Viitsiikö kylässä mennä keittämään kahvit kuudelta..
Jos tietää että talon väki nukkuu jonnekin 10-11? Olisi kutsu kylään, mutta en pysty nukkumaan kuin korkeintaan seitsemään ja harvoin niinkään pitkään, vaikka sitten valvoisin pikkutunneile. Kyseessä ei ole suku. Monesti herään viideltä, käyn lenkillä ja sitten syön aamupalan viikonloppuisinkin. Voikos kylässä mennä kuudelta aamulla suihkuun, jos muut nukkuvat?
Kommentit (29)
mullakin on aina sama "ongelma" ja onneksi mulla on niin hyviä ystäviä jotka tietävät ja hyväksyvät sen. Ja saan todellakin herätä ja keittää kahvini silloin kun haluan.
Silloin se on tietenkin ok, jos isäntäperhe tietää asiasta. Mutta jos ei tiedä, niin on aika itsekästä herättää muut vain siksi, että on ainoa aamuvirkku.
[quote author="Vierailija" time="20.07.2013 klo 07:33"]Tiedät vastauksen kysymättäkin: et voi mennä keittämään kahvia ja suihkuun klo 6. Suihku ja kahvi voi odottaa, lue vaikka kirjaa pari tuntia tai mieluiten siihen asti, että muut heräävät. Maailma ei pyöri sinun tarpeittesi ympärillä. Voit huomioida vähän muitakin. Se on eri tilanne, jos on pakko mennä esim. kotona töitten vuoksi suihkuun klo 6, mutta silloinkin aamut voi järjestää niin, että muut häiriintyvät mahdollisimman paljon. [/quote]
Ootko tosissas? Ap ei sais kolistelematta keittää itselleen kahvia vaan hänen pitäisi maata sängyssä viisi tuntia odottamassa muiden heräämistä?
Entä jos tilanne menisi niin päin että isäntäväki menisi nukkumaan yhdeksältä illalla. Pitäisikö muidenkin mennä sänkyyn samaan aikaan? Tai jos ap vieraana olisi se aikainen nukkuja, kai isäntien tulisi huolehtia vieraan viihtyvyydestä ja olla kusi sukassa loppuilta?
Ymmärsin ettei ap olisi koko taloa herättämässä kahvikuppiaan varten. Miksei sitä voisi keittää? Ja usein pitkään nukkuvat ovat niitä jotka eivät herää, vaikka katto tulisi niskaan :)
Kysy isänniltä onko ok, ei se sen vaikeampaa ole.
No ei se isäntäväeltäkään ola kohteliasta nukkua noin myöhään jos on vieraita.
Itse keittäisin kyllä ne kahvit kun herään, suihkuun menisin sitten myöhemmin.
Jos sinne on kerran kutsuttu, niin isäntäväki voi varmasti nousta yhtenä päivänä 8-9 aikoihin, en uskoisi olevan heille kovin suuri uhraus.
Ei mua haittaisi tuollainen vieras, jos olisi aamulla (oikeasti) kolistelematta ja kysyisi vaikka illalla valmiiksi mistä mitkäkin tarpeet löytyy. Mukavampihan se olisi itsellekin, että voisi nukkua rauhassa niin pitkään kuin haluaa ja vieras omatoimisesti keittää kahvinsa vaikka viideltä aamulla :)
Miten suihkussa ei voisi käydä mihin aikaa tahansa? Eihän siitä juuri mitään ääntä kuulu ellei tyyliin laula siellä tai paisko kylppärin ovea? Kyllä on herkkauninen, jos suihkun kohina herättää.
Kyllä minusta voi. Toki riippuu asunnostakin, jos kaikki nukkuu samassa tilassa, niin ehkä kohteliaampaa on odottaa vähän myöhempään ennen kahvin keittoa, mutta esim. meillä kun nukkumatilat on ylhäällä, suihku ja keittiö alhaalla, ei kukaan häiriintyisi moisesta.
mikset laita kahveja valmiiksi jo illalla, näin voit kohteliaasti kertoa myös asiastasi isäntäväelle aamulla vaan käyt napsautta,assa keittimen päälle, siitä tuskiin kovin paljo kolinaa kuuluu. .jii.
