Ei hyvää päivää, nytkö on sitten gluteeni kielletty?!
Ensin rasva, sitten aivan uskomaton kaaos hiilareiden takia ja nyt sekin on kai jo historiaa ja on valjennut, että gluteeni on kaiken pahan alku ja juuri?
Voi hitto, syökää mitä vaan, mutta syökää kohtuudella, miten se on niin vaikea tajuta?
Ja olen itsekin lihava, siksi, että syön liikaa, ei siksi, että olen syönyt hiilareita tai gluteenia jne. Vain liikaa.
Huvittaa vaan nää vallankumoukset kerta kerralta enemmän :D
Kommentit (10)
^Samaa meinasin vastata ja samoilla sanoilla. Jos olis valta niin kieltäisin tuommoisen ihme älyvapaan "koska minä teen näin niin se on kaikkien tajuttava että se toimii kaikilla" -lässytyksen.
Toisaalta siinä voi olla perää, että esimerkiksi vehnä on jo niin jalostettua (siis leivontaominaisuuksien parantamisen vuoksi) ettei monen elimistö oikein osaa enää käsitellä sitä.
Mä olen ollut gluteeinittomalla ruokavaliolla nyt pari kuukautta, en tosin siksi että laihduttaisin. Kokeilen tätä nyt suosituksesta, koska on ollut vatsa ja iho-oireita.
Hyvää: ei turvota enää ollenkaan, painoa on tippunut pari kiloa, iho on parempi ja hiukset kasvaa paremmin. Ei myöskään tule syötyä neukkaripullaa tai muuta sellaista, koska ne on yleensä vehvästä tehty. Tulee siis katsottua tarkemmin, mitä syö. Pastaa ja leipää olen syönyt gluteeinittomina.
Huonoa: vatsa on löydällä, jos ei ole muistanut syödä tarpeeksi kasviksia, pähkinöitä, marjoja ja hedelmiä.
Joten ei tällä paino putoisi, jos ei katso vähän tarkemmin mitä syö. Ihan vanhaan tapaan on tullut syötyä jäätelöä, suklaata ja juotua viiniä. Olutta en joisi muutenkaan.
Ja vaikka ei jättäisi gluteenia pois kokonaan, jokaisen kannattaisi miettiä, ostaako leipomotuotteita, joihin on lisätty prosessoitua gluteenia vai ei. Ei liene ihme, jos keho alkaa jossain vaiheessa pykiä vastaan.
t. Yksi, jolla henki kulkee ilman gluteenia paremmin ja turvotus on tiessään
Tulin kirjoittamaan samaa, että kokeilepa pari viikkoa ja tule sitten kertomaan tulokset. Voit yllättyä. Olostasi sekä vaakan lukemasta.
Ai, että. Kultaiset muistot.
Vaihtaa vain mielessään gluteenin hiilareihin noissa vastauksissa, niin sama paatos on päällä kuin aikoinaan.
[quote author="Vierailija" time="18.06.2013 klo 15:47"]
Ai, että. Kultaiset muistot.
Vaihtaa vain mielessään gluteenin hiilareihin noissa vastauksissa, niin sama paatos on päällä kuin aikoinaan.
[/quote]
Mä en ainakaan ole koskaan ollut millään ruokavaliolla ennen tätä. Kerran kokeilin lääkärin suosituksesta tosin maidotonta. Mutta kelle sopii mikäkin, mitä sitä muut määkimään.
t. se vitonen
Kokeilin muutama vuosi takaisin gluteenitonta ruokavaliota vatsaoireiden takia. Ei mitään vaikutusta painoon, eikä oloon muutenkaan.
no puolella kansastahan on diabetes tietämättään, miksei sitten moni kärsi keliakiastakin tietämättään. Sitten kun gluteenin jättää pois helpottuu keliakia nopeasti (ja mahdollisesti myös diabetes, koska gluteeni viskoo verensokeria), joten yksittäistapausten hienojen tulosten perusteella on kyllä typerää yleistää että kaikki hyötyisivät gluteenin jättämisestä. Mutta mukavaa, että joillekin toimii!
Hyvää päivää. Eihän sitä sinulta kukaan kiellä, mutta saattaisit hämmästyä jos olisit pari viikkoa ilman.