Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paluu töihin mammaloman jälkeen

Vierailija
27.05.2013 |

Miten teillä on sujunut töihinpaluu mammaloman jälkeen?

Meillä yhtä tuskaa, yhtä säätämistä kumpi hakee. Pinnaa kiristää ja puristaa, aloitin uudessa työpaikassa parin vuoden tauon jälkeen, väsyttää ja vituttaa. Kämppä on pirun sekaisin ja tekisi mieli vain maata sohvala ja nukkua. Ruoat päätettiin tilata netistä suoraan, ettei tarvitse rampata kaupassa ja siivousapuakin mietittiin.

Toivottavasti ohimenevä vaihe ja alkuahdistus. 

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
27.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko täällä kaikki kotiäitejä?

Vierailija
2/3 |
27.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä vien lapsen aamulla hoitoon klo 7.00, mies hakee noin 15.00 kotiin. MInä käyn kahdesti viikossa kotimatkalla kaupassa. Kotona olen yleensä noin 16.30, siellä mies on laittanut ruuat ja ilta menee perheenä touhutessa. Siivousapua ei oikein tarvita, kun meillä ei ole päivällä ketään sotkemassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
27.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ollaan ehkä tylsiä, mutta näin homma saatiin pelaamaan:

Tehtiin ihan rehellinen excel-taulukko ja lukujärjestys, kuka vie ja kuka hakee minäkin päivänä, koska on harrastukset ja koska käydään kaupassa. Meillä kummankin työ on luonteeltaan sellaista, ettei työtunteja oikein voi laskea. Mutta kun molemmilla oli tiedossa, minä viikonpäivinä on vienti- tai hakuvuoro, niin sitten niinä muina päivinä saattoi rauhassa lähteä töihin aiemmin tai olla töissä pidempään. Tarvittaesa vuoroja vaihdeltiin, mutta tukkimiehen kirjanpidolla varmistettiin, että tasan menee. Lapsen päivä oli aina samanpituinen (8.15-16.15).