Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ärsyttää matkustaa junassa.

Vierailija
12.02.2006 |

Olin varannut paikka lipun kun matkustin alle 2-vtuotiaan lapseni kanssa jottei sitten tarviis siirtyä alta kun joku tulee sanoo et paikka on varattu. no menin omaa paikkaani kohti ja siinä istuu 5-vyuotias tyttö ukkinsa kanssa. Sanoin ystävällisesti että paikka on varattu. Ukko alkaa mesoamaan eikö lastenvaunussa ole muka tilaa. sanoin etten tiedä kun olen varannut sen paikan enkä lastenvaunun paikkaa. Ukko alkaa natista kun pitää siirtyä että he voivat kyllä mennä viereiseen vapaaseen paikkaa että heille siirtyminen ei ole ongelma. En jaksanut sanoa että lapseni käy nukkumaan enkä sitten halua siirtyä pois muiden alta jos olen varatulla paikaal. Olisivat itsekkin varanneet paikkansa!!!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
12.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarkista faktat ennenkun trollaat!

Vierailija
2/4 |
12.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja ostithan lipun myös vauvalle, vai piditkö sylissä koko reissun ajan??

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
12.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotka hymyilee, mutta samalla puree hampaitaan yhteen ja sitte sellasella ällöimeläbitch-äänellä käy naljailemaan ja vaatimaan paikkaansa.

Vierailija
4/4 |
12.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli jos asema on kiinni tai lakkautettu (tai jos ei ehdi ostaa). Nykyisin monilla pienemmillä asemilla ei ole enää lipunmyyntiä. Näissä tapauksissa on tosiaan velvollisuus siirtyä, jos joku tulee paikkalipun kanssa. Ennen konduktöörit ohjasivat paikkaliputtomat istumaan vaunun päädyssä oleville paikoille, koska ko. paikat olivat korvamerkittyjä paikkaliputta matkustaville (paitsi jos juna tuli täyteen).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän kaksi