Raamattu lähdeaineistona pro gradussa?
Kommentit (6)
no riippuu aika paljon siitä, mikä on gradun tutkimuskysymys.
[quote author="Vierailija" time="18.09.2013 klo 09:37"]
Varmaan riippuu vähän gradun aiheesta.
[/quote]Siis aihe ei raamattuun liittyvä sinänsä mitenkään, vaan että raamatusta ammennetaan ohjeita elämäntilanteisiin.
Ei gradussa anneta mitään ohjeita elämäntilanteisiin. Ei millään tieteenalalla, ei edes filosofiassa tai käytännöllisessä teologiassa.
Mutta gradussa voidaaan tutkia esimerkiksi sitä, mistä ihmiset (tai tietyt ihmisryhmät) ammentavat ohjeita elämäntilanteisiin ja miten he kokevat saavansa siitä apua. Tämmöisessä Raamattu voi olla tai olla olematta relevantti lähde: esimerkiksi jos se kyseinen ihmisryhmä ammentaa tai väittää ammentavansa niitä Raamatusta, on ihan relevanttia katsoa, että mitä siellä asiasta sanotaan.
No Raamattuhan ei ole "peer reviewed" eli ainakaan lit rev lähteeksi ei se sovi ollenkaan. Ehkä jos primary research keskittyy jotenkin aiheeseen niin sinne?
Varmaan riippuu vähän gradun aiheesta.