Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ihastuminen/rakastuminen ilman vastakaikua. Kerro tarinasi!

Vierailija
21.05.2013 |

Mulla on tällä hetkellä tilanne se, että olen tavannut henkilön, joka vastaa kaikin puolin sitä, mitä olen etsinyt poikaystävässä. Meillä on niin samanlaiset toiveet tulevaisuuden suhteen ja mun mielestä meidän luonteet "matchaa" todella hyvin. Ollaan tavattu pari kertaa ja meillä on ollut mielettömiä ns. filosofisia ja kaikenkattavia keskusteluita ja meillä on ollut ainakin mun mielestä tosi hauskaa. Kerta kerran jälkeen mulle jää aina sellanen "aah" -fiilis. Sellanen, että ton kanssa mä voisin mennä naimisiin.

Silti tää toinen osapuoli ei ole lähettänyt periaatteessa mitään signaaleita, jotka viittais siihen, että tää tunne olis molemminpuolinen. Esim. mä olen se, joka yleensä aloittaa viestittelyn, mä olen se, joka on kutsunut hänet luokseni pari kertaa. 

En vain käsitä, että miten voi olla niin, että tää toinen ei sitä näe? Voiko olla, että hänellä on jokin henkilökohtainen syy?

Haluaisin kuulla muita vastaavia tarinoita!

Kommentit (23)

Vierailija
1/23 |
22.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tämä ihastuksesi ei uskalla näyttää tunteitaan pelätessään että menettää sinut? Jos hän on vain ujo?

Vierailija
2/23 |
22.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin ihastunut opiskelukaveriini. Liikuttiin samoissa porukoissa ja oltiin kavereita, eli mies oli siten minulle tuttu. En uskaltanut näyttää tunteitani, vaikka mieli olisi tehnyt. Kerran ruokalan edessä näin hänen seisovan yksikseen ja ajattelin, että jes, pääsen juttelemaan hänen kanssaan kahdestaan ilman muuta porukkaa ympärillä. Putosin ryminällä alas pilvistä, kun kohdalle tullessa jätkä tyrkkäsi naamani eteen lehtileikkeen jostakin nuoresta urheilijamimmistä sanoen: "Nyt mä oon löytänyt unelmieni naisen!"

 

Se oli sitten siinä. Ajattelin, että olkoon sitten ihastunut siihen paperinpalaansa. Ei minusta olisi ollut kilpailemaan jonkun kauniin ja lahjakkaan urheilijan kanssa. Oltiin tuolloin parikymppisiä. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/23 |
22.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No yskiikö mies tai niistääkö?

Ne saattavat olla merkkinä ihastumisesta.

Vierailija
4/23 |
22.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.05.2013 klo 19:58"]

No yskiikö mies tai niistääkö?

Ne saattavat olla merkkinä ihastumisesta.

[/quote]

Wtf?

Vierailija
5/23 |
22.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies ilmoittaa itsestään äänekkäästi yskien tai röhien. Mies saattaa myös raapia päätään rakastuessaan ja pyörii päättömästi ees taas tuulikaapissa. Osa kävelee metsään ja istuu märälle sammaleelle, kunnes kintaat on märät. Edes märkien kintaiden jälkeen mies ei suostu nousemaan suorilleen vaan istuu ja miettii syviä, kunnes onni on kävellyt ohitse. 

Nälkäisenä mies saattaa syödä marjoja rakkauteensa, eikä tule kylläiseksi kaurastakaan.

Vierailija
6/23 |
22.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole muuta ollutkaan kuin täysin yksipuolisesti rakastunut tai ihastunut. Ei niistä mun kuvitelmista kauheasti kannata jauhaa. Joo, tykkäsin hirveästi Mikasta, se ei edes huomannut minua tai tykkäsin Kimmosta ja sanoin sen sille ja se sanoi, ettei sitä kiinnosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/23 |
14.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on sellane paha juttu,kerroin vikana koulu päivänä yhelle jätkälle et tykkään siitä, sit se sanoo että: tunne ei EHKÄ ole samanlainen. Sen jälkee ehotin ollaaks kavereit ja jätkä suostu, vaihdettii numerot. Ehdotin et nähää sinä päivänä ku kerroin mut vastauksena tulee: on niin paljon tekemistä( joo tajusin...varmaa tuli aikamoisena yllätyksenä mitä kerroin...annoin jätkälle aikaa sulatella. Sen jälkee en oo pitäny kauheesti yhteyttä paitsi yks viikko olin kevereiden kans ja yks niist otti mun puhelime ja lähetti sille jätkälle <3,laitoin sen perää et mä en laittanu tota se oli yks kaveri(ei ois pitäny laittaa vikaa viestii...pilasin koko jutun eli varmaa alkava kaveri suhde.Pidin taas vähä aikaa taukoo sit noin viikon pääst kysyin voiks ol,sielt tulee vastaus: entii...olin sit jaa. Mitä teen?? Oon touvoton tapaus,pilasin ainoon mahiksen tutustuu, oisko jollain neuvoja? Kerroin aika sekavasti tämän( Tää juttu on sekava) Sori jos ette päässy kunnol perille täs asiast :(!

