Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kokkausavuton auta tekemään tortillakekkerit

Vierailija
07.01.2014 |

Siis mitä pitää ostaa ja minkä merkkisiä. Jauhelihaa ainakin, mutta mitä muuta protskua?

Pitääkö tehdä avocadotahnaa? Entä se salsa, tulinen, onko se kuinka tulista?

Kommentit (22)

Vierailija
1/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

1. Venhnätortilla lättyjä

2. Salsaa (mulla on mietoa lapsille ja tulista aikuisille)

3. Juustokastike

4. Guagamole (ostan valmiina en jaksa tehdä)

5. Smetanaa

6 Jauhelihaa johon Tacomaustepussi

7. Kanaa johon Fajita maustepussi

8. Salaattia

9. Tomaattia

10. Paprikaa ja kurkkua lapsille

11. Pannulla kuullotettua paprika-sipulipaistosta

(Riisiä)

Vierailija
2/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei, näin pääset kaikkein helpommalla ja jokainen voi koota itselleen sopivan:) eli ostat tortilloja 2-3 per syöjä. Yleensä riittää max kolme suuri nälkäisellekin. Itse tiedät parhaiten. Osta kanafileitä ja jauhelihaa. Paras kokoonpanosta fileet, jotka itse pilkot, mutta valmiit suikaleet ovat ihan ok. Jos en ole varma mistä kukakin tykkää, niin paistan lihat erikseen ja kasvikset erikseen. Old El Paso ja Santa Maria merkit ovat mielestäni parhaita. Molemmista löytyy valmiit maustepussit sekä kanalle että jauhelihalle. Pusseissa on merkitty se määrä lihaa, mihin mauste riittää. Kun olen paistanut lihat ja maistanut ne, laitan ne uuniin uunin kestävään tarjoiluastiaan alle sataan asteeseen, että pysyvät lämpiminä. Sitten pilkon paprikoita ja sipulia suht isoiksi lohkoiksi ja paistan niitä pannulla, kunnes ne ovat pehmenneet, mutta edelleen pikkuisen rapsakoita. Kasvikset voi maustaa pelkällä suolalla tai laittaa hieman lihoihin käytettyä maustesekoitusta. Ne voi myös laittaa uuniin odottelemaan muiden valmistumista.

 

Sitten pilkon jäävuorisalaatin aika pieneksi ja laitan tarjoilukulhoon sekä puolitan miniluumutomaatit puoliksi ja laitan kulhoon. Tortilla lätyt voi lämmittää niiden pakkauksessa olevan ohjeen mukaan mikrossa tai uunissa. Itse tykkään lämmittää folioon käärittynä uunissa, jossa ne pysyvät tarjoillessa lämpiminä. Lihan, lämpimien kasvisten ja salaatin kanssa tarjoan salsaa (paras valmiista on Old El Pason Thick Chunky Salsa) sitä voi olla mietoa ja tulista, jalapeno viipaleita ( löytyy samasta paikasta), ranskan kermaa, juustoraastetta sekä avicadokastiketta. Sitä löytyy valmiina, mutta paremman saa tehtyä itse.Juomaksi meksikolaista olutta esim Sol, vettä tms. Näistä jokainen voi täytellä haluamansa kokoonpanon. Tapoja on monia täytteille, mutta nämä ovat meidän perheen suosikit ja ovat muillekin kelvanneet. En ole mikään intohimoinen ruuanlaittaja, joten helposti onnistuu. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noita merkkejä on niin paljon Santa Maria, to green, old el Paco, pirkka ja tarjoustalollakin on omansa. 

Mitkä niistä on parhaat?

Vierailija
4/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim. näin teet guacamolen:

Osta syömäkypsiä avokadoja. Lisäksi limejä tai sitruunoita, valkosipulia, chilihiutaleita- tai jauhetta, tuoretta korianteria (kaupan yrttihyllystä, ei ole välttis).

Halkaise avokado, ota kivi pois ja kaiva hedelmäliha lusikalla kulhoon (jos nyt avokado on hedelmä). Purista päälle limen tai sitruunanmehua ja pari valkosipulinkynttä, lisää suolaa, pippuria, chilihiutaleita tai -jauhetta (varovasti!). Surauta sauvasekoittimella/ perunanuijalla/ haarukalla sekaisin. Jos käytössä on monitoimikone, käytä sitä. Maistele ja lisää mausteita. 

Valmistamiseen menee ihmisen elämästä ehkä 10 min., joten ei ole iso vaiva. Kaupan guacamolessa on ehkä max. 10% avokadoa, itse tehdyssä n. 90%.  

