Kun työpaikan kiusaaja/hankala tapaus saa vakipaikan...?
Työpaikallani on ollut sijaisena ihminen, joka on hankala... Töykeä ja ilkeilee tahallaan muille. On ollut sijaisena myös muualla ja ongelmia aiheuttanut sielläkin. Olen äippälomalla ja nyt sinä aikana tälle kiusaajalle on annettu vakipaikka, täh!!! Mun pomo on ollut tietoinen tästä hankalasta käyttäytymisestä kauan aikaa ja nyt palkitsee työpaikkakiusaajan vakipaikalla... Ei ymmärrä!!!!
Motivaatio palata omiin hommiin romahti!
Kommentit (12)
Hyvä työntekijä muuten...? Voitko olla hyvä työntekijä jos hankaloita muiden työntekoa ja pilaat paikan työilmapiirin?
Sama juttu minun työpaikallani. Kaikki kävivät pomolle valittamassa yhdestä ilkeästä naisesta ja pomo oli aina kovin ymmärtäväinen ja lupasi tehdä parhaansa jotta tilanne muuttuisi. No, sitten kun yksi määräaikainen vakinaistettiin niin tietysti se oli tuo ilkiö.
4!
Miten tilanne jatkui?
Muuttuiko ilkeä kiltiksi kun sai vakipaikan?
Vai lopettiiko moni muu hänen takiaan?
Vai teettekö töitä nyt hammasta purren?
Mielenkiinnosta kyselen, että pitääkö tässä vielä äippäloman lopussa alkaa uutta työtä hommaamaan.
Hyvä perseennuolija selvästi. Pomot on niin sokeita.
Niin no työnantajan ei tarvitse kysyä työntekijöitä, kenet se palkkaa saati sitten äitiyslomalla olijoilta. Työnantaja palkkaa kenet haluaa. En ymmärrä, että sinä vielä äitiyslomalta edes sekaannut moiseen asiaan, vaikutat itse epäsympaattiselta asioiden sekoittajalta ja joka asiaan puuttuvalta besserwisseriltä joka vielä mustamaalaa toista työntekijää (edelleen äippälomalta käsin, käsittämätöntä...)
*vakipaikat ja pomon paikat menee AINA väärille henkilöille*
Minulla on kokemusta siitä, että yksi känkkäränkkä kiukutteli itselleen vakinaistamisen. Jotain kertoo varmaan se, että kun soitin keskukseen myöhemmin asiakkaana, niin keskus, jonka kanssa tulin myös tutuksi, kysyi, että halutako jutella sen kanssa vai soitatko myöhemmin, kun nyt ei ole muita paikalla...Keskus siis oli monen viraston yhteinen, ei pelkästään sen työpaikan.
Tuo on kai aika yleistä. Ne vittumaisimmat tyypit on pomoille aina mielin kielin, ja perushommissa sitten ihan paiseita perseessä!
Työnantajallahan on direktio-oikeus rekrytoinneissakin. Aina ei työpaikan sosiaaliset suhteet ole primääritekijä vaan joku erikoisosaaminen menee yleensä ohi että heilahtaa
MONESTI POMOKSI PÄÄSEE KIIPIJÄ, JOKA TALLAA MUITA
joo, pomo saa palkata kenet tahtoo. Mutta jos tyyppi on oikeasti hankala tapaus/työpaikkakiusaaja niin ihmettelen ettei tätä oteta huomioon vakinaistamisessa.
Hommahan menee niin, että haastava työntekijä osaa pelata- ja on usein narisisti
- eli pomo voi itsekin yllättyä, että on palkannut haastavan työntekijän- ainakin kun hankaluudet alkavat paljastua
Ehkäpä hän on kuitenkin hyvä työntekijä muuten, koska halutaan pitää talossa vaikka vähän hankala onkin. Kannattaa vaan vältellä tyyppiä mahdollisuuksien mukaan.