Vierailija
8/23 |
21.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla oli ap:n kaltainen tilanne ja miehelle oli este musta kuulemansa entiset jutut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/23 |
20.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin puoltoista vuotta sitten tapasin erään tytön ja meistä tuli hyviä ystäviä ja juteltiin koko kesäloma koko ajan. Sitten aloin oikeasti ihastua tähän tyttöön. Keskustelut ja kaikki muu alkoi tuntua siltä että ehkä tämä tunne olisi molemminpuoleinen mutta voi kuinka väärässä olinkaan. Juuri ennen kun olin pyytämässä häntä ulos, mulle selvisi facebookissa parisuhde päivityksen kautta tytön olevan lesbo (mutta hänen sanoin hän oli bi) ja siinäkö sydän sit särkyi.
Jouduin kattomaan vierestä elämäni suurimman ihastuksen parisuhdetta.

Okei no siinä kauan matelin vierellä ja pysyimme vielä ystävinä ja sitten tutustuin hänen parhaisiin ystäviinsä ja ystävystyin hyvinkin! No sen jälkeen mun ja tämän tytön välit kiristyivät aivan uudelle tasolle. Mietin silloin itsemurhaa monta kertaa, en vaan jaksanu ku oma ihastus ja paras ystävä kohtelee mua ku roskaa. No siinä yritin jaksella mun ystävien avulla ja sitten mennään noin 4kk sitä eteenpäin ja sitten ihastukseni ja hänen naikkosensa erosivat ja meidän välit korjaantui erittäin hyviksi ja sitten tuli minun aika kertoa tunteistani ja kerroin mutta vastaus oli se mitä pelkäsinkin eli hän ei ole kiinnostunut miehistä mutta haluaa vielä olla ystäväni (hänen sanoin olen aina ollut hänelle yksi tärkeimmistä ystävistä mitä hänellä on ollut)
No siinä mentiikin sitten siinä merkeissä eteenpäin se 5kk että lähes joka yö itkin js huusin huoneessani ja koin suurta tuskaa.

Meillä oli monia taukoja mutta ne eivät kestäneet kauaa koska mulla ei ole itsehillintää, mutta nyt haluaisin laittaa välit kokonaan poikki koska en jaksa enään. Tämä ihminen on parasta mitä mun elämälle on tapahtunut mutta samalla huonoin asia mitä minulle on tapahtunut. Hän on tärkein ihminen elämässäni mutta jotenkin haluan tunteista eroon ja se vaatii sen että laitan välit kokonaan poikki mutta huonoin asia on että se ei ole mahdollista. Mun parhaat ystävät ja ainoat ystävät ovat hänen parhaat ystävät joten joudumme olemaan tekemisissä toistemme kanssa, enkä ole valmis luopumaan ystävistäni.

En tiedä mitä teen, en jaksa mitään enään

Vierailija
10/23 |
21.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tää ei siis nyt oo kuitenkaan mikää sellanen perusihastus. Mä en tosiaan helpolla lämpene kenellekään. Mulla on paljon ottajia, olen viehättävä ja mielenkiintoinen ihminen. Tää tyyppi on ihan omaa luokkaansa, ei kuitenkaan ulkonäöllisesti esim "lyö" mua. Voi olla toki silti, ettei hän pidä minua viehättävänä.

