Kööpenhamina lasten kanssa ja hotelli Scandic Sydhavnen
Hotellista kovin ristiriitaisia arvosteluja; olisiko av-mamma ollut ko hotellissa?
Vihjeitä liikkumiseen julkisilla sekä kivoja ruokapaikkoja?
Löysin tiedon vuodelta 2011, että tuohon hotelliin pitää mennä lenotkentältä keskustan kautta ja sitten palata takaisinpäin. Pitääkö tuo vielä paikkaansa vai joko lentokentältä lähtevä juna pysähtyy tuon hotellin lähellä olevalla asemalla?
Kaikki vinkit otetaan ilolla vastaan :)
Tivoli sekä Blue planet vierailulistalla tällä hetkellä. Aikaa matkaan on varattu 3 kokonaista päivää. Lapet 9 ja 11 vuotiaita.
Kommentit (13)
Junalla
Kun saavut Kööpenhaminan kansainväliselle lentokentälle, voit ostaa junalippuja terminaalissa 3 sijaitsevan rautatieaseman yläpuolella olevasta lipputoimistosta. Nouse Kobnhavn H -asemalle (päärautatieasema) menevään junaan. Täältä pääset junalla alle kymmenessä minuutissa Sydhavnenin asemalle, josta on vain 200 metrin matka Scandic Sydhavnen -hotelliin.
[quote author="Vierailija" time="21.07.2013 klo 16:16"]
Junalla
Kun saavut Kööpenhaminan kansainväliselle lentokentälle, voit ostaa junalippuja terminaalissa 3 sijaitsevan rautatieaseman yläpuolella olevasta lipputoimistosta. Nouse Kobnhavn H -asemalle (päärautatieasema) menevään junaan. Täältä pääset junalla alle kymmenessä minuutissa Sydhavnenin asemalle, josta on vain 200 metrin matka Scandic Sydhavnen -hotelliin. [/quote]
Kiitos eli pitää mennä edes-takaisin. Kas kun en tuota sivua ollut löytänyt/nähnyt.
ap
Yövyimme hotellissa pari vuotta sitten kesällä tultuamme Legolandista omalla autolla. Harmiksemme silloin oli juuri pyhät ja suuri osa liikkeistä kiinni.
Hotelli ei jäänyt mitenkään erityisesti mieleen (yövymme vuosittain useissa hotelleissa). Melko perus-Scandiciä. Melko vaatimattomat huoneet.
Hotellista oli lyhyt kävelymatka rautatieasemalle, jonne mentiin rautatien alta. Asema on melko ankea. Siinä lähellä oli myös pizzeria, josta haimme yhtenä iltana pizzat.
Hotellin lähellä on myös huoltoasema, jolta sai jotakin syötävää ja ostimme sieltä muistaakseni marsipaanikääretortun.
Alue on tyypillistä esikaupunkia.
Me olimme Scandic Sydhavnenissa lasten kanssa Legolandin matkallamme, mutta siitä on jo useampi vuosi, ihan ajankohtaista tietoa en siis pysty antamaan.
Me olimme liikenteessä omalla autolla, jolla oli helppo tulla hotelliin. Kastrupin kentälle on tosi lyhyt matka, mutta joutuuko kiertämään keskustan kautta, sitä en tiedä. Minusta junapysäkille oli jonkinmoinen kävelymatka, mutta tosiaan systeemi on voinut muuttua vuosien aikana.
Itse hotelli oli siisti perus-Scandic, viihdyimme siellä ihan hyvin. Ainakin silloin piti olla varovainen minibaarin kanssa, siinä oli avonainen taso jolla esim. suklaat olivat, ja jos vahingossa nosti siltä jotain, se meni heti huoneen laskuun. Toivottavasti systeemi on muuttunut - meillä ei ollut ongelmia, mutta respassa useampi henkilö setvi tätä asiaa.
Noiden mainitsemiesi kohteiden lisäksi voisitte tehdä vesibussikiertoajelun, lapsista (ja meistäkin) se oli hauska. Kaupunkia näki hyvin (mm. kuninkaallisia linnoja), ja välillä mentiin matalien siltojen alta.
Hauskaa matkaa!
