Millainen kukka opettajalle?
Jotakin siis vietävä ja ostan sitten kukan/kukkia mutta millaisia kannattaa viedä? Voisitteko auttaa.
Kommentit (6)
Minä pitäisin ulkokukasta ts. kesäkukasta. Olisi iloa pitkään.
T. Ope
Oletko varma, että ope on kotona hoitamassa kukkaa? Minä saan joka vuosi kukkia (leikko- ja ulkokukkia) ja aina ne kuolevat, sillä koko perhe lähtee heti loma alkajaisiksi reissuun 5 viikoksi. Asumme kerrostalossa eikä meillä ole muutenkaan kasveja. Ja ei, en pyydä naapureita kastelemaan kukia tai vie niitä hoitoon kenellekään.
Pitkää poissaolo ei viitsi kamalasti mainostaa oppilaille, sillä kukaan ei tiedä kenen korviin ne jutut kantautuvat. Joten jos joku tuo minulle tänä vuonna kukan, kiitän siitä kauniisti ja suren jo mielessäni sen kuolemaa. Joskus olen antanut kukan kollegalle jos onnistun sen huomaamattomasti tekemään.
Ruukkuruusu tai joku muu ruukkukasvi. Leikkokukat nuupahtavat ennen kotiin pääsyä. Pieni vaan, jotta on helppo kantaa ja mahtuu kotiin / pihaan / parevekkeelle.
Lihansyöjäkasvi.