Olen vaan niin vakuuttunut tästä tyypistä ja siitä, että kuulutaan yhteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/23 |
21.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on kaksi tuollaista kokemusta. Ekan kerran olin 18 v ja viaton, en ollut koskaan seurustellut, pussannut. Rakastuin korviani myöten erääseen työtoveriin. Hän pyysi minua pikkujouluissa sitten treffeille ja treffit päättyi niin että menetin neitsyyteni hänelle. Kävimme ulkona (minun aloitteestani) vielä kerran. Luulin että seurustelimme , olin niin naiivi. Mies mainitsi muistaakseni treffeillä että hän on ''vaikea ihminen''. Utelin mitä hän tarkoitti mutta ei suostunut kertomaan. Olisi pitänyt tajuta.

Minua vieläkin hävettää kun muistelen tuota aikaa :(. Pelkäsin edes mennä syömään ruokalaan ja silti hakeuduin paikkoihin missä saatoin miehen nähdä edes vilaukselta. Rohkaistuin sitten ja lähetin tekstiviestin ja pyysin häntä ulos ja vastaus oli että ''ei ole hyvä idea.'' Tuollainen rakastuminen on niin voimakas että jotenkin sivuuttaa sen ettei saa toiselta vastakaikua. Oikea rakkaus ei ole tuollaista. Nykyisen mieheni kanssa minun ei koskaan tarvitse epäillä hänen tunteitaan tai analysoida hänen sanomisiaan jälkikäteen. Kehottaisin sinua ap ottamaan askeleen taaksepäin ja odottamaan jos mies älyää pyytää sinua ulos :).

Vierailija
12/23 |
21.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

..niin ja se toinen juttu tapahtui pari vuotta sitten. Rakastuin erääseen erittäin puheliaaseen, komeaan savolaismieheen. Mies laukoi seksistisiä vitsejä eikä ollut koskaan tosissaan, mutta silti olin ihan sulaa vahaa. Mitään ei kuitenkaan tapahtunut kun tajusin ettei mies ''nähnyt'' minua sillä tavalla millä halusin. Hyvä ettei mitään tapahtunutkaan, mies ei ollut sitoutuvaa tyyppiä.


*se edellinen*

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/23 |
21.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehenä ihmettelen noita signaaleita.

Ettå miltä ne signaalit tuntuu. Tuntuuko ne kovalta sinua vasten ja sykkiikö vai onko ne vain kuviteltuja tunteita :/ siis sellaisia, joita ei käytännössä välttämättä ehkä ole olemassakaan ( jotain feromoneja yms)

Vierailija
14/23 |
21.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

5: Signaaleina pidän esim. sitä, että mies oma-aloitteisesti ehdottaa seuraavaa tapaamista, vastaa viesteihin nopeasti, haluaa tavata (ei keksi ns. tekosyitä)... Ylipäänsä pitää yllä kontaktia tilanteesta riippumatta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/23 |
21.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="21.05.2013 klo 20:58"]

5: Signaaleina pidän esim. sitä, että mies oma-aloitteisesti ehdottaa seuraavaa tapaamista, vastaa viesteihin nopeasti, haluaa tavata (ei keksi ns. tekosyitä)... Ylipäänsä pitää yllä kontaktia tilanteesta riippumatta.

[/quote]

Signaalisi ovat hieman vääränlaisia. Ne ovat kuin elokuvista otettuja. Toki ymmärrän että olet hehkeä ja hyvin vaarallisen vietävä aarre. Miehetkin ovat yksilöitä ja osa ei ota riskiä, sitä riskiä että et ehkä olekaan kiinnostunut. Mainitsit jo että mies ei ole fyysisiltä ominaisuuksiltaan arvoisesi ja hän ehkä signalisoi sinusta sen ja epäröi. 

 

SINÄ ET HALUA HÄNTÄ. 

 

m I es

 

Vierailija
16/23 |
21.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

3/4: Kiitos, että jaoit oman kokemuksesi. Tiedän tasan tarkkaan millaisista miehistä puhut!

Tämä mun tapaus on tällä kertaa erilainen, koska tää kyseinen mieshenkilö ei ole mikään naistenmies. On mulla kokemusta niistäkin, mutta mä en katso kahta kertaa sellasta ihmistä, josta sellaset vibat lähtee, ja tunnistan ne aika nopsaan. :-)

Hänellä on takana tosi monimutkainen ja vaikea taistelu kapeakatseisen uskontonsa kanssa, josta päätti irtaantua loppujen lopuksi...tää saattaa vaikuttaa asiaan, en osaa sanoa. 

