Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

apua, lapsen haava ei parane

Vierailija
20.12.2013 |

2,5- vuotias lapseni repii aina ruven irti ja haavan taas auki poskestaan. Kyse on pienestä pyöreästä haavasta joka ollut poskessa nyt syyskuusta asti. Muistaakseni hyttysen puremasta alkoi. Olen koittanut pitää laastaria päällä mutta siitä tuli ihottumaa. Pitäisikö käydä näyttämässä lääkärille vai olisiko jollain vinkkejä miten saada haava paranemaan ja lapsi olemaan raapimatta sitä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisiko olla märkärupea? Itsekin erehdyin alkuun luulemaan sitä haavaksi. Laajeni pikkuhiljaa.

Vierailija
2/3 |
20.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kyse ei ole tulehduksesta niin voisi kokeilla tavallisen laastarin sijaan keinoihoa, esimerkiksi Duoderm extra thin. Sitä saa ostettua apteekeista yksittäisinäkin kappaleina ja niistä voi leikata sopivia paloja. Kannattaa leikata pyöreitä paloja, kulmat lähtevät helpommin rullaamaan irti. Jos haava on tulehtunut niin keinoihon alle voi laittaa antibioottivoidettakin, mutta se vaatii jo lääkärin ohjeet erikseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
30.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paranko haava lopulta minkä sait pysymään jotta antoi olla.. Täällä sama kuvio mutta nyt vuoden verran ollut haava jo.. Balilla jo iho ehkä kunnes taas repii ns. Ohuen ihon taas verelle. .