mitä tuliaisia haluaisit sukulaisilta jotka tulisivat
teille vierailemaan/mökkeilemään muutamaksi päiväksi?
Kommentit (16)
Minä en halua tuliaisiksi tuoretta tai nopeasti pilaantuvaa ruokaa. Ostan omaa perhettäja vieraita varten aina niin runsaasti ruokaa, ettei taatusti lopu kesken. Jos vieraat tuovat ennalta kertomatta ruokaa, osa pilaantuu eikä kylmäsäilytystilaa ole riittävästi tuliaisille.
Sama täällä, ei "ruokaa" paitsi voi tuoda jotain herkkuja, suklaata, keksejä, pullaa tms, jotain minkä voi laittaa helposti tarjolle tai ei haittaa, jos jää syömättä. Toinen vaihtoehto on se, että soittaisi tullessaan ja kysyisi, mitä halutaan kaupasta. Toisaalta, jos tiedettäisiin heidän tulevan, oltaisiin sitä varten käyty kaupassa itse. Eli henk. koht en suosisi ruokaa tuliaisina, vakka moni sitä kannattaakin. Mutta en myöskään mitään pysyvää. Tulitikkuja, lautasliinoja, vaikka niitä naistenlehtiä, jos on kerran täti...
2 kahvipakettia (riippuu kahvinjuojista. Jos juojia on enemmän kuin 4, nii 2 riittää)
Mansikoita, kakkua, viiniä, kahvia, tuoretta hyvää leipää, mökille päivän lehti tai Iltis.
Keittiöpyyhkeitä, käsipyyhkeitä, tiskirättejä, tiskiharja, Fairya, shampoota, hoitoainetta, saippuaa, lautasliinoja, kynttilöitä jne
Kirsikoita, mansikoita ja herneitä. Hyviä juustoja, leipiä tai sämpylöitä, pullaa ja pikkuleipiä. Tarjottavaa meille kaikille. Jos tinttaisin viinaa suomalaiseen tapaan, niin pyytäisin ehkä viiniä, olutta tms.
Ruokaa 100 € arvosta,niin itse teini ja veimme
Ehdottomasti jotain syötävää ja juotavaa. Joku ehdotti myös päivän lehtiä, hyvä idea! Tai sitten aikakausilehtiä. Lapset tykkäisivät ulkopeleistä ja uimaleluista.
Mikäli nyt tulisi niin mun pitäisi sanoa että ei kiitos koska tilanne on nyt se mikä on ja lähden kohta reissun päälle.
No noi on aina siskon kanssa sovittu. Ts. sisko perheineen tulee aika useinkin meille muutamaksi päiväksi kyläilemään ja on sovittu että käydään sit yhdessä kaupassa ja tehdään ruoat kimpassa. Joskus sisko on tuonut tullessaan jotain leipomaansa, mut yleensä suunnitellaan yhdessä mitä ruokaa laitetaan ja sit mennään kauppaan.
Ja sama toisinpäin kun me mennään siskon luokse vieraisille esim. viikonlopuksi.
On toiminut meillä hyvin.
Tietenkin ruokaa minkä syövät, vessapaperia, kahvia, omat liinavaatteet ja pyyheliinat.
mennään kylään tädille jossa ei olla vuosiin käyty,ajattelin jotain lyhtyä tai torkkupeittoa
ap
Jotakin kulutustuotetta (tiskiainetta ja paperia esimerkiksi kuluu aina) tai hyvää syötävää, jota ei välttämättä lähikaupasta saa. Ei mitään sisustustavaraa tai pitkäikäisiä hyötyesineitä. Päätän itse, mitä tavaroita mökilläni on, ja epämieluisat menevät pian kierrätykseen.
Tää on niin hupaisaa, kun mammat kuvittelee että se vedetön ja sähkötön ulkovessallinen hytttysloukku on joku Ritz :D aina nää samat naurettavat oletukset, että hotellihintoja pitäisi mokomasta maksaa.
Lyhtyä onvaikea syödä ap- viekää edessäilykkeitä