Vierailija
17/23 |
21.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="21.05.2013 klo 20:39"]

ei kuitenkaan ulkonäöllisesti esim "lyö" mua

[/quote]

Miehet aistivat tuon aika tehokkaasti. Hän huomaa ettet halua häntä ja hän ei ole arvoisesi. 

Et halua häntä. Siinä se. 

Tavallaan itse mokasit ja pelastit nahkasi sisko <3

 

Vierailija
18/23 |
21.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

7: Kiitos kommentistasi. Erittäin mielenkiintoinen ja erilainen näkökulma, juuri sellainen, jota kaipasinkin. 

Olen siis mitä vilpittömimmin ihastunut häneen, joka kattaa hänen ulkoiset ominaisuudet, luonteen, älykkyyden, lahjakkuuden jne. Osaan siitä huolimatta joten kuten arvioida ihmisiä objektiivisesti ja tiedostan, että en ole tämän ihmisen alakynnessä ulkonäöllisesti, koska tämä on usein se syy, miksi romanttista vastakaikua ei synny miehen ja naisen välisessä ystävyydessä. Minun mielestäni se on kuitenkin ihan mainittavan arvoinen seikka. 

Mulla on aika paljon kokemusta miehistä ja mulla on aika paljon ihailijoita. Olen oppinut ymmärtämään näitä "signaaleita" suht hyvin ja huomaan nopeasti jos joku on kiinnostunut musta enemmän kuin kaverimielessä ja jos vastakaikua on ilmassa.

En myöskään ymmärrä, miksi hän ei uskaltaisi "ottaa riskiä". Minähän se suurimman osan aloitteista olen tähän asti tehnyt. :/

Ymmärrän tosin pointtisi ja olen painanut sen mieleeni. En pidä sitä kuitenkaan mahdottomana. 

 

 

 

Vierailija
19/23 |
21.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="21.05.2013 klo 21:10"]

7: Kiitos kommentistasi. Erittäin mielenkiintoinen ja erilainen näkökulma, juuri sellainen, jota kaipasinkin. 

Olen siis mitä vilpittömimmin ihastunut häneen, joka kattaa hänen ulkoiset ominaisuudet, luonteen, älykkyyden, lahjakkuuden jne. Osaan siitä huolimatta joten kuten arvioida ihmisiä objektiivisesti ja tiedostan, että en ole tämän ihmisen alakynnessä ulkonäöllisesti, koska tämä on usein se syy, miksi romanttista vastakaikua ei synny miehen ja naisen välisessä ystävyydessä. Minun mielestäni se on kuitenkin ihan mainittavan arvoinen seikka. 

Mulla on aika paljon kokemusta miehistä ja mulla on aika paljon ihailijoita. Olen oppinut ymmärtämään näitä "signaaleita" suht hyvin ja huomaan nopeasti jos joku on kiinnostunut musta enemmän kuin kaverimielessä ja jos vastakaikua on ilmassa.

En myöskään ymmärrä, miksi hän ei uskaltaisi "ottaa riskiä". Minähän se suurimman osan aloitteista olen tähän asti tehnyt. :/

Ymmärrän tosin pointtisi ja olen painanut sen mieleeni. En pidä sitä kuitenkaan mahdottomana. 

 

 

 

[/quote]

Mun pitää täysin paljastaa suoraan että kuulin näistä "signaaleista" vasta nyt ja olen vähän epäillyt niiden olemassa oloa. Luulen että ne ovat ihan oman mielen speekkiä. Eli ei kannata liikaa miettiä muuten joutuu mielisairaalaan tasoa.

Ehkä se mies on vain mieltynyt sinuun, kuten ihmiset mieltyvät toisiinsa mahdollisuuksina tulevaisuuden polkuja ajatellen ja sillä on ihan oma jo vakio jossain tai jo sormessaan, eikä ota riskiä edetä sen enempää, mutta on varuillaan? 

 

Vierailija
20/23 |
21.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mainittakoon vielä, että minä en tunne älyllisesti olevani hänen arvoisensa. Ja se toisinaan vie halut viedä tätä eteenpäin. Joten voi olla, että jollain tasolla hän tuntee, ettei ole arvoiseni. Epäilen kuitenkin suuresti.