Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millainen ihminen inhoaa hellettä?

Vierailija
18.06.2013 |

Oletko tai onko läheisesi hellettä (yli 25 astetta) inhoava, kuvaile itseäsi muutenkin vähän, oletko ulospäinsuuntautuva seuraihminen vai introvertti omissa oloissasi viihtyvä, positiivinen vai negatiivisuuteen taipuvainen?

 

Kommentit (53)

Vierailija
1/53 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalainen, joka ei ole tottunut kuumaan säähän ja syntynyt oikeaan paikkaan tänne maapallon  pohjoispuolikkaalle. Eli minä, joka olen ekstrovertti ja sosiaalinen, mutta viihdyn hyvin yksinkin. Pidän kyllä lämpimästä ja auringosta, mutta niin kuumasta en, että hiki virtaa. Viihdyn, kun tunnen oloni raikkaaksi. 

Vierailija
2/53 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moottorikelkkailija, purjelentäjä, hiihtäjä,rullaluistelija, uimari, normaalipainoinen, keski-ikäinen nainen, kolme lasta. Liian kuuma keli kesällä pilaa kaiken paitsi rantakelin :) En tykkää yli +23 asteen keleistä yhtään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/53 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellainen joka asuu tai on asunut ulkomailla oikeasti lämpimässä / kuumassa maassa

Vierailija
4/53 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuulisella säällä tai meri-ilmastossa 25 astetta on vielä ihan hyvä lämpötila, mutta sen yli ei saa mennä — sitten alkaa ahdistaa. Tästä huolimatta Suomen kesä on mielestäni ihanaa aikaa valoisine öineen ja leudommat kesäilmat aivan parhaita.

Olen positiivisesti elämään suhtautuva, äkkipikäinen, huolimaton, pohtiva henkilö. Olen fyysisesti kovin aktiivinen, mikä lienee osittain syynä helleinhooni: silloin alkaa olla tuskastuttavaa pyöräillä, hypähdellä metsässä tai kierrellä katselemassa uusia paikkoja, ja minua tylsistyttää vain maata puistossa. Hikoilen helposti: olen jumppatunnilla aina se, jonka paita ensimmäisenä kastuu läpi. Lisäksi ihoni on herkkä enkä halua sen palavan. Painoni on normaalipainon alarajoilla ja voin todella sanoa rakastavani vartaloani sellaisena kuin se on (pitkään en ollut tätä mieltä). Eli kuljen mielelläni kesämekoissa, liian kuumalla se vain alkaa tuskastuttaa.

Vierailija
5/53 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellainen joka viettää helteessä 8 tunnin työpäivän haalarit päällä töitä tehden. Kaikilla työpaikoilla ei työturvallisuuden vuoksi saa hillua bikineissä ja sivellä aurinkovoidetta tämän tästä ihoonsa.

Vierailija
6/53 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millainen ihminen keksii näin typeriä kysymyksiä ja tekee niistä viestiketjuja?  No tässä kuitenkin sulle vastaus, jota et varmasti olisi keksinyt itse: 

Punahiuksiset ovat lähes poikkeuksetta vaaleaihoisia; heidän ihonsa palaa helposti eikä rusketu.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Melanooma

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/53 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En vaan pysty olemaan kamalan kuumassa, ainakaan Suomessa. Kun asumme Espanjassa, siellä siedin  kuumuutta aivan eri tavalla, koska ilmankosteus ym oli erilaisia kun täällä.

Olen ulospäinsuuntautuva, seurallinen ja tosi puhelias. Nauran usein, vähintäänkin hymyilen.

Rakastan olla ulkona, mutta en suorassa auringonpaisteessa. 

Jos olen helteessä auringon alla niin en ainakaan makaa vaan pelaan pelejä, luen (en kauaa)leikin lasten kanssa ja liikun. Voin helteessä lähteä pitkällekin kävelyreissulle, mutta samaa aikaa en koskaan voisi maata ja grillata ihoani. En ota aurinkoa siis koskaan, se nappaa minut. ;)

Olen ajatellut, että syy miksi en viihdy paisteen alla on kilpparin toimintahäiriö. Lämpö jotenkin saa aikaan kuristavan tunteen, tukahduttaa niin, että ahtaanpaikan pelko nousee jollain alitajuntaisella voimalla pintaan.

