Olen joka paikassa liian ajoissa ja hermostun kun joudun odottamaan
Ilmeisen yleistä on kun joku on aina myöhässä ja mulla on kaveripiireissa tälläisiä paljon. Itse taas olen aina ajoissa, lähden tosi hyvissä ajoin ja ajattelen esim. että kävelen sinne 20 minuutissa vaikka oikeasti siinä menee 10 minuuttia. Varaan aina "jos jotain tapahtuu, unohtuu lapaset kotiin tai kävelemäni reitti onkin suljettu" extra-aikaa kaiken varalta. Ja sitten kun tapaamani kaveri on sen 10 minuuttai myöhässä niin huomaan odotelleeni jo 20 minuuttia. Ja mua vituttaa suunnattomasti odottaa. Jos olisin itse paikall siihen aikaan kun on sovittu ei se 10 minuutin myöhästyneen odottelu olisi niin hirveää mutta kun olen niin törppö ja olen liian ajoissa.
Mun kaverit aina sano mulle että odotas kun saat lapsia, sit oot joka paikassa just eikä melkein tai jopa myöhässä. No sain lapsen ja nyt varaan kaks kertaa enemmän aikaa sihen lähtöön ja matkaan joten edelleen olen tosi ajoissa joka paikassa. Olen varautunut itkupotkuraivaireihin pukiessa, siihen että rattaiden renkaat irtoaa enkä saa niitä takaisin ja joudutaan kävelemään. Olen varautunut siihenkin että kakka tulee vaippaan vaikka ollaan jo pihassa ja voidaan tulla vielä takaisin sisälle vaihtamaan se ja ollaan silti ajoissa.
Jaa miksikö lähden niin aikaisin? Mielestäni olisi järjettömän noloa olla myöhässä, antaa jonkun ihmisen odottaa minua, niin, minua, ei ketään. Mun kaverit (jos siis joku palstailee) varmaan minut tunnistaakin mutta joka paikassa olen ajoissa. Lentokentällekin menen 5 tuntia ajoissa "kun koskaan ei tiedä mitä tapahtuu" ja jos lento onkin myöhässä tunnin tai kaksi niin voitte jokainen arvata sitä odotuksen määrä kentällä. Mutta enpähän ainakaan myöhästy!!!
Kommentit (8)
Olen samanlainen. Tosin lasten kanssa se odottelu on kamalaa, hyppivät jo seinille siinä vaiheessa, kun pitäisi osata käyttäytyä. Mutta itseäni odottelu ei häiritse, jos ei ole niitä lapsia mukana. Otan sen tosiaan sitten rentoutumisen ja tilanteeseen valmistautumisen kannalta.
[quote author="Vierailija" time="03.10.2013 klo 16:49"]
Olen samanlainen. Tosin lasten kanssa se odottelu on kamalaa, hyppivät jo seinille siinä vaiheessa, kun pitäisi osata käyttäytyä. Mutta itseäni odottelu ei häiritse, jos ei ole niitä lapsia mukana. Otan sen tosiaan sitten rentoutumisen ja tilanteeseen valmistautumisen kannalta.
[/quote]
Joo juuri tuon takia nykyään hermostun tosi paljon jos joudun odottamaan kun lapsi hermostuu tosi nopeasti siinä paikallaan töjöttämiseen. Pyöritään sit vaikka korttelia ympäri...
Mä en käsitä miten voi odotellessa rentoutua mutta kokeilen :D
ap
Täällä samanlainen tapaus. Ajoissa tai liian ajoissa oleminen on kokemukseni mukaan periytyvä ominaisuus. Mummoni oli, äitini on, minä olen ja lapsikin on vielä etuajassa joka paikassa.
No lentokentällä todellakin kannattaa mennä ajoissa. Kerran bussi joka oli menossa lentokentälle hajosi matkalla. Onneksi kustansivat taksin lähimmälle juna-asemalle josta lentokentälle. Ehdin juuri ja juuri juosten. Sen jälkeen ainakin sinne menen ajoissa
Olet vastuullinen ihminen. Myöhästelijät ei ole.
Jos toinen on myöhässä, yleensä poistun 10-15 min odottelun jälkeen.
Kokeile siirtää ärsyyntyminen pois ja RENTOUDU se aika, kun odotat. Olet itse jo valmis, tavarat mukana jne., joten käytä aika mielen tyhjentämiseen, syvään hengittämiseen ja vain olemiseen.
Kaikilla ei ole - yleensä omista toimistaan johtuen - mahdollisuuksia rentoutua pientäkään hetkeä kiireisen päivän tohinoissa. Olet siis hyvässä asemassa moneen muuhun nähden :) tee siis odottelusta tehokasta, rentoutumisella on terveysvaikutuksia :)