Peitä kippo kelmulla ja anna makujen tasaantua jääkaapissa. Maista vielä ennenkuin tuot tarjolle ja tuunaa makuja. Jos on liian tulista, voit lisätä vähän oliiviöljyä tai smetanaa/ crème fraicheä tasoittajaksi. Ripottele päälle silputtua korianteria. 

 

Vielä:

Tomaatit ovat tähän aikaa vuodesta aika happamia. Tee näin: halkaise tomaatti, ota puolikkaat käteen ja purista siemenet ulos. Suikaloi tomaattien liha, laita kulhoon ja sekoita joukkoon hyppysellinen sokeria. Anna seistä huoneenlämmössä hetki ja sekoita vielä kerran ennenkuin nostat pöytään. 

Tuo naudanlihavinkki on hyvä. Se on helpompi toteuttaa kuin todella maukkaan, meksikolaistyylisen jauhelihasörsselin tekeminen. 

Tee lisäksi chiliöljyä:

Osta kaupasta tuoreita chilejä, niitä pitkulaisia, punaisia, tavallisia. Osta lisäksi pähkinäöljyä; se ei ole välttämätöntä, tuttu oliiviöljykin käy - pääasia että öljy ei ole itsessään kauhean voimakkaan makuista (kuten rypsiöljy).

Tämä on ainoa haasteellinen kohta: nipsauta chilin varsipää irti ja hiero chiliä käsissäsi, jolloin siemenet irtoavat. Varista siemenet pois. Halkaise chilit pitkittäin, puolita puolikkaat pitkittäissuuntaan, silppua pieneksi. Maista - tulisuus vaikuttaa siihen kuinka paljon chiliä käytät. PESE KÄDET, älä koske silmiisi, nenääsi tai suupieliisi ennen sitä. Lorauta öljyä kannelliseen lasipurkkiin ja kaada chilisilppu siihen. Lisää suolaa ja pippuria. Hölskytä purkkia ja laita jääkaappiin. Säilyy siellä ainakin kaksi viikkoa. Ennenkuin viet purkin pöytään, maista öljyä. Voit säätää makua lisäämällä öljyä tai chiliä. Voit myös silputa joukkoon tuoretta koriateria ennen tarjolle tuomista. Vie purkki pöytään, viereen lusikka. Ruokailijat voivat halutessaan siitä lisätä tulisuutta annoksiinsa.

Tuo on kaikki hyvin helppoa ja nopeaa. Osaat kyllä kun lakkaat ajattelemasta itseäsi kokkausavuttomana. Hauskoja kemuja!

Vierailija
5/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jumankauta, kun alkoikin tekemään mieli tortilloja :P~

Vierailija
6/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos kaikille vihjeistä ja ohjeista. Nyt kauppaan ja tekemään noita. Vieraat tulee illalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tortillat on ehkä kaikkein helpoimpia ruokia valmistaa. Melkein kaiken kun saa kaupasta valmiina purkkina, ainoastaan joutuu pilkkomaan haluamansa kasvikset ja paistamaan haluamansa lihan (jonka voi jättää halutessaan poiskin ja korvata vaikka purkkipapukastikkeella).

 

Totta kai sitten jos osaa, voi noita purkkituotteita korvata omatekoisilla.

Vierailija
8/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.01.2014 klo 15:32"]

Tortillat on ehkä kaikkein helpoimpia ruokia valmistaa. Melkein kaiken kun saa kaupasta valmiina purkkina, ainoastaan joutuu pilkkomaan haluamansa kasvikset ja paistamaan haluamansa lihan (jonka voi jättää halutessaan poiskin ja korvata vaikka purkkipapukastikkeella).

 

Totta kai sitten jos osaa, voi noita purkkituotteita korvata omatekoisilla.

[/quote]

 

11 kommentoi:

Guacamole, chiliöljy, tomaattien pilkkominen tai naudansuikaleiden paistaminen ei ihan oikeasti vaadi osaamista, mutta keskittymisrauhaa kylläkin. Puhumattakaan siitä, että omatekoisten lisukkeiden makujen paraneminen ja syveneminen vaatii vähän aikaa.

Kun aikaa on vähän on tietysti parempi turvautua kaupan sörsseleihin, avata purkkeja ja kutsua sitä valmistamiseksi. :)

 

Jos avauksessa olisi käynyt ilmi, että ap:n tortillakemut ovat jo tänä iltana, olisin jättänyt vinkkaamatta, tietenkin. 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielestäni ne valmiit mausteseokset ovat ihan liian suolaisia, jos ostan sellaisen niin pistän pussista vain puolet siihen liha/kanamäärään mitä ohjeessa on ja lisään vielä chiliä ja paprikaa.