Tuolloin kun arvoni oli niin liikatoimintaiset, että meinasin kuolla (arvot oli mittaamattomissa) niin en sietänytbedes lämpöä sisällä. Sydän jyskytti levossa päälle 120 ja heikotti. 

Nykyisin olo jo huomattavasti parempi kun kilpparini on joditettu kahdesti ja nyt on vvajaatoiminta mihin syön lääkettä.

 

 

Ettei aina ihmisten valinnat, tavat tai muut kerro jotakin luonteesta jne. On paljon syitä mitkä eivät näy. Ehkä tänne tulee joku muukin vastaavalla perusteluilla kertomaan miksi ei kykene nauttimaan suorasta auringon paisteesta.

Vierailija
8/53 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi kaveria tulee mieleen, molemmat introvertteja pessimistejä ja masentuneisuuteen taipuvaisia, toisella myös sosiaalista fobiaa ja paniikkihäiriötä. Toinen selvästi ylipainoinen, toinen vähän roteva/tukeva.

 

Itse rakastan hellettä sen takia, että puolet vuodesta palelen aina vaan. Olen asunut Kaliforniassa, Espanjassa ja Italiassa, joten tiedän millaista on +40 asteessa ja rakastan kunnon kuumuutta. Ihonikin tulee lämpimässä ja auringonpaisteessa loistokuntoon ja hiukset tuntuvat puolta paksummilta. Ja kuten 25 sanoo, voin hyvin nukkua 30 asteisessa asunnossa ja vielä vaikka vetää peittoakin päälle. Kylmässä iho tuntuu kuivalta, näppyläiseltä ja harmaalta ja hiukset lätistyvät sähköisinä päätä pitkin. (Olen introvertti, mutta yltiöpositiivinen, energinen ja iloinen ihminen)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/53 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäminäminä ilmoittaudun heti!

Ulospäinsuuntautunut, asiakaspalvelutyössä oleva, helposti hikoileva normaalipainoinen, perheellinen.

Aurinngossa palan helposti, useimmiten joudun suojautumaan vaatteilla, koska aurinkovoiteet eivät sovi mun iholle. Hikinen iho alkaa myös kutista helposti. Helteellä ei jaksa lenkkeillä. Ja vaikka kuinka joisi vettä, kaikki paikat turpoavat.

Helteellä vaikea nukkua (meillä ei vieläkään ole ilmalämpöpumppua jolla sais viilennettyä kämpän, jospa jo ensi kesänä).

Uiminen helpottaa oloa ja unenpäästä saa paremmin kiinni kun käy illalla viimeiseksi uimassa, kylmä suihku ei viilennä kehoa yhtä tehokkaasti. Tosin yli 23 asteinen järvivesi on mun mielestä jo liian lämmintä.

20-22 asteen pilvipouta on mun mielestä paras sää

Vierailija
10/53 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="18.06.2013 klo 15:43"]

Oletko tai onko läheisesi hellettä (yli 25 astetta) inhoava, kuvaile itseäsi muutenkin vähän, oletko ulospäinsuuntautuva seuraihminen vai introvertti omissa oloissasi viihtyvä, positiivinen vai negatiivisuuteen taipuvainen?

 

[/quote]

 

Olen luonteeltani positiivinen, koitan aina löytää kaikesta jotain hyvää. Hellettä inhoan sairauteni vuoksi. Vuosien varrella lääkitys on saanut ihoni siihen kuntoon että pienikin auringonpaiste saa sen kihisemään ja kirvelemään :( No, pysyttelen varjossa. Eipä siinä mitään. Helle on auringonpaistetta pahempi, kroppani ei vain pysty "jäähdyttämään" minua niinkuin joskus nuorena js terveenä, jolloin en kärsinyt tippaakaan helteestä. Olen aivan kauhean väsynyt, parit päiväunet per hellepäivä. Se on aika tylsää.. siitä en osaa oikein keksiä mitään positiivista koska uni ei piristä ja sama olo jatkuu niin kauan kuin hellekin. Olisi ihanaa pystyä nauttia lämpimästä ja ottaa vähän väriä itseensä mutta kun en voi. Olen oppinut nauttimaan sitten talvesta ja kylmyydestä. Rakastan talvea nykyään. Tsemppiä kaikille lämmöstä kärsiville. Nauttikaa te jotka pystytte, olen iloinen puolestanne - mutta älkää pliis tylyttäkö niitä jotka ei voi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/53 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos kovasti, että olette vastanneet näin runsain joukoin jo typeräksi moitittuun avausviestini kysymykseen. Tämähän on ollut mielenkiintoinen "tutkimus", jonka tuloksena taitaa olla se, ettei helteestä pitämättömyys korreloi esim. ihmisen seurallisuuden kanssa millään tavalla, sairauksien kylläkin (mikä ei ollut edes minulle yllätys). Hyvää kesää vaan kaikille ja jokaiselle jotakin toivesäätä viikon tai parin ajan :)

ap

Vierailija
12/53 |
18.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lihava.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/53 |
18.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellainen ihminen on eskimo.