Meillä ei kukaan häiriintyisi aamuvirkusta vieraasta.
Jos lenkille haluaa heti kukonlaulun aikaan lähteä, olisin onnessani jos ottaisi koiramme mukaan, jottei se pirulainen herätä koko taloa vierailijan palatessa lenkiltään. Suihku on kellarissa, sieltä ei äänet kantaudu alakerran läpi yläkertaan, jossa nukumme. Kahviakin saa meillä keitellä vapaasti, kaikki tykötarpeet sijaitsevat kahvinkeittimen välittömässä läheisyydessä.
Ihan OK, kunhan vieras puolestaan ymmärtää, että mekin elämme täysin omaa elämäämme emmekä ihmeemmin välitä hänestä. Nukumme pitkään, naida napsautamme, käymme yhdessä suihkussa ja luemme lehden sängyssä. Saatamme käpsehtiä alasti pitkin kämppää emmekä todellakaan kuvittele ottavamme huomioon jonkun vieraan.
Ei vaiskaan, tervepäinen isäntäväki herää vieraan vuoksi viimeistään klo 7.30 ja vieras pystyy siihen asti odottamaan aamulenkkiään.
Kyllä minä 8-9 asti jaksan kahvia odottaa ja aamupala järjestyy hankkimalla itselle etukäteen jotain hedelmiä. Mutta kerta kaikkiaan, kroppa ei suostu nukkumaan pitkään. Mulle tulee ihan valehtelematta paha olokin pitkään nukkumisesta. Lenkkihän ei ketään häiritse, jos lähtee hiljaa ja sen voi tehdä ennen kahvia ja aamupalaa. Tästä syystä en yleensä yökyläilekään mielellään sellaisissa paikoissa, joissa nukutaan pitkään tai joiden tapoja en etukäteen tunne. Nyt ollaan vuokraamassa mökki yhden tuttavaperheen kanssa ja heillä on aika erilanen rytmi, mutta heillä ei ole mitään sitä vastaan, että me miehen kanssa lähdemme aamulla kalaan jo ennen kuin he ovat menneet välttämättä edes nukkumaan. Yhteistäkin aikaa toki päivällä sitten on.
Ihme, ettei kukaan ole vielä käyttänyt ilmausta "talonväki".
Kuten tuolla jo neuvottiin: Kerro, että olet aamuvirkku ja kysy, että eihän haittaa jos keität aamukahvit. Tee selväksi, ettet odota muuta palvelua, etkä odota, että muut nousevat seuraksesi.
[quote author="Vierailija" time="20.07.2013 klo 07:08"]
Jos tietää että talon väki nukkuu jonnekin 10-11? Olisi kutsu kylään, mutta en pysty nukkumaan kuin korkeintaan seitsemään ja harvoin niinkään pitkään, vaikka sitten valvoisin pikkutunneile. Kyseessä ei ole suku. Monesti herään viideltä, käyn lenkillä ja sitten syön aamupalan viikonloppuisinkin. Voikos kylässä mennä kuudelta aamulla suihkuun, jos muut nukkuvat?
[/quote]Ei tietenkään mutta aika pitkään nukutaan. Ei ole kivaa. Mene ulkoilemaan, reippaalle kävelylenkille.
Paska talonväki kun nukkuu 10-11. Eivät ainakaan nappaa yhtään matoa tuolla menolla.
Minulla vieraat saa ihan vapaasti käydä suihkussa tai keittää kahvit aamulla jos en ole hereillä. Sopimallahan tuollaiset asiat selviävät helposti.
Tiedät vastauksen kysymättäkin: et voi mennä keittämään kahvia ja suihkuun klo 6. Suihku ja kahvi voi odottaa, lue vaikka kirjaa pari tuntia tai mieluiten siihen asti, että muut heräävät. Maailma ei pyöri sinun tarpeittesi ympärillä. Voit huomioida vähän muitakin. Se on eri tilanne, jos on pakko mennä esim. kotona töitten vuoksi suihkuun klo 6, mutta silloinkin aamut voi järjestää niin, että muut häiriintyvät mahdollisimman paljon.