Mielestäni ihan ehdoton täyte on kunnolla voissa käristetyt sipulilohkot, samassa paistuu paprikakin. Valmis salsa-kastike on ok, rapea salaatti, Guacamole on helppo tehdä itse jos on jaksanut kypsytellä avokadot valmiiksi tai löytää kypsiä kaupasta. Lidlissä oli ainakin uutena vuotena pikku purkeissa tuoreguacamolea, se oli hyvää mutta melko kallista. Avokadosuikaleetkin sopii guacamolen sijasta kun on muitakin sooseja tortillan sisälle. Juustokastikkeen ostan valmiina, mutta se Rainbow on ainakin melko teollisen makuista...

Vierailija
10/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi, onhan tässä iltaan aikaa. Jos nyt tekee avocadotahnan on se parhaimmillaan illalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku kysyi, että mikä valmismerkeistä on paras. Normikaupoista löytyvät Old El Paso ja Santa Maria ovat mielestäni parhaat. Edellinen parempi näistä. Varsinkin valmissalsoista Old El Pason Thick'n'Chunky salsa on mielestäni parhain salsoista. Medium vahvuus on hyvä ja ne jotka tykkäävät vähemmän tulisesta voivat laittaa enemmän ranskan kermaa ja ne jotka tujummasta, niin lisää jalapeno viipaleita.

Vierailija
12/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Go green sarjassa on Chili sin Carne merkkinen papusekoitus, joka menee tortillojen täytteenä kun vain lämmittää. Siihen juustoa ja salaattia, niin homma on kasassa. Parempaa saa näkemällä enemmän vaivaa, mutta tuokin on makoisaa ja "idiootti" varmaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me tehdään yleensä vaan niin että jauheliha, salsa, kidneypavut ja maissi pannulla ja lättyjen väliin. Joskus laitetaan fetaa lisäksi. Ei ehkä maailman terveellisintä kun ei ole mitään tuoretta... mutta niin herkullista! Liha, pavut ja maissi on niin mahtikombo ettei paremmasta väliä. :)

Vierailija
14/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kermaviilikastike; kermaviiliä ja siihen Santa Marian burrito tai fajita mausteseosta :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me tehdään joskus niin että laittaa aamulla/aamupäivällä uuniin joko possun lapaa tai kassleria, tai naudan lapaa/paistia maustettuna paistopussissa pienellä lämmöllä monta tuntia, niin että sitä lihaa sitten vaan kaapii lusikalla sinne törtillan päälle.

Lisukkeena tuoretta paprikaa, kurkkua, avokadoa, tomaattia ja juustoraastetta/fetajuustoa ja maustekurkkua. 

Soossinaa joko joku salsa tai sitten kermaviilikastiketta. 

Vierailija
16/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei oikeastaan koskaan ole jauhelihaa tortillojen kanssa. Yleensä paistettuja kanasuikaleita ,paistettuja paprika ja sipulisuikaleita ja paistettua naudanlihasuikaletta (tuossa on paras jos on ulkofileen ensin nuijinut lehtipihviksi ja sitten suikaloinut). Sitten jalopenoviipaleita, salsaa (medium riittää minulle, mutta tämä on makukysymys), smetanaa ja avokadotahnaa.

Vierailija
17/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen niin avuton, että ostan aina niitä tahnoja.  Salsaa, jotain vihreetä, juustodippiä, chilikastiketta, creme fresh.

Meillä kuutioidana kurkut ja tomaatit, leikataan salaatti. Paistetaan salaatti ja laitetaan siihen tacomaustetta paljon. Kariniemen maustettuja broilerin suikaleita.

Jokainen kasaa omanlaiset tortillat. Aineitahan olisi mieletön määrä, me vain ollaan hieman ruokarajotteisia ja käytetään vain noita ed. mainittuja. =)

Vierailija
18/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan mitä vaan! Kanaa, jauhelihaa, salaattia, tomaattia, kurkkua, paprikaa... "Protskut" paistat pannulla valmiin mausteseoksen kanssa, tai maustat itse. Guacamolen saa valmiina kaupasta, jos ei itse viitsi tehdä (tosin helppoa), tulinen salsa on aika tulista, suosittelen mediumia.

 

Kaikkea tarpeellista saa ihan peruskaupasta, ei ole merkillä niin väliä.

Vierailija
19/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja juustoraastetta ehdottomasti!

Vierailija
20/22 |
07.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja fetaa!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän yksi