Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä päälle kaupunkilomalle Italiaan?

Vierailija
05.10.2013 |

Syysloma lähestyy ja olemme lähdössä Italiaan kaupunkilomalle perheen kanssa. Millaisia vaatteita ihmiset pitävät siellä tähän aikaan vuodesta, jos lämmintä reilut 20 astetta? Ovatko vaatteiden värit ja vaatteiden materiaalit jo syksyisiä? Näytämmekö ihan idiooteilta, jos kaivamme kaapeista värikkäät kesävaatteet (keltaista, turkoosia, pinkkiä, vaaleanvihreää) + sandaalit, joita pitäisimme tuossa säässä Suomen kesässä?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
05.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Normi kesävaatteet käy, mutta varatkaa illaksi jotain lämmintä. Farku ja neule ei ole liikaa.

Vierailija
2/4 |
05.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mitään shortseja sit. Pitkähihaisia ja pitkäpunttisia vaatteet saa olla. En tiedä, missä påin italiaa aiotte olle, mut sekä Roomassa että pohjoisessa vuorilta tuulee jo kylmästi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
05.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oltiin viikko sitten Italiassa; aivan alipukeutunut olo kokoajan! Lämmintä toki oli ja meillä oli vaatteet tyyliin shortsit/caprit/hametta ja hyvät sporttisandaalit kävellä... mutta, mutta... Italiassa ihmisillä on syksy jo pitkällä ja kausi vaihtunut vaatteissa. Eli kulkivat pitkissä housuissa ja siisteissä takeissa, värit tummaa luumua yms. eli ei mitään vaaleata, kesäistä enää! Kaikilla naisilla avokkaat, saappaat tai kiilakorkotennnarit, sandaaleita ei kellään näkynyt. Kaupunkilomalle en todellakaan laittaisi Italiaan mitään peruskesäsettiä lokakuussa!

Vierailija
4/4 |
05.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos nro 4! Juuri tällaista kommenttia odotin. Eli pakkaan mukaan syysmalliston vaatteita, mutta eivät tietysti saa olla liian kuumia, eli toppaliivit jätän kotiin ja saappaatkin.

t.ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä kolme