Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paljonko lajeja erikoisruokavalioisille juhlapöytään??

Vierailija
08.09.2013 |

Pitääkö joka piiraasta vääntää sopiva versio vai riittääkö esim että kaikki saa ainakin yhtä suolaista ja yhtä tai kahta makeaa vai onko epäkohteliasta kun tarjottavia on kuitenkin ainakin kymmentä sorttia muille...

Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kympille vinkiksi

 

Laktoositon gluteeniton on esim.

Kääretorttu (perunajauhoista tai gluteenittomasta jauhoseoksesta). Väliin hilloa tai kreemi laktoosittomasta voista/margariinistä, tomusokerista ja kananmunasta.

 

Hyytelökakku: Pohjaksi glut. digestivekeksit ja lak. margariini.
päälle lak.rahka, lak.kerma, mansikoita, sokeria ja van. sokeria. liivatetta. Kiille mansikoita ja marjamehua ja liivatetta (ohje on myös munaton)

 

Mokkapalamuffinit: Googleta ohje esim. yhteishyvän sivuilta ja vaihda vehnäjauhot glut.jauhoseokseen ja valitse margariiniksi laktoositon sunnuntai margariini (hopeinen kääre).

 

Lisää hyviä reseptejä esim. erimenusta. www.erimenu.fi/‎

 

Vierailija
2/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.09.2013 klo 14:51"]

Ymmärrän hyvin ap:ta.

Itse jouduin tänä kesänä emäntänä keksimään leivonnaisia laktoosittomaan JA gluteenittomaan ruokavalioon. Ihan oikeesti tuo laktoositon on teistä helppo toteuttaa?!

Kertokaa! Vinkkejä, kiitos. Ja mielellään vielä niin, että tarjottava on SEKÄ laktoositon ETTÄ gluteeniton. (salaatti ja kääretorttu joka kerta tarjottuna on vähän tylsä, ja mielikuvitukseton)

[/quote]

 

Suolaiset ja makeat piirakat, mokkapalat, tuorejuustokakut hyydyttämällä tai paistettuna... Kermaviiliä ja tuorejuustoa saa laktoosittomana, eikä maksa edes maltaita ja piirakkapohja on helppo tehdä sopivista jauhoista tai valmiista kekseistä. Mikä siinä laktoosittomuudessa on se suurin vaikeus? Tokikaan kaikkia raaka-aineita ei ole ja laktoosia on täyteaineena yllättävissäkin paikoissa mutta itselläni on mennyt sormi suuhun vain muutaman kerran (ja nekin yleensä juustohyllyllä). Minusta gluteeniton on haastavampi osuus tapauksessasi, koska gluteenittomat tuotteet käyttäytyvät leivottaessa hieman eri tavalla kuin vaikkapa tavalliset jauhot. 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
4/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

10. Banoffee tai vastaava onnistuu myös, kun keität kinuskin itse ja teet pohjan gluteenittomista kekseistä. On kyllä äkkimakeaa mutta vaihtelua.

Vierailija
5/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laktoosittomuus on helppoa, senkun etsii vegaanisia reseptejä jollei halua käyttää laktoosittomia maitotuotteita, joita on niitäkin aika paljon tarjolla. Gluteenittomuus on hankalampaa.

Vierailija
6/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En jaksanut lukea kaikkia vastauksia, mutta itse tällaisena hankalana allergikkona olen täysin tyytyväinen kun minulle on olemassa yksi vaihtoehto suolaista ja makeaa (tai miten monta kattausta juhlissa nyt on) eli joka kierrokselle jotain mitä lautaselleen laittaa.

 

Laktoositon on kyllä minusta niin helppo, että teen yleensä kaiken tai lähes kaiken laktoosittomana, mutta kai se on makuasia. Minulla on itselläni maitoproteiiniallergia, ja se on monin verroin vaikeampi juttu, niin tuo laktoosittomuus tuntuu tosi helpolle.

 

Muutenkin isoissa juhlissa toimii parhaiten, jos tiettyä allergiaa on vain vähän (esim. minä olen usein ainut maitoallergikko), että jossain on pieni lautanen jossa on vain nimikyltti ja minulle varatut tarjoilut. Tämä kahdesta syystä: jos jossain lukee maidoton, niin joku neropatti laktoosi-intolerantikko varastaa annoksen ja lisäksi allergiasta joutuu käymään lukemattomia keskusteluja tuntemattoman pöytäseurueen kanssa.

 

Eli itse ilahdun eniten siitä, että jossain päin on pieni lautanen, jossa on nimelläni varattu annos suolaista ja makeaa.

 

Toinen vielä, että sitä kannattaa oikeasti varata vain vähän, esim. yksi leivos tms. Olen myös joutunut tilanteisiin, joissa siellä on tyyliin 4 leivosta, joita kukaan muu ei sitten syö ja niitä tyrkytetään minulle mukaan juhlien jälkeen. Eli järkevän kokoinen pieni annos. Liiallinen tarjonta tuntuu vain ahdistavalta, että kuvitellaanko minun oikeasti syövän nämä kaikki, ja tuntuu loukkaavalta kun ei yksinkertaisesti pysty syömään kaikkea. Ja silti tietää, että toinen on niiden eteen nähnyt vaivaa. Joten älä laita liikaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No itse olen kyllä järjestänyt 50 hengen ylioppilasjuhlat niin että kaikki on maidotonta. Ja kyllä tuli kehuja.

