Millainen kihla- ja vihkisormus sinulla on?
Kommentit (37)
[quote author="Vierailija" time="05.02.2014 klo 23:34"]
[quote author="Vierailija" time="05.02.2014 klo 20:26"]
[quote author="Vierailija" time="05.02.2014 klo 20:11"]
Titaaninen vihkisormus. Ei taatusti hajoa. Kihloissa en ole koskaan ollut.
[/quote]
Kaikkihan ovat kihloissa olleet, jos ovat naimisiin asti päätyneet ;) Kihlaus kun tarkoittaa lupaista naimisiin menosta ja esteiden tutkinta pitää suorittaa vähintään 7vrk ennen vihkitilaisuutta.
[/quote]
Ehkä Suomessa.
[/quote]
No jos haluat pilkun viilaajaksi, niin eikö kihloissa olo ole se aika naimisiin menosta sopimisen ja naimisiin menon välillä? Tuskin sitä vahingossa kävelee kirkkoon/maistraattiin/kappeliin etc, vaan vähintään kotoa lähdettäessä tietää mihin on matkalla. Eli vähintään ennen sinne vihkipaikan sisälle astumista on jotain sovittu?
Kultaa, päällystetty kultahiouilla, 3 timanttia. 2 valkoista timanttia, keskimäinen eri värinen. Ite suunniteltu, ei muilla samanlaista. :)
Meilläkään ei ole sormuksia. Naimisissa ollaan oltu 10v.
Ei ole kumpaakaan. Muistan olevani naimisissa ilmankin rinkulaa. En välitä koruista niin en halunnut sormuksia.
Kihlasormus hopeaa, yksityisen sepän takoma, kivetön - maksoi alta 20e. Vihkisormus timanttileikattu, kivetön, valkokultainen, aika perus, n.300e. ...Kihlasormukseni on saanut paljon kehuja :)! Olen itse tosi tyytyväinen.
Hyvin samanlainen yhdistelmä kuin Madeleinella. Ei tosin yhtä suuri kivi, vaan murto-osa. Hämmästyin kun näin hänen sormuksen, joku on joskus muutenkin väittänyt et ollaan samannäköisiä ja tyylisiä. Mun sormukset tosin on vanhempia.
Vihkisormus on yhdistelmä Madeleinesta (kivi) ja Oonasta (sormuksen "muoto"):
http://www.lowenmark.fi/sormukset.html
Kihla sama ilman kiveä. Miehen sormus samanlainen.
Valkokultaa kaikki.
Kohinoorin 2-rivinen timanttisormus ja sormus jossa keskellä iso timantti ja molemmin puolin pieniä. Molemmat valkokultaa.
Tavallinen renkula kihlasormuksena ja vihkisormuksessa kolme pientä timanttia. Simppeli ratkaisu joka kestää arjen.
Kertokaa tarkemmin minkä kokoisista timanteista on kyse ja paljonko niitä on?
Niin, timantin arvohan ei kasva suhteessa timantin kokoon, vaan arvo kasvaa lähes eksponentiaalisesti. Jos sinulla on kymmenen 0,05ct timanttia, ovat ne maksaneet huomattavasti vähemmän kuin yksi 0,50ct timantti.
Itelläni on kihlana sileä valkokultainen sormus ja vihkinä sormus, jossa yksi 0,20ct timantti ja reunoilla yhteensä 6 timanttia, yksi kooltaan 0,02ct.
Yksinkertainen wolframi-titaanirinkula. Ei naarmuunnu ja kiiltää hienosti vielä vuosien jälkeen. :)
Vihkisormus http://www.kalevalakoru.fi/korut/kuvasto/Sormukset/287/1
Miehellä ei ole sormusta ollenkaan eikä mulla ole kihlasormusta. Vihkisormustakin käytän vain harvoin.
Ihan simppelit kultarinkulat. Tosin kumpikaan ei ole käyttänyt niitä lähes 20 vuoteen. Tallessa ovat kuitenkin.
Kihlasormus on nelimillinen pyöreämuotoinen tavisrinkula, vihkisormus on toiselta kämmenen puolelta kapeampi, siinä on 12 pienenpientä timanttia ristikkorakennetta muistuttavien kolmioiden sisällä. Käytännössä lähes sileä sekin. Molemmat keltakultaa.
Kihlana tämä:
http://sandberg.fi/collections/rivisormukset-leveys-alle-29-mm
Vihkinä teetetty valkokultainen sormus jossa yksi isompi 0,42ct timantti keskellä ja kummallakin sivulla kolme pienempää timanttia. Näiden kokoa en muista.
Kihlasormukseni on tällainen (etsin kuvan, koska en osaa selittää järkevästi) :D http://www.google.com/search?q=solitaire+diamond+ring&client=safari&rls=en&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=g3nyUq_YL8WP4gT254HoBA&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1377&bih=667#facrc=_&imgdii=_&imgrc=Y19Wkx3K2OPx5M%253A%3B8P0GtAbN0LwhOM%3Bhttp%253A%252F%252F1.bp.blogspot.com%252F_FcZaI8dNx8g%252FS_fYREUHbcI%252FAAAAAAAAAJk%252FK3nfjnXRYTw%252Fs1600%252FRing-Diamond-Cushion-lg.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fspeedflirt-rencontre.ca%252Fengagement-rings-hatton-garden-how-to-find-your-right-one%252F%3B988%3B1082
Millanen vihkisormus sopisi mielestänne tähän? Ajattelin jotain tosi yksinkertaista..
[quote author="Vierailija" time="05.02.2014 klo 20:26"]
[quote author="Vierailija" time="05.02.2014 klo 20:11"]
Titaaninen vihkisormus. Ei taatusti hajoa. Kihloissa en ole koskaan ollut.
[/quote]
Kaikkihan ovat kihloissa olleet, jos ovat naimisiin asti päätyneet ;) Kihlaus kun tarkoittaa lupaista naimisiin menosta ja esteiden tutkinta pitää suorittaa vähintään 7vrk ennen vihkitilaisuutta.
[/quote]
Ehkä Suomessa.