Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Iltaleht: "Tanja oli työteliäs Miss Suomu"

Vierailija
11.06.2013 |

http://www.iltalehti.fi/viihde/2013061117137697_vi.shtml

Myös nämä missit menestyivät
 

Tiistai 11.6.2013 klo 12.17

Moni entinen Miss Suomi on luonut näyttävän uran missivuotensa jälkeen.

Tanja Karpela

Moni missi on pyrkinyt eduskuntaan, mutta vuoden 1991 Miss Suomi Tanja Karpela (o.s. Vienonen) on ainoa, joka on tullut valituksi. Tanjasta tuli keskustan kansanedustaja kahdeksan vuotta missitittelin jälkeen. Seuraavalla kaudella hän oli kulttuuriministeri.

Huikean uraputken siemen luotiin missivuonna. Tanja oli työteliäs Miss Suomu ja osasi verkostoitua.

- Silloin luotiin suhteita ja avattiin uusia ovia. Kun kaikki tuodaan eteen hopeatarjottimella, on omaa tyhmyyttä, ellei sitä osaa hyödyntää, hän sanoi aikoinaan Iltalehden haastattelussa.

Politiikassa Tanja nousi vauhdilla rivikansanedustajasta ministeriksi.

Ministerivuosiensa jälkeen Tanja sairastui uupumukseen, josta hän kertoi avoimesti Taina Westin toimittamassa kirjassa.

 

Politiikassa Tanja lopetti vuonna 2011. Nykyään Tanja pyörittää koirankoulutukseen erikoistunutta yritystä yhdessä aviomiehensä Janne Erjolan kanssa.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi yksi