Vierailija
14/53 |
18.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä.

Vuoden Floridassa viettänyt... sen jälkeen ei ole kuumuus kiinnostanut, ei yhtään.

Perheellinen, keski-ikäinen, oman tien kulkija, pessimisti.

 

Terkkuja vaan tutuille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/53 |
18.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enempi introvertti, hikoan helposti, naama alkaa kiiltää, istuessa jopa housut kastuvat. Ujo, en mikään seurapiiri-iihminen. Rantaelämä lomakohteessa kauhistus.

Vierailija
16/53 |
18.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

rakastan talvea. inhoan kuumaa säätä eikä siinä ole mitään erityistä syytä. miksi jotkut mutuen inhoavat sadetta tai kylmää? itse rakastan niitä :) eikö sellainen ihminen kestä mitään synkkää elämässään joka inhoo talvea ja sadetta??

Vierailija
17/53 |
18.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oman tienkulkija täälläkin, pessimisti, taipuvainen melankoliaan. Iloinen kalkatus, nauru ja biletys eivät ole minun juttujani.

Vierailija
18/53 |
18.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lämmönsäätelykykyni on heikko, eipä siinä muuta tarvita. Nyt vielä kun vaihdevuosien myötä hormonitasot heittelehtivät ja on kuumia aaltoja muutenkin, helle tuntuu tukalalta. Mieti vähän autoa, josta puuttuu ilmastointilaite. Osa meistä ihmisistä on sellaisia. Ei me välttämättä muulla tavalla olla viallisia.


Minkälainen sinä olet ihmisenä, joka etsit fysiologian alaan kuuluville asioille psykologisia selityksiä?

Vierailija
19/53 |
18.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisin veikata, että ylipainoiset tai muuten vain ihmiset, jotka eivät ole jostain syystä sinut vartalonsa kanssa. Itse inhosin ennen hellettettä ihan siitä syystä, että olin vartalooni tyytymätön. Olen koko lapsuuteni ja nuoruuteni ollut laiha. Ihan siis tahtomattani, sillä vaikka söin normaalisti en vain lihonut. Olen siis koko ikäni saanut kuulla "hyi, kun sä oot laiha" tyylisiä kommentteja. Tästä syystä puin housujen alle aina esim. yhdet tai kahdet paksut legginsit, että näyttäisin lihavammalta eikä housut roikkuisi. Helteellä tuli siis hieman kuuma, kuten arvata saattaa. :) Hameita tai mitään muuta kesäistä (ja vartaloni paljastavaa) en uskaltanut laittaa päälleni. Noh, näin päälle kolmekymppisenä olen vihdoin sinut itseni kanssa ja tätä "hoikkuusgeeniä" osaa jopa arvostaa. Ja olen oppinut tykkäämään helteestä. :)

Vierailija
20/53 |
18.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="18.06.2013 klo 15:57"]

 Ei me välttämättä muulla tavalla olla viallisia.


Minkälainen sinä olet ihmisenä, joka etsit fysiologian alaan kuuluville asioille psykologisia selityksiä?

[/quote]

Noh, en pidä tätä vikana ollenkaan, vaan ominaisuutena, johon saattaa omasta mielestäni liittyä myös psykologisia siteitä. Olemmehan psykofyysinen kokonaisuus. Minusta tämä on mielenkiintoinen aihe. Olen itse niitä, jotk inhoavat hellettä ja olen sellainen "aah ihanaa, vihdoin syksy"-ihminen ollut aina. Hieman surumielisyyteen taipuvainen, en kovin ulospäinsuuntautuvaa tyyppiä. Tuntemani aurinkoa rakastavat ovat kaikki hyvin seurallisia, aurinkoa kaihtavat itseni kaltaisia, ja siksi olen alkanut miettiä, onkohan näillä yhteys, vai vain sattumaako tuttava/työkaveri/sukulaispiirissäni.

Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme seitsemän