Ompeluneuvoja kaivataan! Päiväpeitolle pesuun irrotettava päällinen
Arvaan ongelmaksi muodostuvan paikallaan pysymisen, jos teen vain "pussilakanan". Eli vinkkejä kaipaan, miten toteuttaisin peiton kiinnityksen uuteen päälliseen. Aion siis tehdä pussilakanamaisen päällisen, jonka saa helposti irrotettua pesuun. Nauhat kulmiin?
Kommentit (6)
Päiväpeitoksi tulee jätti normipeitto, se kun on liian suuri mihinkään pussilakanaan. Se oli pitkään ihan sellaisenaan päiväpeittona, mutta koira teki siihen pesää ja huokoinen kangas imi lian joka ei lähde pesussa. Se on sopivankokoinen, joten nyt haluan vain päällystää kun kangaskin on (pellava). Napit vois kyllä toimia! Pelkkään aukkoon kiinnityksestä: pelkään että peitto (ja mun hermot) menee sisällä myttyrään ;) Kiitos vastauksista :) Lisää ideoita otan mielelläni vielä vastaan!
Itse ompelisin piilonapit vaikkapa viiteen kohtaan päiväpeittoa. Siten, että napit jää sinne sisään piiloon.
Mutta mikset voi pestä itse päiväpeittoa?
Ikäänkuin pussilakana, mutta aukkoon muutama neppari?
Miksi et tee alusta alkaen uutta päiväpeittoa? Tee tarpeeksi ohut, niin mahtuu koneeseen.
[quote author="Vierailija" time="04.01.2014 klo 14:40"]
Itse ompelisin piilonapit vaikkapa viiteen kohtaan päiväpeittoa. Siten, että napit jää sinne sisään piiloon.
Mutta mikset voi pestä itse päiväpeittoa?
[/quote]
Hei, pääsin nyt takaisin koneelle. Itseasiassa olen niin surkea/aloitteleva ompelija, että tarkemmin ajateltuna tarvitsen neuvoja myös tuon toteutukseen... :(
Ehdotin itse myös niitä nauhoja kulmiin. Miten se olisi teidän mielestä paras toteuttaa? Minulla on n.1.3>/5>m pellavaa ja mietin niin ikään parasta leikkaustapaa sille?