Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi Grean peace ei mellasta Norjassa?

Vierailija
04.10.2013 |

Onhan sekin pohjoinen maa, jossa porataan öljyä. Vai onko mukavempaa mennä jonnekin Venäjälle? Onhan se jännempää.

Norjalaisessa vankilassa ei tarvi istuu kauan ja saa pizzaa ja cocista niin paljon kuin jaksaa syödä.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
04.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
2/7 |
04.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Grean peace?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
04.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mean piece

Vierailija
4/7 |
04.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Öljy-yhtiöt ovat jo asemissa avatakseen aiemmin jään suojelemat öljy- ja kaasukentät tuotantoon. Arktisten fossiilisten polttoainevarojen käyttö kiihdyttäisi ilmastonmuutosta kohti tilaa, josta ei olisi paluuta. Jo sitä ennen varsin todennäköinen öljypäästö pilaisi arktikset ekosysteemit laajalti. Yhdysvaltain Geological Survey arvioi, että käyttökelpoista menetelmää öljypäästön puhdistamiseksi jäiden seasta ei ole olemassa.

 

 

Norjalainen valtionyhtiö Statoil haluaa antaa itsestään kuvan muita vastuullisempana öljy-yhtiönä. Käytännössä sillä on öljynetsintähankkeita kaikkialla arktisen jään reunoilla. Statoilin puhtoinen maine on likaantumassa, koska se on agressiivisesti etsimässä öljyä mm. venäläisen Rosneftin kanssa. Allekirjoita vetoomus Statoilin ja Rosneftin yhteistyön pysäyttämiseksi ja estä öljytuho.

Venäläinen Gazprom etsii öljyä valtavalla Prirazlomnaja-porauslautallaan Venäjän hallitsemalla Jäämerellä yhdessä Shellin kanssa. Valtionyhtiönä Gazpromilla on valtavat varaukset öljy- ja kaasukentille ulkomerellä. Prirazlomnajan on tarkoitus porata myös talvella paikalleen kiinni jäätyneenä.

Etelämantereen suojeleminen 1991 kaikelta teolliselta toiminnalta on yksi Greenpeacen historian suurimmista saavutuksista. Nyt on Arktiksen vuoro. Olethan jo liittynyt Arktiksen puolustajiin? #SaveTheArctic

 

http://www.greenpeace.org/finland/fi/kampanjat/Suojellaan-Arktis/

Vierailija
5/7 |
04.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="04.10.2013 klo 17:41"]

Oletko hiukan pihalla :D

http://www.greenpeace.org/finland/fi/kampanjat/ilmastonmuutos/Arktis/norja/

[/quote]

 

Kyllä, hän on nimenomaan pihalla. Nämä tyypit ovat. (:

Vierailija
6/7 |
04.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mellastaahan ne. Tässä uutinen alkuvuodelta, jolloin Greenpeacen aktivistit nousivat norjalaiselle öljynporauslautalle Norjassa: http://www.aftenbladet.no/energi/aenergy/Greenpeace-boards-Statoil-rig-in-Arctic-drilling-protest-3155557.html#.Uk7f9LHyW70

 

Norjalaiset eivät vaan tehneet asiasta hirveätä mekkalaa ja syyttäneet aktivisteja merirosvouksesta, vaan keskustelivat. Nämä  En tiedä miten saivat aktivistit pois, mutta ilmeisesti aika rauhallisesti, kun asiasta mitään uutista. asiat kun voi hoitaa aika monella tavalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
04.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sen lauluja laulat, jonka leipää syöt

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi neljä