 

Mutta monissa juhlissa joissa olen ollut, niin on varsinkin se makea herkku jäänyt syömättä, kun niitä on yksi tai kaksi ja joku muu on sen varastanut...

Vierailija
8/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

On tylsää jos kahdella vieraalla on illallisella lautanen tyhjää täynnä ja muilla kukkuroillaan. Ihmisillä nyt vaan on erityisruokavalioita ja emännän vastuu on ottaa kutsumansa vieraiden ruokavaliot huomioon, muuten ei sitten kannata kutsuakkaan jos ei vaivaudu vieraitaan ketsitsemään, kohteliaisuusasia siis.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suoraan sanoen emäntänä v'tuttaa, kun on valmistanut suurella työllä ja vaivalla erikoisruokia, joita ei sitten kukaan syö.

 

Muistelkaapa, kuinka usein joku laktoositon/gluteeiniton/maidoton/ ... on otettu täysin koskemattomana pois pöydästä? Eihän kenelläkään ole tietenkään velvollisuutta kaikkia seitsemään sorttia maistaa, kuten eivät maista kaikkea muutkaan vieraat. Kostuus riittää erikoisuuksissakin, mutta itse olen aina pyrkinyt siihen, että mahdollisimman suuri osa syötävistä sopisi sellaisenaan myös useimmille ruokarajoitteisille, eli löytyisi sekä maidotonta että gluteenitonta.

 

Ihan oikeasti laktoositon ja jopa maidoton on helpo toteuttaa vieläpä siten, että se on sama herkku kaikille. Kääretortun erilaiset versiot, kuivakakut ja tuulihatut suolaisina tai makeina ovat esimerkkeinä.

Gluteeniton ja varsinkin viljaton, maidoton ja munaton on vähän vaativampi, mutta täysin turhaa valmistaa jokaisesta A) tavallinen B) gluteeniton C) laktoositon D joku muu -ton versio. Lähdetään siitä, että ruokarajoitteet ovat etukäteen tiedossa, eli esimerkiksi hääkakusta voi olla tavallinen ja sen lisäksi yksi kakku, joka on sekä gluteeniton että laktoositon, kun sillä selvittää aika monta dieettiä.

 

Nimellä varustettu tarjotin todellakin ratkaisee sen ongelman, että joku "varastaisi" jonkun harvinaisen vaativan allergikon annoksen, ja on paljon helpompi tehdä se yksi monipuolinen erikoisannos kuin kaikesta mahdollisesta se toinen versio, joista suuri osa jäisi syömättä.

Vierailija
10/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä vetoa, että kun ap tekee sitten nuo erityisruokavalioiden mukaiset tarjottavat, ehkä yksi niistä syö ja loput tavallista? :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Surullista että juhlien järjestäjä laskee mitä tarjottavat tulevat maksamaan. Olen aina tottunut järjestämäään juhlat niin että kaikki on sopivia laktoosittomille ja gluteenittomille. Kerran oli kutsuttuna pariskunta, joille sopi vähälaktoosiset tarjottavat ja he varovasti kysyivät sopiiko kakku heille, kun kerroin että kaikki pöydässä sopii ei kiitoksista meinannut tulla loppua, kiva kerrankin ilahduttaa ihmisiä.

Vierailija
12/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko joku niistä kaikille tarjolla olevista sorteista tuunattavissa niin, että olisi sopiva myös erikoisruokavaliosille? 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

On erittäin ystävällistä ja ajattelevaista huolehtia erityisruokavaliosta. Mitä enenmän on valikoimaa, sen paremmat pisteet saat. Hyväksyntää kaikilla tarjoomisilla haetaan. Kyllä siitä puhutaan sitten jälkeenpäin. Kuinka hyvin tai huonosti oli laitettu tarjottavat. 

Vierailija
14/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin varautunut että kaikki on hylaa mutta nyt osa vieraista onkin kokonaan laktoosittomia. Parista piiraastaa saan kokonaan laktoosittoman helpohkosti mutta monta muuta on joista ei onnistu ja olen jo ostanut ainekset valmiiksi. Lisäksi on muita tiedossa olleita ruokavalioita, joille on kaikille varattu JOTAIN mutta ei millään kaikille kaikkea. Paitsi niille jotka voi syödä kaikkea. Mutta olisitko pettynyt, jos laktoosittomana saisit vain yhtä suolaista ja yhtä makeaa? Vieraita yhteensä 40 joten aika iso homma kaikkiaan...

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laktoositon on niin helppo toteuttaa, että kyllä minä hieman pahastuisin. Toki kaikki ei ota asiaa huomioon ollenkaan, että sikäli. Saatko lisäksi helposti tehtyä esim. jotain salaattia tms, joka sopii ihan kaikille. 