Kiitos! Tuota vesibussiajelua olinkin harkinnut eli otamme sen ohjelmaan.
ap
Sydhavnen näyttää sijaitsevan 2. zonella.
http://www.visitcopenhagen.com/copenhagen/service/tickets-and-prices
En muista millaisia lippuja meillä oli käytössä, mutta kannattaa tutustua eri vaihtoehtoihin (kannattaako ostaa esim. Copenhagen card). Lasten liikkuminen näyttäisi olevan ilmaista maksavan aikuisen seurassa.
Me matkustimme ainakin reittivesibussilla Nyhavnilta merenneidon suuntaan (kävelimme siitä myös katsomaan isoja risteilyaluksia) ja olisimme luultavasti myös menneet hotellin lähettyvillä sijaitsevaan kauppakeskuskukseenkin (Fisketorvet?) sellaisella, jos kaupat olisivat olleet auki. Nyhavniin menimme bussilla rautatieasemalta, jolloin saimme myös katsella kivoja nähtävyyksiä matkan varrella. Takaisin Nyhavnista tulimme kävellen Strögetin kautta.
http://www.visitcopenhagen.com/copenhagen/sightseeing/top-30-attractions
Olimme juuri viime kesänä Scandin Sydhavnenissa muutaman yön.
Keskustaan menee junalla muutama minuutti. Juna-asema aika ankeassa ympäristössä ja sinne oli jokunen sata metriä matkaa. Juna-aseman vieressä on pieni kauppa, jossa kuitenkin ihan hyvä elintarvikevalikoima.
Hotellin aamiainen oli hyvää pohjoismaista tasoa, ja hotellin sisäpiha oli todella kiva minigolf-ratoineen! Lisäksi hotellin katolla olevasta porealtaasta oli mukavat näkymät. Hotellista saa lainata polkupyöriä, mutta lastenistuinta ei ollut saatavana, joten harmiksemme niistä ei ollut iloa. Ideana olisi ollut polkea 2v tyttären kanssa leikkipuistoon noin 1,5km päähän (olimme lentokoneella, joten ei omaa autoa käytössä).
Siivouksen taso ei myöskään ollut erityisen hääviä. Meillä oli muistaakseni junior-sviitti, mutta huone ei ollut ihan hirveän hyvässä kunnossa. Tästä jätimme palautettakin.
Palvelu oli kyllä muuten ihan perushyvää tasoa, ei suurempia valittamisen aiheita.
Summa summarum: parempiakin hotelleja on vastaan tullut, mutta ei tuo nyt ihan huonoimmastakaan päästä ole. Matkaa keskustaan on muutama kilometri, mutta jos se ei haittaa, niin sitten ihan OK valinta.
[quote author="Vierailija" time="21.07.2013 klo 16:06"]
Eikö kukaan ole ollut Kööpenhaminassa lasten kanssa? Hämmästyttävää!
ap
[/quote]
Olemme useastikin, mutta emme tuossa hotellissa.
Kiitoksia paljon kaikille vastanneille :)
Hyviä vierailuvinkkejä otan edelleen ilomielin vastaan :)
ap
Ajattelimme ostaa nuo Kööpenhamina-kortit, koska niillä saa matkustaa julkisilla ilmaiseksi ja noihin valisemiimme kohteisiin pääsee ilmaiseksi; laskurin mukaan säästämme noin 120,- euroa ostamalla kortit.
Hotellissa emme oleile muuta kuin aamupalan verran ja ehkä saapumispäivän iltana kun on ollut aikainen herätys.
Kastrupista voi ostaa kortit. Kannattaa miettiä, mistä lähtien ne laitetaan voimaan.
Hyvää matkaa! :)
[quote author="Vierailija" time="21.07.2013 klo 19:28"]
Ajattelimme ostaa nuo Kööpenhamina-kortit, koska niillä saa matkustaa julkisilla ilmaiseksi ja noihin valisemiimme kohteisiin pääsee ilmaiseksi; laskurin mukaan säästämme noin 120,- euroa ostamalla kortit.
Hotellissa emme oleile muuta kuin aamupalan verran ja ehkä saapumispäivän iltana kun on ollut aikainen herätys.
[/quote]
Sirtyminen kentältä hotelliin: etukäteen tilatta taksi kustantaa 45 euroa, ja vie teidät suoraan kentältä hotellin ovelle. Kannattaa verrata hintaa junamatkaan, voi olla että erotus on sen verran pieni että tässä kannattaa satsata. (kts. Cabforce.com)
Eikö kukaan ole ollut Kööpenhaminassa lasten kanssa? Hämmästyttävää!
ap