen äiti.
Osaan kyllä virkata oikealla kädellä, mutta vasurilla siitä ei meinaa tulla mitään. Sain opetettua tyttärelle jo ketjusilmukan, mutta haluaisi opetella myös kiinteitä silmukoita ja koulussa eivät vielä ole virkanneet. Opettaja lupasi kyllä opetetella itse virkkaamaan vasenkätisesti, jos haluamme niin.
Vierailija:
http://www.kallamedia.com/virkkaus/silmukat.htmltuolta löytyy apua virkkaukseen, myös oikeakätisillekin
teilläpä mukava ope kun haluaa nähdä noin paljon vaivaa, kaikki eivät viitsi edes yrittää ja sitten lapset vain turhautuvat kun eivät onnistu.
T:se aiempi
Vierailija:
terveisin toinen vasenkätisen äiti.Osaan kyllä virkata oikealla kädellä, mutta vasurilla siitä ei meinaa tulla mitään. Sain opetettua tyttärelle jo ketjusilmukan, mutta haluaisi opetella myös kiinteitä silmukoita ja koulussa eivät vielä ole virkanneet. Opettaja lupasi kyllä opetetella itse virkkaamaan vasenkätisesti, jos haluamme niin.
Olinkin nuo jo löytänyt, mutta se vaatii kyllä tosi harjoittelua minultakin, että osaan sen sitten näyttää " väärinpäin" ...Ehkä helpointa on antaa nuo ohjeet fiksulle tytölleni, jotta saa rauhassa yrittää ilman äidin sähellystä.
t. se eka (kahden!) vasurin äiti
Haluaisi kyllä opetella, mutta tämä äiti on ollut saamattoman laiska. Ehkä pitäis noita ketjusilmukoita harjoitella...