Vierailija
16/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta ei ole ollenkaan helppo toteuttaa laktoosittomia!!! Moni raaka-aine on sopimaton ja lisäksi muut tosi paljon kalliimpia! En tosiaan maksa 40 ihmiselle puolta kalliimpia laktoosittomia raaka-aineita, koska kaksi niitä tarvitsee... Eli joko teen erikseen ne laktoosittomat (huh) tai sitten heille on pöydässä yht. 2-3 lajia, mitä voivat syödä (ei kiva sekään). Harmin paikka että ilmoittivat asiasta näin myöhään, kun hankinnat on jo tehty....

Ap

Vierailija
17/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta kaiken ei tarvitse sopia tai kaikesta ei tarvitse olla kahta versiota. Mieti siltä kannalta, että mitä ihmiset yleensä ottaa pöydästä ja ajattele sitten että erikoisruokavalioinen saa vastaavan kattauksen. Esim. juhlissa, jossa viivytään pari tuntia otetaan yleensä jotain suolaista ja sitten jotain kakkua/piirakkaa/kääretorttua ja siihen kaveriksi pikkuleipää. Eli tälläisillä kutsuilla tuo mainitsemasi yksi suolainen ja yksi kuohkeampi makea ja yksi keksi tai pikkuleipä laji on minusta ihan riittävä.

 

"Kaverin luona kahveilla" käydessä minusta riittää, että on jotain otettavaa eli yhden lainen piirakka tms. riittää.

 

Koko päivän kestäviin juhliin (esim. meillä suku levällään, joten sukujuhliin tullaan sitten koko päiväksi) tarvitaan reilummat tarjottavat eli sopia lämmin ruoka ja kahvipöytään sekä suolaista, että makeaa.

 

Toisaalta riippuu vähän erikoisruokavaliosta. Esim. gluteenitonta on helppo leipoa niin, että sopii kaikille. Meillä on lähipiirissä paljon keliaatikoita, joten sukujuhliin leivottaessa tulee tehtyä melkein kaikki gluteenittomana. Meillä toinen lapsi on mm. kananmuna-allerginen hänelle on jo vaikeampi keksiä tarjottavia, joten leivon yleensä hänelle tuon yllä mainitun ajatuksen mukaan ja oletan hänen saavan tarjottavaa vieraisilla myös tuon ajatuksen mukaan. Toinen laspi on taas hyvin suppealla erikoisruokavaliolla ja en edes oleta, että kukaan alkaisi järjestää hänelle sopivia tarjottavia, vaan otan omat eväät mukaan. Jos emäntä erikseen kysyy mitä hänelle voi tarjota, niin neuvon ostamaan sen ainoan pillimehun mikä hänelle sopii ja ne ainoat keksit mikä hänelle käy. 

Vierailija
18/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kalliimpia ne tosiaan on, mutta kaikki on korvattavissa. Minä varmaan tekisin niin paljon laktoosittomia, kuin suinkin antaa budjetti periksi ja sitten lisäksi vielä jotain sellaista, mikä sopii kaikille ja on edullista, esim. viher/salaatti tms. 

Vierailija
19/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itseasiassa laktoositon ei ole niin helppo toteuttaa kuin mitä ajatellaan. Esimerkiksi mascarponea ei taida saada lainkaan laktoosittomana, samoin vuohenjuustoa on vaikea löytää. Toki mascarponen voi korvata varmastikin jollain mutta itse ainakin haluaisin testata reseptiä ensin, jotta tietäisin tuleeko siitä oikeasti samanlainen luomus kuin alkuperäinen. Lisäksi rahaa menee tuplasti enemmän. Lisäksi kahden takia olisi hölmöä tehdä kaikki sopiviksi, harvoinhan muidenkaan allergioiden tai rajoitusten suhteen tehdään niin, vaikka olisivatkin helppoja. 

 

Minä olen itse kasvissyöjä ja minulle riittäisi yksi suolainen ja yksi makea herkku. Tietysti, jos olen ilmoittanut ruokavaliostani aiemmin toivoisin, ettei se ainoa makea herkku ole pipari tai pulla, kun muilla on hyydytettyä juustokakkua. Myöhässä ilmoittautuneena olisin onnellinen, jos edes yksi tarjottavista sopisi minulle ja se saisi olla laadultaankin kaupan valmis. Omahan olisi mokani.

 

En tiedä ruokalistaasi mutta mieti mitä sinulla on ja miten saisit helposti lisättyä muutaman laktoosittoman tarjottavan. En kuitenkaan ottaisi asiasta liikaa stressiä kerta ilmoittavat asiasta näin myöhään. 

Vierailija
20/20 |
08.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärrän hyvin ap:ta.

Itse jouduin tänä kesänä emäntänä keksimään leivonnaisia laktoosittomaan JA gluteenittomaan ruokavalioon. Ihan oikeesti tuo laktoositon on teistä helppo toteuttaa?!

Kertokaa! Vinkkejä, kiitos. Ja mielellään vielä niin, että tarjottava on SEKÄ laktoositon ETTÄ gluteeniton. (salaatti ja kääretorttu joka kerta tarjottuna on vähän tylsä, ja mielikuvitukseton)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä yhdeksän