Ehdotuksia? Maidoton kinkkupasteija, mitä täytteeseen?
Olen aina käyttänyt tuorejuustoja, mutta nyt pitäisi tehdä täysin maidottomia pasteijoita. Mitä kinkun kanssa, että olisi makua ja mehukkuutta?
Kommentit (15)
Ihan maidotonta, joten tuorejuustot eivät käy.
Mitähän voisi tuorejuuston tilalle laittaa, että täyte ei olisi kuiva ja jauhomainen?
-ap
Pestossa on juustoa, tarkistin wikipediasta (paresania tms).
Mutta kiitos kuitenkin, ehdin jo hetken maistaa suussani pesto-kinkku-täytteen :o)
-ap
Mulla on maidoton lapsi. Ja en minä ainakaan ole keksinyt juustolle mitään korviketta. Ruoka on aika mitätöntä, kun on tottunut maitoa käyttämään ja nyt sitten on ollut poissa maitotuotteet. Sama se on leipomisen kanssa. Synttäritarjottavissa saa käyttää ihan kaikki kykynsä ja vielä enemmän, että saa edes vähän sinnepäin notkuvan synttäripöydän kuin olen aiemmin tottunut loihtimaan.
Maito itsessään on vielä jossain määrin korvattavissa kauramaidolla, mehulla, jne. Mutta juusto on se hankalin juttu. Lasagne on ollut poissa perheen ruokailuista jo pari vuotta, kun se juustoton lasagne on oikeastaan ihan samaa kuin spagetti ja jauhelihakastike. Ja raparperit vanhenee pakastimessa, kun maidoton raparperipiirakka on niin hapokasta, että maidon puuttuminen alkaa jo melkein itkettämään.
Toivottavasti saat vinkkiä. Olisin kiitollinen minäkin.
Jos ei edes yritä tavoitella juustoa? Eli riisillä,? eiko osata oikeasti #kostuttaa?
Seiska sai turhautumistaan purettua. Joten nyt kykenen jo kertomaan, että varmaan tekisin kutakuinkin niin, että keittäisin puuroriisiä, kinkkukuutiot todella hyvästä palvikinkusta, ei mistään vetisestä pitsasuikaleesta, mehevyyttä paprika- tai ananassilpulla. Mahdollisesti tekisin oikein sakean valkokastikkeen kauramaidolla ja maustaisin sen liha-kasvisliemellä. Tuota kastiketta laittaisin täytteen sekaan pikkuisen, jolloin täytteestä tulisi sellainen kostea mössö. Huomaa, että kastike pitää tehdä öljyllä tai sinisellä keijulla, ettei unohdu siinä vaiheessa se maidottomuuden periaate.
Ysi selittää vielä, että painotin tuossa tuota hyvää kinkkua sillä ajatuksella, että juuston puuttumista voisi korvata sillä, että kinkku puolestaan on tavallista maukkaampaa. Mutta riippuu millaisia valikoimia sulla on saatavilla. Mulla tuli tuo ratkaisu, kun mulla on helposti saatavilla hyvää tuoreena myytyä erikoiskaupan palvilihaa.
ja onko pasteija ilma juustoa kuivaa ja jauhomaista?
Entäs tomaattisilppua, sipulia ja kinkkua vaikka? Tomaatti antaa mehukkuutta ja täyteläisyyttä. Mites joku kaurakerma tms pienenä lorauksena seassa?
Seiskalle: Keitä kaura- tai riisimaitoon valkokastike ja laita sitä lasagneen juustokastikkeen tilalle. Ihan hyvää!
Tässä muutama ehdotus:
kinkku, paprika, sipuli + kasvismargariini
kinkku, ananas, oliivi + k.margariini
kinkku, paprika +salsakastike
muita:
jauheliha, sipuli, riisi +salsakastike
tonnikala, riisi, paprika +salsakastike
[quote author="Vierailija" time="01.07.2013 klo 19:26"]
Maito itsessään on vielä jossain määrin korvattavissa kauramaidolla, mehulla, jne. Mutta juusto on se hankalin juttu. Lasagne on ollut poissa perheen ruokailuista jo pari vuotta, kun se juustoton lasagne on oikeastaan ihan samaa kuin spagetti ja jauhelihakastike. Ja raparperit vanhenee pakastimessa, kun maidoton raparperipiirakka on niin hapokasta, että maidon puuttuminen alkaa jo melkein itkettämään.
Toivottavasti saat vinkkiä. Olisin kiitollinen minäkin.
[/quote]
jos soija käy niin siitä on jonkinlainen sulava juustontapainen korvike olemassa tosin en ole kokeillut kun meidän allergisille ei soijakaan käy.
Raparperista olen tehnyt paistoksia ihan maidottomana, kanamunattomana ja vehnättömänäkin ja koko perhe syö sitä esim Oatlyn vanilijakastikkeen kanssa. Eli raparperin palojen päälle seos kaurahiutaleita, ripaus jauhoja ja sokeria sekä margariinia ja vaniljasokeria yhteen sekoitettuna.
Ihan vaan perinteisesti pasteijoihin on käytetty riisiä, munaa, kasviksia, eli ei tarvii kovin hankalaa olla. Eli maidotonta vai laktoositonta?