Tytölle nimeksi Pimparella?
Mitä mieltä nimestä? En itse ole ainakaan ennen kuullut että jollain olisi nimenä.
Kommentit (22)
Ei hyväksytä, koska ei ole ennenkään annettu nimeksi. Maistraatti logiikka. Kokemus.
Pistä joku normaali nimi ja sitten kun tyttäresi alkaa 18 vuotiaana stripata tai harrastaa roller derbya ehdota sitä taiteilijanimeksi :)
Miksi ei suoraan Pimppinella, siksi kun kuitenkin kutsutaan.
Kaunis ja perinteinen suomalainen nimi.
Isoäitini kaima oli Pimparella. Eikä todellakaan ollut mitään wt-perhettä.
Tosi kiva! Voisko eka etunimi olla Anna?
[quote author="Vierailija" time="13.10.2013 klo 15:39"]
Kaunis ja perinteinen suomalainen nimi.
Isoäitini kaima oli Pimparella. Eikä todellakaan ollut mitään wt-perhettä.
[/quote]
Haha, voi vitsit! Klassikko :-D
Ja seuraavan tyttären nimeksi Salmonella?
[quote author="Vierailija" time="13.10.2013 klo 15:37"]
Pimpinella= Latinaksi anisruoho.
[/quote]
Meidän tytön nimi on Pimpinella, tosin nimi tulee lausua pehmeästi, vähän niin kuin "phimpinellä", niin että äänne on suun etuosassa, huulet suipistuvat suuteluasentoon ja niin, että nimeen jää ilmaa. Ei mitenkään kovasti suomalaisittain töksäyttäen.
Jotkut moukat naureskelevat nimelle, koska muka näkeävät tuossa nimessä sanan "pimppi". He eivät olekaan tietoisia nimen latinalaisesta alkuperästä ja kauniista tarkoituksesta. Katsomme moisia sivistymättömiä moukkia hieman nenänvartta pitkin. Onneksi meidän piireissämme on vain sivistynyttä väkeä, joille ei tulisi mieleenkään naureskella nimelle.
Latinankieliset nimet on nousussa! Ajattelin antaa vauvalle nimen Melena!
Ihana! Meidän tytön nimi on Pipariina ja pojan Güllik. Jos saadaan vielä tyttö, niin Pimparella olisi ihana nimi hänelle, jos vaan annat ap varastaa idean.
^ Pipariina ei kuulosta pahalta oikeesti
Ihana idea! Tästä tuleekin mainio toinen nimi meidän Vaginellalle.
onko teillä valmiina jo Nonparelli?
Yhdessä dokumentissa oli nainen nimeltään Dildora. Oli muistaakseni Kirgisiasta, Tadzikistanista tai jostain sieltä suunnalta.
Ehdotan toiseksi nimeksi Berberiinaa! Tulee ruostehappomarjan latinankielisestä nimestä.
Ettei Pimpparauta? :D